Wypalenie w związku
Wszystkie związki przechodzą momenty kryzysu. Do każdej relacji damsko-męskiej zakradają się rutyna, monotonia i zmęczenie, a sytuacja taka określana jest wypaleniem w związku. Nawet najbardziej udany związek wchodzi w fazę, w której partnerzy przestają się zaskakiwać i sprawiać sobie niespodzianki. Dlatego też konieczne jest odświeżenie, ponowne zabieganie o względy drugiej osoby, zaangażowanie i poświęcenie. Związki między dwojgiem ludzi to sztuka kompromisów i walczenia ze swoimi wadami dla dobra wspólnych relacji.
1. Rutyna w związku
Dobrym sposobem na przełamanie monotonii w związku jest wspólne spędzenie urlopu. Oderwanie od pracy i codziennych obowiązków powoduje, że partnerzy są mniej zestresowani, wreszcie mogą się odprężyć i inaczej spojrzeć na siebie. Pomocne w zrelaksowaniu będą także sport i zabiegi odnowy biologicznej. Wypoczynek fizyczny przekłada się bowiem na poprawę samopoczucia i pozytywnie wpływa na psychikę. Najlepiej, by był to wyjazd we dwoje, nawet na weekend, bez dzieci i bez znajomych, bo wtedy partnerzy będą mieli czas tylko dla siebie. W wielu hotelach znaleźć można także specjalne pakiety dla dwojga, w których znajdują się propozycje romantycznych kolacji przy świecach, śniadań w pokoju hotelowym, szampana i truskawek w porze lunchu. Aby pielęgnować związek, nie trzeba jednak wydawać fortuny. Równie owocny może być zwykły piknik, pod warunkiem, że będzie miał uroczystą, romantyczną oprawę.
Budowanie trwałych relacji damsko-męskich wymaga zaangażowania i poświęcenia. Aby związek był udany, konieczne jest, by niekiedy zrezygnować ze swoich przyzwyczajeń i nawyków oraz próbować je zmienić dla drugiej osoby. Czasem wystarczy po prostu obejrzeć film, który podoba się naszemu partnerowi lub wspólnie posłuchać jego ulubionej muzyki. Poświęcenie będzie również oznaczało długotrwały proces walczenia ze swoimi wadami. Udany związek to bowiem sztuka kompromisów i budowania porozumień. Niemożliwa jest zgoda między dwojgiem partnerów, jeśli jedna strona będzie twardo obstawała przy swoim zdaniu. Dlatego też ustępstwa są wpisane w naturę związków i należy się ich uczyć ciągle na nowo.
2. Jak dbać o związek?
Rutynę w związku dobrze jest przełamywać drobnymi niespodziankami. Mężczyzna może pomyśleć o obdarowywaniu swojej kobiety niewielkimi podarunkami – wystarczy, że będzie to symboliczna róża, ulubione czekoladki czy inne słodycze. Ważne jest podkreślanie, że każdą czynność wykonujecie z myślą o drugiej osobie. Wypalenie w związku przychodzi, gdy para zapomina, jak wiele ich łączy i jak wiele mają ze sobą wspólnego. Partnerzy powinni wzajemnie dawać sobie dowody miłości, np. niech zwyczajne i rutynowe czynności okraszone będą pocałunkiem, wspólnym przytuleniem się czy powiedzeniem „kocham cię, pięknie dziś wyglądasz”. Warto pomyśleć także o:
- wspólnym wysyłaniu sobie esemesów czy e-maili, tylko po to, by powiedzieć drugiej osobie, jak bardzo się ją kocha,
- zostawianiu sobie karteczek w niespodziewanych miejscach z wypisanymi dowodami uczucia,
- robieniu sobie drobnych niespodzianek,
- troszczeniu się o własną atrakcyjność fizyczną,
- wykonywaniu w miarę możliwości obowiązków drugiej osoby,
- wspólnym hobby.
Każdej, nawet najbardziej płomiennej miłości, zagraża monotonia i rutyna dnia codziennego. Namiętność nie jest dana raz na zawsze. Aby nie dopuścić do wypalenia i trwałego rozpadu więzi, trzeba umieć rozpoznać pierwsze jego objawy i potraktować je jako poważny sygnał ostrzegawczy. Jeśli przegapi się punkt krytyczny, ożywienie związku może być już niemożliwe.