Sposoby na dobrą pamięć
Sposoby na pamięć to cenna wiedza dla studentów, uczniów i wszystkich tych, którzy chcą się popisać większą wiedzą. Z wiekiem możliwości zapamiętywania są mniejsze. Co więc robić, by pamięć i koncentracja sprawnie funkcjonowały? Istnieją proste ćwiczenia na pamięć i koncentrację.
1. Ćwiczenia na pamięć i koncentrację
Żeby nasza pamięć nie zawodziła i sprawnie funkcjonowała, musimy ją ćwiczyć. Istnieją proste treningi, które ja poprawią. Uczysz się, masz do opanowania pewną partię materiału, ale sobie nie radzisz. Zadajesz wówczas pytanie: co pomaga na pamięć? Doraźną pomoc przyniesie poprawa warunków pracy. Zadbaj, by twoja koncentracja, nie została rozproszona. Wyłącz telewizor lub radio. Posprzątaj w miejscu pracy. Żeby wyszkolić pamięć, potrzebujesz czasu. Istnieją proste ćwiczenia na pamięć i koncentrację. Na co dzień rozwiązuj krzyżówki i łamigłówki. Ucz się języka obcego, staraj się zapamiętać numery telefonów, dowcipy. Jeżeli chcesz coś policzyć, nie używaj kalkulatora, policz w pamięci. Zapamiętuj tytuły i autorów książek.
Żeby twoja koncentracja się zwiększyła, ucz się na głos. W pamięć zapadnie ci materiał, który przeczytasz na głos i do którego wystukasz rytm. Ucząc się na głos możesz spacerować po pokoju. Rób notatki w formie map mentalnych. Twórz skojarzenia do opanowywanego materiału.
2. Aktywność fizyczna na poprawę pamięci
Według znanego powiedzenia: „w zdrowym ciele, zdrowy duch". Na nasze potrzeby, możemy je lekko przeobrazić i nie okłamiemy was, pisząc, że „w zdrowym ciele, zdrowy umysł". Najprościej rzecz ujmując, aktywność fizyczna pozwala dotlenić umysł. Jakikolwiek sport, spacery, biegi, jazda na rowerze, pływanie zwiększają przepływ krwi w mózgu. Dzięki temu więcej szarych komórek zostaje dotleniona.
Najprostsze sposoby na pamięć to: przewietrzyć pokój, w trakcie nauki zrobić chwilę przerwy, wykonać kilka skłonów, szybkich wymachów. No i głęboko wciągnąć powietrze. Taka przerwa w nauce, sprawi, że twoja koncentracja się wzmocni.
3. Pamięć i koncentracja a zdrowy sen
Różne preparaty na pamięć, ćwiczenia na pamięć i koncentracje nie przyniosą rezultatów, jeśli zaniedbasz zdrowy sen. Podczas snu nasz organizm zaczyna się regenerować. Połączenia miedzy neuronami się odbudowują. To sprawia, że pamięć i koncentracja ulegają znacznemu polepszeniu. Nieprzespana noc powoduje, że stajesz się rozkojarzona i zmęczona. A to znacznie obniża pamięć i osłabia koncentrację.
4. Dieta na pamięć
Powyższe sposoby na pamięć muszą zostać uzupełnione o odpowiednią dietę. W naszym codziennym pożywieniu nie może zabraknąć żelaza, kwasów omega-3, cynku, witamin z grupy B, glukozy i lecytyny. Preparaty na pamięć składają się właśnie z powyższych produktów.
5. Lecytyna na pamięć
Lecytyna pomaga w zapamiętywaniu, a następnie odtwarzaniu wiadomości. Dodatkowo zwiększa szybkość przesyłania impulsów w mózgu. Lecytyna na pamięć jest dostępna w aptekach, w postaci preparatu ziołowego, lub w pożywieniu naturalnym: orzechach, żółtkach jaj, kiełkach pszenicy, kapuście, kalafiorze, produktach sojowych, mięsie wołowym.