Zasiłek macierzyński - dla matki, dla ojca
Wychowywanie dziecka zasadniczo przysługuje pracownicy, która urodziła dziecko. W określonych przypadkach o zasiłek macierzyński może ubiegać się ojciec dziecka. Niekiedy prawo do zasiłku z tytułu urodzenia dziecka mają matki i ojcowie, którzy adoptowali dzieci. Zasiłek macierzyński jest płatny w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku.
1. Zasiłek macierzyński - dla matki
Gdy kobieta jest w ciąży, pracodawca nie ma prawa jej zwolnić z pracy. Co ciekawsze, kobieta, która sama postanowiła zerwać umowę o pracę, nie wiedząc o ciąży, może cofnąć swoją decyzję. Ciężarna cieszy się też innymi przywilejami w pracy.
O prawo do zasiłku macierzyńskiego może się ubiegać kobieta, która w okresie ubezpieczenia chorobowego urodziła dziecko. Zasiłek macierzyński przysługuje także matce, która urodziła dziecko podczas urlopu wychowawczego.
Prawo do zasiłku macierzyńskiego ma również pracownica w okresie ubezpieczenia chorobowego, która przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10 roku życia i kobieta wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia.
2. Zasiłek macierzyński - dla ojca
Prawo do zasiłku ma także ojciec dziecka, który podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Może on skorzystać z tego prawa, gdy przyjął na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10 roku życia i wystąpił do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia.
Zasiłek macierzyński przysługuje mężczyźnie, gdy przyjął na wychowanie w ramach rodziny zastępczej dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10 roku życia.
Ojciec dziecka może ubiegać się o zasiłek macierzyński w razie śmierci matki dziecka lub sytuacji porzucenia przez nią dziecka, jeśli musiał przerwać zatrudnienie, aby osobiście opiekować się dzieckiem. Gdy okres pobierania zasiłku macierzyńskiego zostanie skrócony na wniosek matki dziecka po wykorzystaniu przez nią co najmniej 14 tygodni, zasiłek macierzyński przysługuje ojcu dziecka, który przerywa działalność zarobkową, aby opiekować się dzieckiem.
Gdy prawo do zasiłku zaistniało w okresie urlopu wychowawczego, zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, który przypada po porodzie.
Zasiłek z tytułu urodzenia dziecka przysługuje w sytuacji, jeśli ustało ubezpieczenie chorobowe, gdy ubezpieczenie to ustało w czasie ciąży na skutek ogłoszenia upadłości firmy, likwidacji zakładu pracy lub w przypadku naruszenia przepisów prawa przez pracodawcę (potwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu).