Gamofobia
Przedślubne obawy, stres związany z ceremonią i w konsekwencji ucieczka sprzed ołtarza – to nie musi być tylko fikcja z gatunku komedii romantycznych. Takie przypadki zdarzają się w rzeczywistości. Przyczyny lęku przed ślubem mogą być różne: trudności w podejmowaniu decyzji, obawa przed utratą autonomii i wolności, zawód miłosny w przeszłości. Na czym dokładnie polega gamofobia? Dlaczego pojawiają się wątpliwości przed ślubem?
1. Co to jest gamofobia?
W opinii publicznej i literaturze psychologicznej coraz częściej pojawia się termin "gamofobia". Dotyczy on młodych ludzi, którzy przechodzą swoisty dramat przed ślubem. To zaburzenie polegające na irracjonalnym lęku przed wypowiedzeniem sakramentalnego "tak". To swoisty rodzaj fobii, lęk przed małżeństwem.
Ślub sam w sobie i tak jest naturalnym źródłem stresu. Organizacja wesela, wybór sukni ślubnej czy garnituru, przygotowania do ceremonii, napięcie, presja ze strony rodziny – to wszystko sprawia, że zdenerwowanie jeszcze bardziej narasta.
Gamofobia objawia się najczęściej lękiem przed nowymi obowiązkami, przed rolą męża czy żony. Manifestuje się jako obawa o wspólną przyszłość, strach przed faktem, czy sprosta się oczekiwaniom najbliższych, co utrudnia przygotowania do ślubu, czasem prowadzi do odwołania ceremonii, a w skrajnych przypadkach do ucieczki sprzed ołtarza.
Obawy przed ślubem towarzyszą wielu parom, ale czasami są tak silne i destrukcyjne, że mogą doprowadzić do myślenia, że jedynym rozwiązaniem jest rozstanie. Niejednokrotnie objawy gamofobii mają charakter somatyczny – ból brzucha, głowy, zmęczenie, nudności.
2. Przyczyny gamofobii
Paraliżujący strach przed ślubem może wynikać z wielu przyczyn. Niektóre z nich to np.:
- trudności w zakresie podejmowania decyzji,
- postrzeganie partnera jako zagrażającego niezależności i wolności,
- wątpliwości co do wyboru samego partnera,
- niedojrzałość emocjonalna,
- zbyt silne pragnienie własnego szczęścia,
- obawa przed zaangażowaniem,
- trauma z dzieciństwa spowodowana rozwodem rodziców,
- strach przed odpowiedzialnością,
- przykrości z poprzednich nieudanych związków,
- lęk przed zdradą i skrzywdzeniem.
Mechanizm gamofobii nie jest do końca znany. Istnieją nawet ekstremalne przypadki, kiedy osoba przed ślubem była mocno zaangażowana w przygotowania, radosna, zadowolona z faktu zaręczyn, a w ostatnim dniu zrezygnowała z uroczystości weselnej i zostawiła partnera.
3. Leczenie gamofobii
Wydaje się, że gamofobia to przypadłość XXI wieku. W epoce wiktoriańskiej decyzja o zawarciu związku małżeńskiego zależała od rodziców. A dzisiaj? Należy być odpowiedzialnym, dojrzałym, dobrze sytuowanym, przedsiębiorczym, ambitnym, kochającym mężem, ciepłą matką, świetną kochanką, zaangażowaną w dom i pracę. Te oczekiwania wywierają na przyszłych małżonków ogromną presję.
Gamofobię można leczyć tak, jak inne rodzaje fobii. Należy uświadomić sobie problem i skorzystać z pomocy psychoterapeuty.
Odpowiednia terapia i wsparcie najbliższych umożliwiają analizę przyczyn lęku przed ślubem i przepracowanie trudności. Warto pamiętać, że ucieczka to najłatwiejsze, ale nieskuteczne rozwiązanie, które rani nie tylko gamofoba, ale i jego partnera.