Czy mężczyźni mają niewierną naturę?
Twierdzenie, że mężczyźni są bardziej niż kobiety skłonni do zdrady, ponieważ zostali stworzeni do „zaliczenia” jak największej liczby partnerek, jest stereotypem, a więc ogromnym uproszczeniem faktów.
1. Poligamia czy monogamia?
Istnieje powszechny pogląd, że mężczyźni są poligamiczni z natury, zaś kobiety – monogamiczne. Otóż jest to pewne pomieszanie definicji. Męski popęd płciowy uwarunkowany przez biologię rzeczywiście jest poligamiczny, jednak wybór dokonywany przez daną osobę pod względem tego, w jaki sposób chce zaspokajać swoje seksualne potrzeby, może być albo poligamiczny, albo monogamiczny. W naszej kulturze decyzja o poli- czy monogamiczności nie zależy od płci.
2. Kto i jak zdradza?
Warto przyjrzeć się samemu pojęciu zdrady. Jeżeli przyjmiemy, że zdrada to kontakt fizyczny z osobą niebędącą naszym aktualnym stałym partnerem, to okazuje się, że mężczyźni częściej dopuszczają się tzw. skoków w bok. Jeżeli jednak do zdrady zaliczymy również zdradę psychiczną, czyli wyobrażanie sobie innych osób w trakcie seksu z partnerem, to okaże się, że Panie zdradzają równie często jak Panowie.
W pewnym sensie mit o męskiej „niewierności z natury” wykreowali sami mężczyźni w czasach tzw. obyczajowej podwójnej moralności, dającej im – w przeciwieństwie do kobiet – większe prawa i większą swobodę w życiu seksualnym.