Twój kot "barankuje"? Ma dla ciebie ważną wiadomość
Liczne badania dowodzą, że koci przyjaciel niesie ze sobą szereg korzyści dla zdrowia fizycznego oraz psychicznego jego właściciela. A co z korzyściami dla futrzaka? Jego zachowanie wiele może zdradzać na temat tego, jak się czuje w towarzystwie swojego opiekuna.
1. Redukuje stres i poprawia kondycję psychiczną
Co mówią badania na temat wpływu kotów na nasze życie i zdrowie? Jedno z nich, przeprowadzone przez australijskich naukowców, wykazało, że właściciele kotów cieszą się lepszym zdrowiem psychicznym niż osoby nieposiadające zwierząt. Lepiej sypiają, są mniej nerwowi, bardziej pewni siebie i lepiej sobie radzą z rozwiązywaniem problemów. Zresztą podobnych badań na przestrzeni lat było wcale niemało.
Na przykład badanie przeprowadzone na 120 małżeństwach miało za zadanie sprawdzić, czy kot może być czynnikiem zmniejszającym stres i napięcie. Uczestników podłączono do monitorów kontrolujących puls i ciśnienie krwi, jednocześnie kazano im wykonywać obliczenia matematyczne. Okazało się, że zadanie było znacznie mniej stresujące, kiedy uczestnicy mogli przebywać z kotem.
2. Trudna relacja z kotem? Tak okazuje ci miłość
Niektórzy uważają, że relacje z kotem są znacznie trudniejsze niż te, które możemy zbudować z psem. Wszystko przez to, że koty często chadzają własnymi drogami i nie zawsze lubią, kiedy okazujemy im sympatię. A jak rozpoznać, że nasz kot darzy nas pełnym zaufaniem i chce być blisko?
Jednym z najbardziej oczywistych sygnałów kociej sympatii jest wokalizacja. Koty rzadko komunikują się między sobą za pomocą dźwięków. Miauczenie jest językiem, który został opracowany wyłącznie do komunikacji z człowiekiem, aby wyrazić swoje potrzeby. Każdy nowy właściciel kota szybko uczy się interpretować różne miauczenia, które brzmią inaczej, gdy kot jest głodny, zły czy chce się bawić.
Mruczenie to kolejny bardzo pozytywny sygnał, że kot jest szczęśliwy, spokojny i zrelaksowany. Kiedy kot mruczy podczas głaskania albo nawet podczas zbliżania się do swojego człowieka, to jest to znak, że czuje się przy nim dobrze. Łatwo zauważyć, w czyim towarzystwie koty będą częściej mruczeć, a wobec kogo zachowają pełne dystansu milczenie. W ten sposób można rozpoznać, kogo one najbardziej lubią.
Jednym z najwyższych wyrazów miłości jest tzw. barankowanie. Polega ono na tym, że kot podchodzi do człowieka, ociera się o jego twarz, a w końcu uderza czołem w jego czoło (lub inną część twarzy, a nawet ciała). To jest bardzo przyjemne doświadczenie, nazywane kocim pocałunkiem. Opiekun, który jest regularnie "barankowany" przez kota, może czuć się szczęśliwy, bo jest naprawdę kochany.
Koty, które są przywiązane do swojego człowieka, chcą być blisko niego. Ocierają się o opiekuna pyszczkiem, aby zostawić na nim swój zapach i feromony, bo w policzkach mają najwięcej gruczołów produkujących zapach.
W ten sposób oznaczają swojego opiekuna, ponieważ w świecie zwierząt bodźce zapachowe są ważnym elementem komunikacji. Jeśli kot chodzi za nami i często się o nas ociera, to jest to znak, że zdobyliśmy jego miłość.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl