3 oznaki wypalenia zawodowego
Kiedy praca nie sprawia nam przyjemności, jesteśmy przepracowani, zestresowani i nie potrafimy w pełni zaangażować się w swoje obowiązki, możemy cierpieć na wypalenie zawodowe. Poznaj 3 częste symptomy, które mogą o nim świadczyć.
1. Kawa na ciebie nie działa
Większość z nas pije kawę każdego dnia. Lubimy jej smak, ale przede wszystkim cenimy jej właściwości pobudzające. Dla wielu przetrwanie dnia w biurze bez kubka kawy byłoby niemożliwe. Co jednak, kiedy po wypiciu nawet kilku kaw nie mamy energii i jesteśmy senni? Eksperci twierdzą, że taki stan może być oznaką wypalenia zawodowego. Przewlekły stres i wyczerpanie organizmu sprawiają, że nie reagujemy na kofeinę. Często mylnie sądzimy, że kawa po prostu przestała na nas działać, bo przyzwyczailiśmy się do niej. Jednak kofeina zawsze powinna nas pobudzać. Jeśli kawa na ciebie nie działa, powinieneś zastanowić się, czy to nie wina przepracowania.
2. Cierpisz fizycznie
Wypalenie zawodowe nie tylko osłabia psychicznie, ale również fizycznie. Stres i przemęczenie mogą negatywnie wpływać na stan zdrowia. Bóle głowy, problemy żołądkowe, bóle w klatce piersiowej, częste przeziębienia, bezsenność, nadmierne pocenie – to dolegliwości, które są związane z wypaleniem zawodowym. Poza tym mogą się pojawić problemy emocjonalne. Uczucie frustracji, złości, bezsilności, przytłoczenia – to wyniki stresu. Mogą się one przenosić na nasze życie prywatne, niszcząc relacje z bliskimi.
3. Nie cieszysz się z sukcesów
Pochwały szefa, szacunek współpracowników i zadowolenie klientów nie sprawiają, że czujesz się zadowolony z siebie? To jeden ze znaków, że wypalasz się zawodowo. Brak satysfakcji oraz poczucie, że nie zasłużyło się na komplementy powinny wzbudzić nasze podejrzenia.
Pracujesz na najwyższych obrotach, często bierzesz nadgodziny, w weekendy sprawdzasz maila, a mimo to nie udaje ci się wywiązywać z obowiązków na czas? To również oznaka wypalenia zawodowego, które sprawia, że pracujemy niewydajnie. Wszystkiemu winny jest chroniczny stres, który nie pozwala się właściwie skupić na pracy. Mimo że pracujemy dłużej i ciężej, nie radzimy sobie z zadaniami. Stajemy się podenerwowani, mamy poczucie, że do niczego się nie nadajemy i jesteśmy bezużyteczni dla firmy. To poważne sygnały wypalenia zawodowego, których nie można lekceważyć, zwłaszcza jeśli chcemy zachować stanowisko.
Jeśli któryś z wymienionych wyżej symptomów dotyczy też ciebie, czas podjąć działanie. Na początku należy rozpoznać przyczyny stresu i starać się go zredukować. Wypalenie zawodowe nie przejdzie po kilku tygodniach, tylko będzie się pogarszać. Pomocny może się okazać urlop, w czasie którego inaczej spojrzysz na swoją pracę i odpoczniesz od stresu. W poważniejszych stadiach wypalenia zawodowego niezbędna będzie pomoc psychologa.