Trwa ładowanie...

Co tu nie pasuje? Szybki test na inteligencję

Avatar placeholder
30.06.2024 09:10
Szybki test obrazkowy. Zdradzi wysokość twojego IQ
Szybki test obrazkowy. Zdradzi wysokość twojego IQ (Facebook)

W sieci można znaleźć wiele testów na spostrzegawczość i inteligencję, ale ten pośród innych wyróżnia się jedną cechą. Wystarczy kilka chwil, by dowiedzieć się prawdy na temat swojego ilorazu inteligencji. Odważysz się sprawdzić?

spis treści

1. Masz tylko 6 sekund

Obecne w sieci testy obrazkowe często opierają się na złudzeniu optycznym lub też mają za zadanie sprawdzić naszą spostrzegawczość. Inne mogą oceniać poziom naszej empatii, a także typowe cechy charakteru. Czy można im ufać? Na pewno nie bezgranicznie, mogą jednak co nieco zdradzić na nasz temat.

Ten test może wyłonić osoby z wysokim ilorazem inteligencji, takie, które cechują się umiejętnością analitycznego myślenia, błyskotliwością i spostrzegawczością. Największą trudnością jest ograniczony czas. Na zadanie mamy zaledwie sześć sekund - w tym czasie musimy uważnie przestudiować rysunek, by odpowiedzieć na jedno pytanie: co się nie zgadza?

Gotowi? Czas start. Pamiętaj, że masz tylko kilka sekund. Jeśli jesteś gotowy, sprawdź rozwiązanie poniżej.

2. Czym się wyróżniają inteligentni ludzie?

Biegnąca wśród rzędów drzew młoda kobieta z butelką w dłoni. Na pierwszy rzut oka trudno wyłapać, co na tym obrazku jest niezgodne z rzeczywistością. Spostrzegawczy obserwator zauważy jednak, że chodzi o cień, jaki rzuca postać kobiety, a raczej jego brak w przypadku innych elementów na obrazku, tj. drzew.

Co się nie zgadza na obrazku?
Co się nie zgadza na obrazku? (Facebook)

Czy wynik testu możemy uznać za wiążący? Raczej na jego podstawie nie zostaniemy przyjęci do Mensy, dlatego lepiej potraktować go jak zabawę. Natomiast na przestrzeni lat badacze poświęcili wiele miejsca geniuszowi, próbując znaleźć jego źródło czy też wskazać cechy wspólne dla osób o nieprzeciętnym ilorazie inteligencji. Np. jedno z badań, które ukazało się łamach "Current Biology" wykazało, że osoby inteligentne mają tendencję do skupiania się na najważniejszych faktach, a ignorują mniej istotne szczegóły.

Wcześniejsze badania, np. opublikowane w "Psychological Science", sugerują, że ludzie o wysokim ilorazie inteligencji są bardziej cierpliwe i częściej kierują się rozumem podczas podejmowania decyzji. Naukowcy przekonują również, że intelekt idzie w parze z takimi cechami jak empatia i duże poczucie humoru. Ciekawostką jest to, że niektóre badania powiązały geniusz z niechęcią do porannych pobudek oraz z bałaganiarstwem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze