Zabezpieczenie na pierwszy raz
Pomimo że chłopcy i dziewczęta odbierają go trochę inaczej, pierwszy stosunek seksualny jest dla każdego człowieka ważnym wydarzeniem. To wkroczenie w świat, który do tej pory był całkiem obcy. Niesie to ze sobą wiele pozytywnych aspektów, ale też kilka negatywnych, takich jak poczęcie dziecka mimo, że młodzi rodzice nie są na to gotowi lub zakażenie chorobą przenoszoną drogą płciową taką jak HIV czy kiła. W artykule przedstawię ten temat z medycznego punktu widzenia.
1. Przygotowanie do pierwszego seksu
Wiele osób relacjonuje swój pierwszy stosunek seksualny jako wspaniały, jednak nie mało jest tych, którzy byli rozczarowani. Dlatego ważne jest, aby się odpowiednio do tego przygotować. Jeśli żadne z was nie ma dużego doświadczenia, poznając swoje ciała i reakcje sprawicie, że wasz pierwszy raz będzie znacznie przyjemniejszy i mniej stresujący.
Dotykanie się, petting, przytulanie nago pozwoli wam pozbyć się uczucia wstydu i lepiej nauczyć się zarówno swojego ciała jak i partnera. To bardzo istotna kwestia, ponieważ bez znajomości własnych reakcji zbliżenie może być przepełnione wstydem i wcale nie sprawiać przyjemności. Takie „poszukiwania” najlepiej rozpocząć na kilka tygodni lub nawet miesięcy przed właściwym stosunkiem. Jest to bardzo indywidualna kwestia np. nie brakuje par, którym wystarczył jeden wieczór by się dobrze poznać.
2. Ból u kobiet przy pierwszym stosunku
Ból u kobiet związany jest nie tylko z rozerwaniem błony dziewiczej. W zasadzie jego główną przyczyną jest nieprzystosowanie narządów płciowych do stosunku. Ma to szczególne znaczenie u bardzo młodych dziewczyn, które wcześnie rozpoczynają życie seksualne.
Dlatego warto tutaj zwrócić uwagę na rozluźniające i przeciwbólowe działanie endorfin. Są to hormony, których wydzielanie stymuluje nie tylko sam stosunek, ale przede wszystkim tzw. gra wstępna. Im dłużej partnerzy będą się wzajemnie stymulować dotykiem i pieszczotami, tym mniej bolesna będzie penetracja a zbliżenie bardziej przyjemne.
3. Ból u mężczyzn przy pierwszym stosunku
Bolesność w czasie pierwszego stosunku może odczuwać także chłopak. Jeśli zabraknie odpowiedniego nawilżenia, może ona być bardziej odczuwalna. Pamiętajmy, że kobieca pochwa jest niezwykle elastyczna i przystosowana do przyjęcia penisa o długości nawet dwa razy większej, niż wynosi jej głębokość.
Inne problemy, z którymi można się spotkać w czasie pierwszego zbliżenia, mają związek z wadami anatomicznymi. Okazać się może na przykład, że problemem wywołującym silny ból jest stulejka lub krótkie wędzidełko.
Oczywiście odpowiadając na pytanie, czy pierwszy raz boli chłopaka, należy mieć na uwadze także niedelikatność i nieuwagę nie tylko jego samego, ale i partnerki. W tym kontekście wspomnieć można choćby o kontuzji prącia, której można się nabawić w pozycji na jeźdźca, gdy członek wyjdzie z pochwy, a partnerka opadnie nań całym ciężarem.
4. Ciąża podczas pierwszego razu
Jeżeli pierwsze współżycie seksualne odbyło się bez zabezpieczenia, istnieje duża szansa na zajście w ciążę. Istnieje mit, że poniżej określonego wieku poczęcie potomstwa jest niemożliwe. Niektórzy mówią, że to 13 lat inni, że 16. Medycyna natomiast zna przypadki, kiedy 6 latka zaszła w ciążę i to bliźniaczą.
Oczywiście jeżeli zbliżenie miało miejsce w dni niepłodne, szanse na zajścia w ciążę są bardzo małe. Jednakże należy pamiętać, że ciało młodej dziewczyny nie jest jeszcze w pełni rozwinięte. System hormonalnej regulacji cykli wciąż jest niedojrzały, dlatego miesiączki są nieregularne, a ustalenie ze 100% pewnością kiedy występują dni płodne i niepłodne graniczy z cudem. Dlatego warto pomyśleć o antykoncepcji.
5. Antykoncepcja na pierwszy raz
Jeśli to Twój pierwszy raz, to niejako z definicji nie masz doświadczenia. Dlatego warto pójść do ginekologa i poznać wszystkie szczegóły na temat działania własnego ciała jak i metod antykoncepcji. Tutaj przybliżymy zaledwie kilka najważniejszych.
Prezerwatywa jest najpopularniejszym i zarazem jednym z najlepszych sposobów zabezpieczenia. Przy prawidłowym użyciu chroni nie tylko przed nieplanowaną ciążą, ale również przed chorobami wenerycznymi. Schorzenia takie jak HIV, WZW C, WZW B, kiła, rzeżączka oraz kilka innych z łatwością przenoszą się drogą płciową.
Warto tutaj dodać, że jeśli partner także jeszcze nie współżył płciowo, nie oznacza to, że jest zdrowy. Na przykład HIV czy wzw C można zarazić się w czasie przetoczenia krwi, a nawet wizyt u fryzjera (bardzo małe prawdopodobieństwo). Niestety są też wady takiego rozwiązania. Pierwszy stosunek z zabezpieczeniem tego typu może być bardziej bolesny lub się wcale nie odbyć, bowiem prezerwatywa zmniejsza doznania jakie odczuwa partner.
Antykoncepcja hormonalna, czyli popularne tabletki i plastry dobrze chronią przed ciążą, jednak nie dają żadnego zabezpieczenia przed chorobami wenerycznymi. Nie wpływają natomiast na jakość zbliżenia. Dodatkowo by otrzymać tabletki lub plastry należy udać się do ginekologa, a taka wizyta u specjalisty na pewno będzie procentować w przyszłości.
6. Antykoncepcja po
Zdarzyło się? A teraz czekasz w panice na następny okres? Oboje z was ogarnia przerażenie, czy nie wpadliście? W takiej sytuacji rozwiązaniem może być tzw. antykoncepcja po.
Jest to szczególna metoda zarezerwowana jedynie dla sytuacji awaryjnych. Można z niej korzystać tylko w wyjątkowych przypadkach, ponieważ dawka hormonów jaką otrzymuje kobieta może całkowicie rozregulować układ hormonalny oraz cykle miesięczne. Jednak do 72 godzin przyjęcie takiej tabletki znacząco zmniejsza ryzyko zajścia w ciążę. Warto tutaj pamiętać, że 72 godziny to czas ostateczny. Dużo lepiej zastosować pierwszą dawkę antykoncepcji po już następnego ranka. Jeśli od stosunku upłynęło mniej niż 24 godziny, ryzyko zapłodnienia spada praktycznie do zera.
Ten rodzaj antykoncepcji może przepisać każdy lekarz, jednak jeśli jest to możliwe należy udać się do ginekologa. Uzyskane u specjalisty porady mogą okazać się bezcenne.
Pierwszy raz jest ważnym przeżyciem, dlatego należy zadbać, by żadne przypadkowe i nie do końca pożądane zdarzenie nie popsuło wam tego wspomnienia.
7. Pierwszy raz - mity
Wiele osób, które jeszcze nie odbyło stosunku seksualnego, ma mylne o nim wyobrażenie. Poniżej zestawiamy kilka najczęściej spotykanych mitów, które niepotrzebnie zwiększają strach przed tym ważnym wydarzeniem.
Pierwszy raz - krwawienie
Młode dziewczyny często odczuwają strach przed pierwszym razem, ponieważ boją się, że utracą w jego czasie zbyt dużą ilość krwi. Tymczasem wszystko zależy od tego, jak zbudowana jest błona dziewicza. Może być mniej lub bardziej ukrwiona, grubsza lub cieńsza, mniej lub bardziej elastyczna, więc krwawienie u każdej kobiety może być inne, lub może nie pojawić się wcale.
Najistotniejsze, że jeśli nawet wystąpi, przybiera postać jednorazowego, niewielkiego plamienia, stąd też nie ma potrzeby wyposażać się w zabezpieczenia, typu bandaże.
Pierwszy raz - zbyt duży rozmiar penisa
Niektórzy mogą się obawiać, że penis w stanie erekcji nie będzie mógł zmieścić się w pochwie. Jest to jednak kolejny mit dotyczący pierwszego razu, który zdecydowanie obalamy.
Pochwa jest elastyczna i rozciągliwa, dzięki czemu na 100% będzie w stanie pomieścić męskiego penisa, nawet o znacznych rozmiarach.
Pierwszy raz - im później się odbędzie, tym większy ból
Kolejnym mitem, który zyskał wielu zwolenników. Wiele osób myśli, że im później dziewczyna odbędzie swój pierwszy raz, tym większy odczuje podczas niego ból. W tym przekonaniu nie ma oczywiście nawet odrobiny prawdy. Jeśli więc dziewczyna chce jak najdłużej pozostać dziewicą, nie powinna się w żadnym stopniu przejmować wyobrażeniem o ogromnym bólu podczas stosunku.
Pierwszy raz - błona dziewicza zawsze pęka
Podczas pierwszego razu nie musi wcale dojść do przerwania dziewiczej błony. Jeśli dziewczyna posiada mocną i grubą błonę, mogą pojawić się trudności z przerwaniem jej. Czasem dziewczyna musi odbyć kilka stosunków, aby błona ta została trwale usunięta.