Refundacja kosztów opieki nad dzieckiem
Opieka na dzieckiem, oprócz rodzicielskiej satysfakcji, która niewątpliwie jest bezcenna, niesie ze sobą także prozaiczne koszty. Wydatki dokonywane przez rodziców w ramach opieki nad dzieckiem często są niezbędne i bywa, że ponad ich finansowe możliwości. Kosztem opieki nad dzieckiem może być opłata za pobyt w przedszkolu, żłobku lub innej instytucji, uprawnionej do sprawowania opieki nad maluchami. Koszty te mogą być refundowane rodzicom przez okres do 6 miesięcy, również w przypadku osób samotnie wychowujących dziecko do 7 r.ż. oraz jeśli rodzice są osobami bezrobotnymi.
1. Pomoc dla samotnej matki
Bezrobotnym samotnie wychowującym co najmniej jedno dziecko do 7 roku życia urząd może, po udokumentowaniu poniesionych kosztów, refundować koszty opieki nad dzieckiem w wysokości uzgodnionej – nie wyższej jednak niż połowa zasiłku – na każde dziecko, na opiekę którego poniesiono koszty.
Osoba samotnie wychowująca dziecko – zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późniejszymi zmianami), to:
- osoba stanu wolnego,
- osoba z orzeczoną sądownie prawomocną separacją,
- osoba, której współmałżonek został pozbawiony prawomocnym wyrokiem władzy rodzicielskiej nad dzieckiem,
- osoba, której współmałżonek odbywa karę pozbawienia wolności.
2. Warunki refundacji kosztów
Refundacji kosztów opieki nad dzieckiem lub dziećmi można dokonać tylko osobie bezrobotnej samotnie wychowującej dziecko do lat 7, jeżeli:
- podjęła zatrudnienie lub inną pracę zarobkową,
została skierowana przez powiatowy urząd pracy na staż, przygotowanie zawodowe w miejscu pracy lub szkolenie. Refundacja kosztów opieki nad dzieckiem do lat 7 dokonuje się na wniosek osoby uprawnionej za okres:
do 3 miesięcy, jeżeli bezrobotny podjął zatrudnienie lub inną pracę zarobkową na okres co najmniej 6 miesięcy,
- do 6 miesięcy, jeżeli bezrobotny podjął zatrudnienie lub inną pracę zarobkową na okres co najmniej 12 miesięcy,
- odbywania stażu, przygotowania zawodowego w miejscu pracy lub szkolenia. Na wniosek osoby uprawnionej starosta może wypłacić zaliczkę na refundację kosztów opieki nad dzieckiem.
3. Wniosek o refundację
Do wniosku o refundację kosztów opieki nad dzieckiem dołącza się:
- potwierdzoną za zgodność z oryginałem kserokopię umowy o pracę w przypadku zatrudnienia lub potwierdzoną za zgodność z oryginałem kserokopię dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy cywilno-prawnej (umowa-zlecenie, umowa o dzieło, umowa agencyjna itp.),
- dokumenty potwierdzające poniesione koszty z tytułu opieki nad dzieckiem, np.: rachunki za przedszkole, umowy cywilno-prawne zawarte z osobami fizycznymi sprawującymi opiekę nad dzieckiem, rachunki z innych instytucji opiekujących się dzieckiem,
- zaświadczenia potwierdzające wysokość dochodów uzyskiwanych przez osoby prowadzące wspólne gospodarstwo domowe z wnioskodawcą za miesiąc poprzedzający miesiąc złożenia wniosku. Refundacja ta przysługuje przez okres do 6 miesięcy, a w przypadku skierowania na staż, przygotowanie zawodowe dorosłych lub szkolenie, refundacja następuje na okres odbywania stażu, przygotowania zawodowego dorosłych lub szkolenia.
Opieka nad dzieckiem lub dziećmi do lat 7 przysługuje w wysokości uzgodnionej – nie wyższej jednak niż połowa zasiłku – na każde dziecko, na opiekę którego poniesiono koszty.