Heteroseksualizm - charakterystyka, inne orientacje, związek z religią
Heteroseksualizm to jedna z najpopularniejszych orientacji seksualnych. Polega na odczuwaniu pożądania wobec osób odmiennej płci, poza popędem seksualnym osoby hetero czują również pociąg intelektualny i psychologiczny. Co warto wiedzieć o heteroseksualizmie?
1. Czym jest heteroseksualizm?
Heteroseksualizm to najpopularniejsza orientacja seksualna. Osoby hetero są zainteresowane przedstawicielami odmiennej płci, odczuwają wobec nich popęd seksualny, intelektualny, psychologiczny oraz ideologiczny.
W języku greckim „heteros” oznacza „inny” lub „drugi”, natomiast „sexus” z języka łacińskiego to „płeć”. Badanie przeprowadzone w latach 2002-2006 w Stanach Zjednoczonych wykazało, że wśród tamtejszej ludności aż 97,1 procent badanych ma orientację heteroseksualną.
Większość osób hetero jest zorientowana na zbudowanie trwałego związku, opartego na głębokiej relacji emocjonalnej. W mniejszości występują ludzie, którym zależy jedynie na zaspokojeniu popędu seksualnego. Badanie z 2012 roku wykazało również, że heteroseksualiści najrzadziej ze wszystkich dokonują zmian orientacji.
2. Heteroseksualizm a inne orientacje seksualne
Wymienia się trzy główne orientacje seksualne - heteroseksualizm, homoseksualizm oraz biseksualizm. Niektórzy badacze są jednak zdania, że warto dołączyć czwarty rodzaj - aseksualizm.
Homoseksualizm to zainteresowanie osobami tej samej płci, natomiast biseksualizm to popęd w stosunku do osób tej samej i przeciwnej płci. Osoba biseksualna może być w związku zarówno z kobietą, jak i z mężczyzną, zwraca uwagę przede wszystkim na wzajemne przyciąganie i wspólne zainteresowania.
Natomiast aseksualizm to brak pożądania do jakiejkolwiek płci. Warto zaznaczyć, że aseksualizm nie jest spowodowany życiowym wyborem, chorobą ani dysfunkcją.
3. Heteroseksualizm a religia
Heteroseksualizm ma najsilniejsze powiązanie z religią. Większość wyznań nie akceptuje innych orientacji seksualnych, niekiedy jawnie odrzuca i wyklucza takie osoby z grupy. W niektórych krajach osoby homoseksualne i biseksualne są nieakceptowane, a ich związki traktowane jak przejaw łamania prawa.
4. Heteroseksualizm a heteroseksizm
Heteroseksizm to przekonanie, że orientacja heteroseksualna jest najbardziej wartościowa. To założenie funkcjonuje w większości krajów i prowadzi do tego, że związki hetero mają więcej przywilejów w społeczeństwie.
Osoby heteroseksualne mogą na przykład zawierać sakrament małżeństwa, adoptować dzieci czy aktywnie uczestniczyć w życiu kościoła. Jednocześnie heteroseksizm zakłada, że osoby heteroseksualne wpływają na zakres praw, przysługującym innym orientacjom seksualnym. Założenie to jest przyczyną społecznego, politycznego oraz gospodarczego wykluczenia osób homoseksualnych oraz biseksualnych.