Cecha dziedziczona po matce. Zaskakujące ustalenia
Niektórzy uważają, że mają pecha w miłości. Jeśli wszystkie kolejne związki są nieudane, warto przyjrzeć się życiu osobistemu swojej matki. Naukowcy stwierdzili, że często dziedziczymy nasze miłosne niepowodzenia.
1. Dziedziczenie zachowań po matce
Jeśli matka ma nieudane życie miłosne i niesatysfakcjonujące życie erotyczne, istnieje duże prawdopodobieństwo, że twoje także nie będzie satysfakcjonujące - brzmi teza stawiana przez naukowców z Ohio University.
Zespół badaczy pod kierunkiem prof. Claire Kamp Dush przez 24 lata analizował zachowania i relacje 7 tys. matek i ich biologicznych dzieci. Raport opublikowano w "PloSONE". Naukowcy udzielili także wyczerpujących wyjaśnień w wywiadzie dla DailyMail.com.
Wykazano niezbicie, że ilość partnerów i małżonków w życiu matki jest zwykle analogiczna do ilości osób w życiu uczuciowym jej dzieci. Stwierdzono także dalej idące zależności, jak na przykład dziedziczenie stanów obniżonego nastroju lub depresji, które również rzutują na społeczne interakcje.
Badanie ma jednak jeden poważny mankament, nie porównano wyników w kontekście ojców, ich życia osobistego i wpływu na życie dzieci. Współcześnie rola ojców w wychowaniu potomstwa jest coraz większa, jednak badanie rozpoczęto u schyłku lat 70. Wtedy matki postrzegano jako osoby w zdecydowanie największym stopniu odpowiedzialne za wychowanie młodego pokolenia.
Nie zauważono, żeby dziedziczone skłonności do ilości związków były jakkolwiek powiązane ze statusem społecznym czy materialnym.
Zobacz też: Środowisko, w którym żyjesz, kształtuje system odpornościowy bardziej, niż geny
2. Matka uczy relacji społecznych
Od lat uważa się, że to rodzice pokazują dzieciom, jak funkcjonować w społeczeństwie, jak okazywać uczucia, jak rozwiązywać konflikty. Dzięki rodzicom kształtujemy postawy swoich przyszłych relacji.
Z domu wynosi się więc pragnienie związków lub dystans do poznawania innych osób i chęć funkjonowania w samotności. Podobnie oczekiwania wobec partnerów nierzadko realnie są odzwierciedleniem wygórowanych oczekiwań rodziców. Także wartości jakimi się kierujemy i styl życia zawdzięczamy naszym przodkom. Stąd skłonności do zawierania np. kilku związków małżeńskich w życiu lub trwanie w jednej stabilnej relacji.
Często wybieramy także partnera, który zachowuje się podobnie jak rodzic, nawet jeśli nie czuliśmy się w dzieciństwie czy dorosłości dobrze w tym schemacie zachowań. Jednak to, co jest znane, jak mówią psychologowie, wydaje się bezpieczne, nawet jeśli nie jest przyjemne. Stąd po życiu z apodyktyczną matką trafiamy na despotycznego partnera. Psychoterapeutka Shirani M Pathak z Center for Soulful Relationships uważa, że dzieci wszystkiego uczą się przez naśladownictwo. Relacje z rodzicami znajdują odbicie w dorosłym życiu. Po kilkunastu latach pracy w zawodzie, psychoterapeutka Shirani M Pathak jest pewna, że kobiety wybierają partnerów, którzy są podobni do ich ojców.
Zobacz też: Relacje rodzinne w anoreksji
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl