10 pytań, które pomogą ci stwierdzić, czy to na pewno on powinien zostać ojcem waszych dzieci!
Twój mężczyzna traktuje cię jak księżniczkę, a każda wspólnie spędzona chwila tylko upewnia cię w przekonaniu, że to ten jedyny. To wspaniale – do szczęścia brakuje wam tylko małej istotki, która złączyłaby was na zawsze. Tyle się jednak słyszy o tym, że ojcostwo często przerasta mężczyzn, w związku z tym boisz się, że strach ogarnie również twojego wybranka. Masz dylematy dotyczącego tego, czy poradzi sobie w roli ojca i czy będzie wspierał cię na każdym etapie rodzicielstwa. Popierasz zasadę wspólnego udziału w procesie wychowawczym oraz jesteś świadoma tego, jakim autorytetem w oczach dziecka będzie twój partner. Na ulicach i w parkach widujesz mężczyzn, którzy spędzają czas na zabawach z maleństwem, nie spoglądając co chwilę na zegarek, oraz doskonale potrafią zorganizować dziecku czas wolny.
1. „Trudno być dobrym człowiekiem, bardzo trudno być dobrym mężem, najtrudniej być dobrym ojcem”, czyli czy dobry mąż okaże się dobrym ojcem?
Jesteś w wieloletnim związku, bez problemu możesz wskazać wszystkie wady i zalety swojego partnera, potrafisz nawet przewidzieć jego zachowanie w poszczególnych sytuacjach. Czasem jednak masz wątpliwości, czy jego uczucie do ciebie przerodzi się w nieskończoną miłość do waszego przyszłego potomstwa? Jak sprawdzić, czy na pewno chcesz, aby ten mężczyzna był ojcem twojego dziecka.
Zobacz także: Gdy on nie chce dziecka
Przede wszystkim obserwuj jego zachowanie i wyciągaj odpowiednie wnioski. Sprawdź:
- Czy gromadka maluchów bawiących się na pobliskim placu zabaw nie wywołuje u niego bólu głowy oraz rozdrażnienia? Jaki jest jego stosunek do dzieci? Czy ma cierpliwość?
- Czy nie wyobraża sobie tygodnia bez imprezy, a weekend kojarzy mu się wyłącznie z relaksem w barze w gronie kolegów?
- Czy jego słowa są pokryte czynami? A może jednego dnia obiecuje, że odbierze twoją przesyłkę z poczty, a drugiego już o tym nie pamięta?
- Czy jest w szponach nałogu, który sprawia, że twój mężczyzna podporządkowuje jemu cały porządek dnia?
- Czy jest zadowolony z obecnej sytuacji finansowej i będzie w stanie zapewnić tobie i dziecku bezpieczeństwo?
- Czy ma cele, które chciałby osiągnąć przed zostaniem tatą (np. miesięczny survival w lesie lub dłuższe podróże za granicę)?
- Czy coś przed tobą ukrywa (np. choroby psychiczne w rodzinie lub wydarzenia z przeszłości, które pozostawiły jakieś ślady na jego życiorysie)?
- Czy jest osobą, która jest godna naśladowania? Pamiętaj, że dzieci będą czerpały wzorce z osób im najbliższych.
- Czy ma czas na pełnienie roli ojca? Maluchy potrzebują obecności obojga rodziców, jeśli więc twój wybranek siedzi w biurze po 12 godzin na dobę, a całe weekendy spędza na delegacjach, to może okazać się, że po powrocie nie będzie miał siły nawet na rozmowę z waszą pociechą.
- Czy ma dobry kontakt ze swoją rodziną? Dowiedz się, jakie relacje panowały między jego bliskimi, ponieważ bardzo często zdarza się, że podczas wychowywania dzieci stosujemy system kar i nagród analogiczny do tego, w jakim sami zostaliśmy wychowani.
Zobacz także: 5 pytań, które warto sobie zadać, jeśli nie wiesz, co robić ze swoim życiem
Jeśli po przemyśleniu powyższych kwestii nadal uważasz, że twój wybranek będzie idealnym ojcem – to zapewne masz rację. Uświadom go zatem, jak zmieni się wasze życie po urodzeniu dziecka i razem ustalcie plan, jaki wdrożycie za 9 miesięcy. Ważne, aby ustalić jasne reguły, które będą odpowiadały każdej ze stron. Pamiętajcie o tym, że rodzicielstwo to nie tylko ogrom poświęceń, lecz także bezgraniczna miłość, którą powinniście otaczać swoje maleństwo od pierwszych dni jego życia.
Zobacz także: Od kiedy dziecko pamięta?