Trwa ładowanie...

Wstydzą się wdowiej choroby. Unikają seksu, boją się, że "coś w nich nie działa"

Avatar placeholder
14.06.2024 19:47
Czym jest wdowia choroba? Wiele kobiet wstydzi się mówić o tym problemie
Czym jest wdowia choroba? Wiele kobiet wstydzi się mówić o tym problemie (Getty Images)

Zaburzenia satysfakcji seksualnej u kobiet bywają często źle rozumiane lub niewłaściwie diagnozowane. W Polsce problem ten jest często stygmatyzowany, co wynika głównie z nierzetelnej edukacji seksualnej, a to prowadzi do niepotrzebnego poczucia wstydu i winy wśród wielu kobiet.

spis treści

1. Wdowia choroba

Zespół Kehrera, znany także jako choroba wdowia, to pojęcie często używane w kontekście braku satysfakcji seksualnej u kobiet, które przez długi czas nie doświadczają spełnienia.

Zjawisko to jest szeroko dyskutowane w kontekście edukacji seksualnej w Polsce. Wiele kobiet czuje się zawstydzone i winne, gdy od jakiegoś czasu nie jest w stanie czerpać satysfakcji z życia seksualnego.

Zobacz film: "Przypadłość, która może odebrać całą radość z seksu. Dotyka wielu kobiet"

Jest to wynik braków w rzetelnej edukacji, a także panujących stereotypów, które skupiają się na filmach pornograficznych oraz patriarchalnych poglądach na seksualność kobiety.

2. Krzywdzące stereotypy

Niestety, w Polsce i na świecie kobiety są często uczone, że ich rolą jest sprostanie seksualnym oczekiwaniom mężczyzn. Jeśli ich doświadczenia są inne, mogą czuć się niespełnione, co jest niesprawiedliwie przypisywane jako ich osobista wina.

Kobiety w takich sytuacjach czują, że są "mało kobiece, oziębłe, coś w nich działa, tak jak nie powinno". Takie podejście prowadzi do wewnętrznego konfliktu i niskiej samooceny.

Choroba wdowia bywa również błędnie interpretowana jako bezpośredni skutek braku aktywności seksualnej. W rzeczywistości za objawy przypisywane temu stanowi, takie jak złość, irytacja, wahania nastrojów, mogą odpowiadać różne czynniki - od hormonalnych po psychologiczne.

Zamiast oferować realne rozwiązania i wsparcie, społeczeństwo często stygmatyzuje kobiety, nazywając je "złośliwymi i wrednymi, bo nie uprawiają seksu", pokreślają specjaliści.

3. Złożony problem

Eksperci od zdrowia seksualnego podkreślają, że bardzo trudno jednoznacznie określić, czy choroba wdowia w ogóle istnieje jako jednostka chorobowa. Wiele badań i obserwacji klinicznych wskazuje raczej na złożoność przyczyn niespełnienia seksualnego, które nie zawsze są bezpośrednio związane z brakiem seksu.

Rozwiązaniem tego problemu jest poprawa jakości edukacji seksualnej, która powinna obejmować szerokie spektrum wiedzy o seksualności, relacjach i zdrowiu psychicznym.

Kobiety powinny mieć dostęp do rzetelnych informacji i wsparcia medycznego, które pozwoli im zrozumieć własne ciała i potrzeby bez poczucia wstydu czy winy. Ważne jest też budowanie relacji opartych na wzajemnym szacunku i otwartości, gdzie obie strony mogą rozmawiać o swoich potrzebach i oczekiwaniach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze