Wniosek o zasiłek rodzinny
Rodzina składa się do 1 września. Mogą się o niego ubiegać najbiedniejsze rodziny. Zasiłek rodzinny częściowo pokrywa koszty związane z utrzymaniem dziecka. Pieniądze wypłacane są regularnie, co miesiąc, w okresie od 1 listopada do 31 października.
1. Komu przysługuje zasiłek rodzinny?
O otrzymanie zasiłku rodzinnego mogą się ubiegać rodzice dziecka, jedno z rodziców lub prawny opiekun dziecka. Prawo do zasiłku przysługuje faktycznemu opiekunowi dziecka oraz osobie uczącej się. Zasiłek rodzinny należy się tym rodzinom, których dochód na osobę nie przekracza 504 złotych. Natomiast w przypadku rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym albo znacznym, dochód nie powinien przekraczać 583 złotych.
Przy podziale dochodu nie uwzględnia się dziecka, które ukończyło 25 rok życia - z wyjątkiem dzieci legitymujących się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, gdy w związku z tą niepełnosprawnością rodzinie przysługuje
świadczenie pielęgnacyjne . Poza tym do dochodu rodziny nie wlicza się dochodu członka rodziny, który przebywa w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie.
2. Dokumenty do wniosku o zasiłek rodzinny
Wniosek o zasiłek rodzinny składa się w urzędzie gminy lub urzędzie miasta, stosownym do miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Do wniosku trzeba dołączyć dokumenty potwierdzające:
- tożsamość osoby ubiegającej się o świadczenie (kopia dokumentu tożsamości rodzica),
- wiek dziecka (np. odpis aktu urodzenia),
- wysokość uzyskanego dochodu (zaświadczenie z urzędu skarbowego stwierdzające wysokość dochodu),
- posiadanie gospodarstwa rolnego (np. zaświadczenie organu gminy lub nakaz płatniczy, umowa dzierżawcy lub umowa w formie aktu notarialnego).
Inne niezbędne dokumenty:
- poświadczenie niepełnosprawności dziecka (orzeczenie o niepełnosprawności),
- poświadczenie kontynuowania nauki przez dziecko, które ukończyło 18 rok życia (zaświadczenie ze szkoły),
- poświadczenie kontynuowania nauki na uczelni wyższej przez osobę niepełnosprawną (zaświadczenie z uczelni),
- wysokość otrzymywanych alimentów,
- wysokość płaconych alimentów,
- poświadczenie pobytu członka rodziny w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie (zaświadczenie o wysokości wnoszonej opłaty),
- poświadczenie utraty dochodu,
- dokument stwierdzający samotne wychowywanie dziecka,
- oddalenie przez sąd powództwa o alimenty,
- zobowiązanie przez sąd jednego z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka.
Istnieją dodatkowe terminy złożenia wniosku o zasiłek rodzinny. Mogą z nich skorzystać osoby, które z jakichś powodów nie złożyły dokumentów w wyznaczonym czasie. W przypadku nieprawidłowo wypełnionego wniosku, rodzic ma 14 dni (od daty otrzymania wezwania) na jego korektę lub uzupełnianie. Jeśli w tym czasie wniosek nie zostanie poprawiony, pozostawia się go bez rozpatrzenia. W sytuacji braku któregoś z dokumentów, rodzic ma od 14 do 30 dni na dołączenie brakującego zaświadczenia.