Trwa ładowanie...

Temat tabu wśród kobiet. Wstydzą się zapytać ginekologa

Avatar placeholder
04.07.2024 12:45
Kobiety wciąż wstydzą się o to pytać. Rozwiewamy wątpliwości
Kobiety wciąż wstydzą się o to pytać. Rozwiewamy wątpliwości (Getty Images)

Seksualność to ważny aspekt ludzkiego życia, ale wiele kobiet wciąż obawia się zadawać intymne pytania ginekolowi, szczególnie gdy są one uważane za wstydliwe. Poniżej odpowiadamy na niektóre z nich, aby pomóc kobietom zrozumieć swoje ciało oraz potrzeby.

spis treści

1. Seks podczas miesiączki

Wiele kobiet zastanawia się, czy można uprawiać seks podczas miesiączki. Teoretycznie nie ma przeciwwskazań do współżycia w trakcie menstruacji. Niemniej jednak, większość kobiet doświadcza spadku libido w tym czasie.

Obniżone stężenie progesteronu i estrogenów, które odpowiadają za dobre samopoczucie i popęd seksualny, jest tego główną przyczyną. Niektórzy ginekolodzy odradzają seks w trakcie miesiączki z powodu rozwarcia szyjki macicy, co zwiększa ryzyko infekcji układu moczowo-płciowego.

Zobacz film: "Viagra a kobiety. Oto co może stać się po zażyciu niebieskiej tabletki dla mężczyzn"

Poza tym seks podczas krwawienia może być niekomfortowy dla obu partnerów. Ważne jest, aby obie strony były świadome i zgodne na współżycie w tym czasie.

2. Czy można zajść w ciążę podczas miesiączki?

Wiele kobiet błędnie uważa, że okres zabezpiecza je przed ciążą. Choć miesiączka zwykle występuje podczas dni niepłodnych, kobiety z nieregularnymi cyklami mogą mieć trudności w precyzyjnym określeniu momentu jajeczkowania.

Plemniki mogą przetrwać w drogach rodnych nawet przez kilka dni, co zwiększa ryzyko zajścia w ciążę. Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną nie muszą dodatkowo zabezpieczać się podczas seksu w trakcie okresu.

Ważne jest jednak, aby regularnie przyjmować tabletki zgodnie z ustalonym cyklem.

3. Trudności z osiągnięciem orgazmu

Brak orgazmu u kobiet często ma podłoże psychiczne. Doświadczenie przemocy seksualnej w przeszłości, zachowawcze wychowanie, stres, problemy zdrowotne i chroniczne zmęczenie mogą uniemożliwiać osiągnięcie satysfakcji seksualnej.

Nie wszystkie kobiety mogą przeżywać orgazmy pochwowe, ale to nie oznacza, że muszą rezygnować z przyjemności. Istnieje wiele innych metod na osiągnięcie satysfakcji, w tym stymulacja innych części ciała.

Orgazm łechtaczkowy jest równie wartościowy i kobiety mogą czerpać przyjemność nawet bez dotykania miejsc intymnych.

4. Dlaczego nie mam ochoty na seks?

Kolejnym tematem tabu jest zmniejszone libido, które częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Spadek popędu seksualnego najczęściej występuje u kobiet między 25. a 34. rokiem życia oraz po sześćdziesiątce.

Wpływ na to mogą mieć różne czynniki, w tym stosowanie antykoncepcji hormonalnej, zaburzenia hormonalne, takie jak zmniejszone stężenia testosteronu i estrogenów, oraz nadczynność tarczycy.

Na zmniejszone libido mogą wpływać również choroby metaboliczne, układu nerwowego i krążenia. Warto skonsultować się ze specjalistą, jeśli spadek libido wpływa na jakość związku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze