Bliskość w związku
„Związki międzyludzkie istnieją po to, aby odkryć samego siebie, a nie dla naszej własnej przyjemności”. To stwierdzenie w pełni definiuje relacje między kobietą i mężczyzną. Aby relacje damsko-męskie były trwałe, potrzebna jest prawdziwa bliskość w związku, rozumiana jako wzajemna otwartość, akceptacja i zauf anie. Intymność w związku nie jest czymś, co jest nam dane na zawsze – trzeba ją odpowiednio pielęgnować. Ponadto, obydwie osoby dbają wzajemnie o swoje uczucia i są zadowolone, że partner jest obok.
1. Okazywanie bliskości drugiej osobie
Żyjemy w świecie pogoni za karierą, chcemy być lepsi od innych, nieustannie porównujemy się z drugą osobą, jednak dość często to dążenie za sukcesem pochłania nas tak bardzo, że zapominamy o tym, co najważniejsze – o bliskości w związku. Kiedy w końcu zatrzymujemy się na moment i spojrzymy na życie pod innym kątem, to zauważamy, że nasze przyjaźnie, małżeństwa i tego typu związki nie fascynują nas tak jak dawniej, utraciły swój blask, czegoś im brakuje. Bardzo często tym brakującym „elementem” jest bliskość, która oznacza, że jesteśmy zdolni do dzielenia się z innymi ważnymi aspektami nas samych. Bliskość może mieć charakter emocjonalny, fizyczny, intelektualny oraz może stanowić kombinację wymienionych elementów.
Bliskość oznacza również:
- rozmowy z partnerem w sposób otwarty, szczególnie na tematy ważne dla małżeństwa;
- poszanowanie odrębności i indywidualności partnera – osoba ukochana ma prawo do własnych zainteresowań i spędzania czasu z przyjaciółmi;
- wykazywanie chęci pracy nad tym, by podtrzymywać zdrowy związek, ponieważ każdy związek wymaga ciepła, miłości oraz zaangażowania;
- staranie się, aby zwalczyć rutynę w związku. Ciekawe sytuacje, niecodzienne wydarzenia, kwiaty, wyjście do kina pomagają oderwać się od rutyny i skupić się na sobie;
- wspólna zabawa i radość z różnych sytuacji, spotkań z rodziną, narodzin dziecka buduje bliskość i potęguje emocjonalność w związku.
2. Pielęgnacja bliskości w związku
Istotne w pielęgnacji bliskości jest to, aby znać partnera i być otwartym na to, że się zmienia wobec niektórych sytuacji życiowych. Warto na początek poznać dobrze samą siebie i wówczas budować relację na wspólnych zainteresowaniach. Najważniejsze jest, aby w danym momencie życia uświadomić sobie kilka podstawowych prawd – kim się jest, jaki jest cel życiowy, dla kogo życie ma sens. Nie jest to takie proste, ponieważ wymaga długiej refleksji nad sobą.
Czasami pomiędzy dwojgiem kochających się ludzi dochodzi do konfliktów i sprzeczek. Kiedy pojawiają się nieporozumienia w związku, warto podejść do sprawy bez emocji, wyjechać na weekend i zastanowić się, co jest przyczyną sporu i czy się w tym konflikcie nie zawiniło. Jeśli zastanowiło się nad sobą, należy rozpocząć rozmowę z partnerem. Ważne jest, aby podczas tej rozmowy nie obwiniać siebie nawzajem.
Intymność w związku zależy od pragnień każdej ze stron. Zdrowa bliskość powinna być budowana na wzajemnym zaufaniu, akceptacji siebie i rozmowie. Jeżeli zależność staje się celem samym w sobie, to oznacza, że bliskość przybiera niezdrowy charakter. W takiej sytuacji brakuje często zaufania i nie wystarczy przebywać nieustannie razem. Związki budowane na szacunku i miłości są fundamentem prawdziwej bliskości.