Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Czupryniak

Zasiłek dla bezrobotnych w ciąży - zatrudnienie w ciąży, prawo do zasiłku

Avatar placeholder
24.06.2024 10:51
Zasiłek dla bezrobotnych w ciąży - zatrudnienie w ciąży, prawo do zasiłku
Zasiłek dla bezrobotnych w ciąży - zatrudnienie w ciąży, prawo do zasiłku (adobestock)

Bezrobotna ciężarna otrzymują te kobiety, którym normalnie przysługuje zasiłek dla bezrobotnych. Jeśli kobieta w ciąży nie ma prawa do zasiłku, nie otrzyma go także, kiedy zajdzie w ciążę. Musi więc mieć przepracowany co najmniej rok, być zarejestrowana w urzędzie pracy i posiadać status bezrobotnego. W najlepszej sytuacji są kobiety, które zachodzą w ciążę, mając umowę o pracę, ponieważ są zabezpieczone finansowo i zdrowotnie.

spis treści

1. Zasiłek dla bezrobotnych w ciąży - zatrudnienie w ciąży

Osoby, które są zatrudnione na umowę o pracę, objęte są ubezpieczeniem chorobowym. Zatrudnienie w ciąży zabezpiecza kobietę finansowo. Zapewnia co najmniej 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w przypadku ciąży mnogiej będą to dłuższe urlopy), płatnego na takim samym poziomie jak wynagrodzenie. Jest to nowelizacja z 2009 roku.

Obecnie każda osoba bezrobotna, która zarejestrowała się w urzędzie pracy, jest objęta ubezpieczeniem zdrowotnym, a także emerytalnym i rentowym. Kobieta przez cały okres ciąży ma zapewnioną również darmową opiekę medyczną, a do ubezpieczenia może zgłosić swoje dziecko.

Kobietom, które pobierają stypendium z urzędu pracy, bo są w trakcie odbywania stażu czy przygotowania zawodowego, stypendium to przysługuje także za dni niezdolności do pracy z powodu choroby. Jeśli kobieta w czasie trwania stażu, będąc w ciąży zachoruje lub urodzi dziecko, zachowuje prawo do stypendium w pełnej wysokości za okres swojej absencji. Musi tylko przedłożyć zwolnienie lekarskie ZUS ZLA wystawione na urząd pracy.

2. Zasiłek dla bezrobotnych w ciąży - prawo do zasiłku

Zobacz film: "ZUS kontroluje przedsiębiorcze kobiety w ciąży"
  • przepracować rok i otrzymywać co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę lub świadczenie usług albo odprowadzać składki na ubezpieczenie, prowadząc pozarolniczą działalność gospodarczą,
  • zarejestrować się w urzędzie pracy w miejscu zameldowania,
  • złożyć wniosek o zasiłek dla bezrobotnych.

Zasiłek dla bezrobotnych można otrzymać, jeśli nie mamy żadnych ofert pracy czy stażu. Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje po tygodniu od momentu zarejestrowania się w urzędzie pracy i za każdy dzień kalendarzowy.

Jeśli kobiecie przysługuje prawo do zasiłku dla bezrobotnych w momencie urodzenia dziecka lub gdy urodzi dziecko miesiąc po ostatniej wypłacie zasiłku – wypłacany będzie jej zasiłek tak długo, jak byłby wypłacany zasiłek macierzyński.

Czas pobierania zasiłku dla bezrobotnych ulega skróceniu o czas zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub publicznych robót oraz o czas przygotowywania zawodowego w miejscu pracy – jeśli przypadają one na okres, w którym przysługiwałby zasiłek.

Podstawowy zasiłek dla bezrobotnych wynosi obecnie 742,10 zł przez pierwsze trzy miesiące. Już po urodzeniu dziecka, bezrobotna matka, która samotnie wychowuje co najmniej jedno dziecko do lat siedmiu, może ubiegać się o refundację kosztów opieki nad dzieckiem, jeśli podejmie pracę zarobkową lub zostanie skierowana przez urząd pracy na staż, szkolenie czy przygotowanie zawodowe dla dorosłych.

Aby mieć prawo do refundacji kosztów opieki nad dzieckiem, miesięczny przychód z tytułu pracy nie może przekraczać minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze