Trwa ładowanie...
18+
UWAGA!
Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych.
Przejdź na stronę główną Mam 18 lat i chcę wejść
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Stanisław Dulko

Brak ochoty na seks - przyczyny i jak zwiększyć libido

Avatar placeholder
28.06.2024 11:18
Brak ochoty na seks może mieć wiele różnych przyczyn.
Brak ochoty na seks może mieć wiele różnych przyczyn. (123rf)

Brak ochoty na seks z partnerem lub partnerką jest poważnym problemem, który może doprowadzić nawet do rozstania. To normalne, że apetyt na seks najczęściej jest największy na początku związku, a potem ochota stopniowo maleje. Jednak duży spadek libido jest całkiem słusznym powodem do niepokoju. Co robić, gdy popęd seksualny zanika? Co może być tego przyczyną?

spis treści

1. Przyczyny braku ochoty na seks u kobiet

Apetyt na seks u kobiety utrzymuje się na różnym poziomie. Oziębłość seksualna partnerki może mieć wiele wspólnego z:

 • nadmiarem obowiązków,
 • wyczerpaniem fizycznym,
 • stresem (związanym np. z ryzykiem wpadki),
 • problemami w związku (np. zdradą),
 • utratą zainteresowania partnerem,
 • brakiem romantycznych gestów, brakiem gry wstępnej,
 • ciążą – wahania hormonalne, strach o dziecko,
 • menopauzą – spadek hormonów,
 • chorobą – wahania hormonalne.

2. Przyczyny braku ochoty na seks

Zobacz film: "Z czego wynika brak ochoty na seks?"

Seksuolog prof. Zbigniew Izdebski podczas IX Ogólnopolskiej Debaty o Zdrowiu Seksualnym upublicznił raport o seksualności, który ujawnił, że ok. 30 proc. kobiet współżyła ze swoim partnerem, mimo że nie miała na to ochoty.

Co ciekawe ten współczynnik wzrasta także u mężczyzn (14 proc.). Seks to potrzeba fizjologiczna organizmu, dlaczego więc go unikamy lub uprawiamy "na siłę"?

Seksuolodzy ustalili, co może wpłynąć na spadek libido. Są to:

 • choroby - ochota na seks spada, kiedy coś nam dolega. Niektóre choroby powodują zaburzenia erekcji i problem z osiągnięciem orgazmu,
 • przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej i niektórych leków, np. antydepresantów czy preparatów, obniżających ciśnienie krwi,
 • stres - jest najgorszym wrogiem zdrowia, ale też i naszego libido, podczas sytuacji stresowych w organizmie dochodzi do wzrostu adrenaliny oraz kortyzolu, które (szczególnie u kobiet) mają fatalny wpływ na seksualność, ponadto długotrwały stres sprzyja problemom ze snem oraz depresji,
 • brak snu - niewysypianie się prowadzi do zaburzeń hormonalnych, które mogą rozregulować nasz organizm, gdy jedyne, o czym marzymy, to sen, trudno o przyjemność i uniesienia podczas miłosnych igraszek. Przemęczenie potęguje stres i machina się nakręca dalej,
 • depresja zakłóca popęd płciowy, poza tym prowadzi do niskiej samooceny, kompleksów i ogólnego zniechęcenia,
 • zła dieta - na spadek libido wpływa brak niektórych składników w diecie, mowa tu przede wszystkim o antyoksydantach, witaminach z grupy B, witaminie D, cynku i selenu, dlatego jeżeli w naszym menu przeważają fast foody i żywność przetworzona, możemy nie mieć ochoty nie tylko na seks, ale i każdą aktywność fizyczną,
 • alkohol i używki - w umiarkowanych dawkach napoje wyskokowe mogą sprzyjać miłosnym uniesieniom, ponieważ sprzyjają odprężeniu i dodają odwagi. Niestety granica pomiędzy pobudzeniem a zniechęceniem jest cienka. Nadmiar alkoholu wpływa na zaburzenia erekcji i problemy z osiągnięciem orgazmu. Negatywnie na libido wpływa także palenie papierosów,
 • zaburzenia hormonalne - najczęstszą przyczyną spadku libido jest spadek testosteronu. Groźnym zjawiskiem jest też hiperprolaktynemia, a więc zaburzenie produkcji prolaktyny (jest to hormon, który blokuje popęd seksualny).

Czasami brak ochoty na seks ma bardziej złożone przyczyny i wymaga konsultacji ze specjalistą. Może się okazać bowiem, że cierpimy na hipolibidemię.

2.1. Hipolibidemia - zanik pożądania seksualnego

Hipolibidemia (inaczej hypolibidemia, oziębłość seksualna) to zaburzenie seksualne, które sprawia, że nie mamy ochoty na seks. Z przeprowadzonych badań wynika, że zaburzenie dotyka 25-37 proc. kobiet i 11-25 proc. mężczyzn na świecie. W Polsce to 30 proc. kobiet i 15 proc. mężczyzn.

Jak sprawdzić, czy cierpimy na hipolibidemię? Istnieją 3 kryteria:

 • brak fantazji seksualnych,
 • brak masturbacji,
 • brak potrzeby i chęci na seks.

Jak poradzić sobie ze spadkiem libido? Czasami wystarczy tylko rozmowa z partnerem i powiedzenie o swoich obawach czy problemach. Nierzadko brak ochoty na seks wynika z bólu podczas stosunku.

Być może wystarczy jedynie zmiana pozycji i techniki? A może warto odwiedzić specjalistę? Pamiętaj, że o ile chwilowy spadek libido nie jest niczym niepokojącym i mija wraz z ustąpieniem np. choroby, czy odstawieniem leków, to jeśli przeciąga się w czasie, może być niepokojącym objawem.

Jeżeli ktoś nigdy nie odczuwał popędu seksualnego, bądź nagle całkowicie utracił ochotę na współżycie, powinien odwiedzić seksuologa.

2.2. Żelazo – "im więcej, tym lepiej" się nie sprawdza…

Chociaż najczęściej słyszymy, że to niedobór żelaza i związana z nim anemia powodują przykre i niebezpieczne objawy, tak naprawdę to nadmiar tego pierwiastka sieje prawdziwe spustoszenie. Żelazo odkłada się wtedy w narządach, niszcząc je i uniemożliwiając prawidłową pracę. Substancja ta kumuluje się m.in. w przysadce mózgowej i jądrach, co zaburza funkcje seksualne.

Przedawkowanie żelaza wiąże się z hemochromatozą – chorobą genetyczną, na którą cierpi ok. 1 na 200 osób. Objawy choroby częściej i wcześniej występują u mężczyzn. Kobiety chorują rzadziej z powodu miesiączki.

Przeładowanie żelazem objawia się nie tylko impotencją, brakiem ochoty na seks czy problemami z poczęciem dziecka. Pierwsze symptomy to m.in. zmęczenie i osłabienie organizmu, osłabienie koncentracji, bóle brzucha czy bóle stawów.

Nieleczona hemochromatoza może powodować też cukrzycę, nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca czy uszkodzenie wątroby (a w konsekwencji nawet marskość czy nowotwór). Pierwsze objawy mogą wystąpić nawet ok. 30. roku życia.

Badania wykazują, że jeśli to hemochromatoza powoduje zaburzenia seksualne, szybkie rozpoczęcie leczenia (upusty krwi i terapia hormonalna) pozwala je cofnąć. Dzięki temu można też zmniejszyć ryzyko dalszych powikłań, w tym raka wątrobowokomórkowego.

W jaki sposób wykryć hemochromatozę? Jednoznaczny wynik daje badanie genetyczne w kierunku mutacji genu HFE. To właśnie ta zmiana w genach odpowiada za wystąpienie choroby. Pamiętaj jednak, że to choroba dziedziczna, więc jeśli jest obecna u jednego członka rodziny, może dotyczyć też bliskich.

3. Jak zwiększyć ochotę na seks?

Brak ochoty na seks u kobiet lub mężczyzn najprawdopodobniej ma jakąś przyczynę. Warto razem zastanowić się, co jest powodem braku apetytu na seks. To pierwszy i najważniejszy krok, by znaleźć receptę na udane życie seksualne. W odpowiednim momencie zapytaj się partnera, czy ma ostatnio jakieś problemy, np. w pracy czy zdrowotne. Okaż zrozumienie i cierpliwość.

Brak ochoty na seks u kobiet i mężczyzn ma często związek z nadmiarem obowiązków. Być może partnerka jednocześnie pracuje, zajmuje się dzieckiem i domem i to właśnie dlatego już nie ma sił na wieczorny seks.

Może warto ją odciążyć w codziennych obowiązkach? Jeśli mężczyzna pracuje na dwa etaty, by zapewnić rodzinie konieczne środki do życia, jego popęd seksulany także może się zmniejszyć.

Pamiętajcie o szczerej i otwartej rozmowie odnośnie do waszych odczuć i poziomu satysfakcji. Być może partner boi się mówić wprost o swoich potrzebach w łóżku, czuje się niedoceniony, zaniedbany i to dlatego stracił zainteresowanie seksem. Może warto go zachęcić do podzielenia się fantazjami seksualnymi?

Możliwe jest także, że wasze potrzeby seksualne znacznie się różnią, wówczas musicie się zastanowić, jak sprawić, by potrzeby jednej osoby zostały zaspokojone, a druga osoba nie była do niczego zmuszana. Pamiętaj, że potrzeba intymności jest zaspakajana nie tylko poprzez współżycie, lecz także dzięki czułemu dotykowi, pocałunkom i miłym codziennym gestom.

Osoba, której partner nie odczuwa częstej ochoty na seks, może czuć się odrzucona, niekochana lub nieatrakcyjna seksualnie. Pamiętaj, że druga osoba nie potrafi czytać w twoich myślach, więc jeśli czujesz się odtrącony, a nie zakomunikujesz owego uczucia drugiej osobie, ona najprawdopodobniej niczego się nie domyśli.

Jeśli szczere rozmowy we dwoje nie skutkują, być może warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, np. seksuologa. Udane życie seksualne to ważny element budujący związki. Dlatego jeśli ta sfera życia nie przynosi satysfakcji, a brak ochoty na seks stale frustruje, nie należy bagatelizować problemu, ponieważ skutki mogą być poważne.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze