Trwa ładowanie...
18+
UWAGA!
Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych.
Przejdź na stronę główną Mam 18 lat i chcę wejść
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Magdalena Boniuk

Seks analny - bezpieczeństwo, rodzaje seksu analnego

Avatar placeholder
01.12.2023 09:48
Seks analny bywa również nazywany miłością grecką
Seks analny bywa również nazywany miłością grecką (Getty Images)

Seks analny to rodzaj zbliżenia polegającego na stymulacji odbytu. Stymulacja tego typu nie musi wcale polegać na wprowadzeniu penisa do odbytu. Do pobudzenia tej części ciała może również służyć wibrator, dłoń bądź język. Ten rodzaj seksu jest popularny zarówno wśród par hetero-, jak i homoseksualnych.

Bywa, że odbyt jest najwrażliwszą i najbardziej unerwioną częścią ciała. W przypadku mężczyzn seks analny wiąże się również z masażem prostaty, u kobiet zaś ze stymulacją ścian pochwy. Seks analny niesie ryzyko zakażenia się różnego rodzaju chorobami, dlatego warto wcześniej zebrać trochę informacji na ten temat.

spis treści

1. Co to jest miłość grecka

Seks analny bywa również nazywany miłością grecką, gdyż to właśnie Greków uważa się za prekursorów tego rodzaju zbliżeń. W Starożytnej Grecji uważano bowiem, że nasienie mężczyzny ma moc uświęcającą. Należy zaznaczyć, iż wtedy były to kontakty homoseksualne.

Zobacz film: "Seks analny"

Ludzie uprawiali seks analny od czasów starożytnych. W Rzymie prostytutki wykorzystywały stymulację odbytu, by pobudzić klientów mających problemy z wytryskiem. Władze kościoła potępiały seks analny, ale mimo to był on uprawiany i praktykowany. W XIX wieku stosunki analne były popularnym środkiem antykoncepcyjnym klasy pracującej.

Pierwszym i najważniejszym zagrożeniem, bardzo pomijanym przez uprawiających seks analny, jest brak zabezpieczenia – bo jest to miejsce, gdzie kobieta nie zajdzie w ciążę. Jednak nie ma wśród uprawiających ten seks wiedzy o zagrożeniach różnymi chorobami, tym bardziej, że śluzówka odbytnicy jest cienka i może być w czasie stosunku narażona na otarcia i pęknięcia, a wtedy jest drogą dla wszystkiego, co partner seksualny może przenieść tą drogą. Zagrożeniem są też mikropęknięcia w okolicy zwieraczy, które po latach mogą się okazać niekorzystne dla naszego organizmu.

Jeśli mamy wątpliwości czy seks analny jest populany warto spojrzeć na statystyki. Według opublikowanych statystyk dotyczących USA, 38,2% mężczyzn w wieku od 20 do 39 lat oraz 32,6% kobiet w wieku od 18 do 44 lat uprawia stosunki analne. Statystyki te pokazują wyraźny wzrost zainteresowania tą formą współżycia, ponieważ 25,6% mężczyzn w wieku od 18 do 59 lat oraz 20,4% kobiet w takiej samej grupie wiekowej angażowało się w stosunki analne.

Wg badań także w Polsce coraz więcej osób uprawia seks analny. W badaniach statystycznych przeprowadzonych przez naukowców Palo Alto Research Centre w Kalifornii ciekawym faktem pobocznym jest spostrzeżenie, że w całej grupie badanych tylko poniżej 8% respondentów nie uprawiało nigdy styczności z seksem tego rodzaju.

2. Rodzaje seksu analnego

2.1. Fisting

Jest to najbardziej niebezpieczna dla zdrowia forma seksu analnego. Jest popularna głównie w środowisku S/M. Polega na wkładaniu całej dłoni przez odbyt do jelita grubego. Zanim przystąpisz do fistingu, strona pasywna powinna być rozluźniona. Należy też używać dużych ilości lubrykantów. Aby zminimalizować ryzyko zakażenia się wirusem HIV, użyj lateksowych rękawiczek. Jeżeli nie zachowasz ostrożności, możliwe jest spowodowanie groźnych obrażeń, np. zbyt długimi paznokciami można zadrapać odbytnicę, a wepchnięcie pięści do esicy (część jelita) może przyczynić się nawet do śmierci partnera seksualnego.

Seks analny niesie inne możliwe komplikacje takie jak na przykład: perforacja jelita, nietrzymanie kału, wypadanie odbytnicy. Jelita nie są unerwione jak pochwa, dlatego strona bierna może nie czuć, że dzieje się coś niepokojącego. W związku z tym technika ta przeznaczona jest dla partnerów, którzy darzą siebie całkowitym zaufaniem.

Zwolennicy fistingu argumentują, że każda pozycja seksualna stosowana nieprawidłowo może stać się niebezpieczna dla zdrowia, a nogę można złamać, pośliznąwszy się we własnej łazience. Palenie papierosów, picie alkoholu czy nieuważne przechodzenie przez jezdnię także nie są bezpieczne, a mimo to powszechne... Wybór należy do ciebie.

2.2. Rimming

Seks oralno-analny, lizanie odbytu partnera. Czasami jest to wstęp do stosunku analnego. Nie jest bezpiecznym zachowaniem seksualnym. Nie naraża cię na zakażenie wirusem HIV, jednak decydując się na tę aktywność z osobą, której stanu zdrowia nie jesteś pewien/pewna, ryzykujesz żółtaczkę, kiłę i inne choroby weneryczne.

3. Czy Seks analny jest bezpieczny

Seks analny niesie ze sobą większe ryzyko niż tradycyjne zbliżenia seksualne. Podczas pobudzania odbytu członkiem może dojść do zakażenia wieloma niebezpiecznymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wszystko to ze względu na fakt, że nabłonek odbytnicy jest bardzo cienki. Najlepszym środkiem zapobiegawczym są prezerwatywy, ponieważ zapobiegają uszkodzeniom naczyń krwionośnych odbytu. Moment ten łączy się z poczuciem parcia i jest bodźcem do wypróżniania.

Przy prawidłowym przewodzie pokarmowym, poza momentem odczuwania parcia na stolec, odbytnica jest niepełna. Jednak ludzie obawiają się, czy seks analny jest wolny od zanieczyszczeń. Osoby, które chcą uczynić ten rodzaj seksu bardziej higienicznym, powinny wcześniej wykonać lewatywę. Z seksem analnym wiąże się z szeregiem uprzedzeń, w tym: higienicznymi, estetycznymi, kulturowymi. Ciężko odpowiedzieć na pytanie czy seks analny jest wart wypróbowania. Mimo wszystko seks po grecku jest coraz bardziej popularny. Nie zdetronizował on jednak tradycyjnych praktyk seksualnych, w tym seksu pochwowego i seksu oralnego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze