Trwa ładowanie...

Taki jest skutek braku seksu u kobiet. Ryzyko rośnie aż o 70 proc.

 Aleksandra Zaborowska
31.07.2024 19:53
Nowe badania wskazują na zagrożenia związane z brakiem seksu
Nowe badania wskazują na zagrożenia związane z brakiem seksu (Getty Images)

Deficyt w spełnianiu potrzeb seksualnych może mieć wiele negatywnych skutków dla zdrowia i psychiki, na czele ze wzrostem frustracji, stresu. Nowe badanie wiąże jednak ten czynnik nawet... z przedwczesną śmiercią u kobiet.

spis treści

1. Rzadki seks? Większe ryzyko zgonu

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Walden w Pensylwanii wskazało, że kobiety, które uprawiały seks rzadziej niż raz w tygodniu miały o 70 proc. wyższe ryzyko zgonu w przeciągu najbliższych pięciu lat. W grupie badawczej znalazły się kobiety w wieku od 20 do 59 lat.

U badanych, u których zbliżenia występowały rzadziej, zaobserwowano zwiększony poziom białka związanego ze stanem zapalnym w organizmie, które może powodować uszkodzenia w komórkach, tkankach i narządach. Naukowcy stwierdzili także, że regularny seks wspiera układ krążenia i serce, co może być powiązane ze zmiennością rytmu serca i zwiększeniem przepływu krwi podczas zbliżeń.

2. Remedium na zaburzenia nastroju

Choć zaburzenia nastroju często wiążą się ze spadkiem libido, u osób cierpiących na depresję, które uprawiały seks rzadziej niż raz w tygodniu, zaobserwowano nawet o 197 proc. większe ryzyko przedwczesnej śmierci.

Zobacz film: "Większość mężczyzn robi to po seksie. Wiemy, dlaczego"

Jak podkreślił jeden z autorów badania, dr Srikanta Banerjee, osoby z depresją, które potrafiły podtrzymać stałe życie seksualne, "nie odczuwają tak bardzo szkodliwych skutków choroby". Zdaniem badaczy, jest to bezpośrednio powiązane z dostarczaniem organizmowi regularnych "zastrzyków" serotoniny, której odpowiedni poziom stymuluje się w depresji m.in. za pomocą leków.

3. Co za dużo to niezdrowo?

Z drugiej strony, w grupie badawczej mężczyzn, naukowcy wysnuli wnioski, że zbyt częste kontakty seksualne mogą z kolei nawet sześciokrotnie zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, a co za tym idzie – zgonu.

Było to powiązane z fakt, że u mężczyzn ryzyko to jest naturalnie wyższe, a nadmierne, zbyt częste czynności seksualne powodują przyspieszenie akcji serca i wzrost ciśnienia krwi.

Wnioski te zostały wyciągnięte nawet po wyłączeniu z badania czynników takich ogólny stan zdrowia, zawód, styl życia, dochód czy pochodzenie etniczne.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze