Trwa ładowanie...

Panseksualizm – na czym polega? Kim jest panseksualista?

Avatar placeholder
08.12.2022 12:49
Panseksualizm to pojęcie znacznie szersze od biseksualizmu.
Panseksualizm to pojęcie znacznie szersze od biseksualizmu. (GettyImages)

Panseksualizm to jedna z orientacji psychoseksualnych, która budzi nie tylko kontrowersje, ale i wątpliwości. Wielu osobom kojarzy się z biseksualizmem, jednak jest to pojęcie szersze. Panseksualista to osoba, którą pociąga drugi człowiek - bez względu na płeć, orientację seksualną czy tożsamość płciową. Co to pansexual? Co to znaczy być panseksualnym? Czym się różni panseksualizm od biseksualizmu?

spis treści

1. Czym jest panseksualizm?

Co to panseksualność i co oznacza panseksualizm? Panseksualizm (omniseksualizm, orientacja pan, panseksualność, pansexual) to pociąg do osób niezależnie od ich płci lub tożsamości płciowej, obejmuje wymiar seksualny, romantyczny lub emocjonalny. Nazywany jest czwartą – obok heteroseksualizmu, homoseksualizmu i biseksualizmu, panseksualną orientacją seksualną.

Pojęcie „panseksualizm” pochodzi od greckiego „pan”, czyli „wszystko” i łacińskiego „sexus”, czyli „płeć". Mówi się o nim od niedawna, choć nie sposób nie dostrzec w nim potwierdzenia poglądów Zygmunta Freuda dotyczących fundamentalnego znaczenia libido.

1.1. Panseksualizm a popęd seksualny

Omniseksualizm to orientacja uznająca, że każda osoba zasługuje na miłość niezależnie od płci, tożsamości płciowej i orientacji seksualnej. Oznacza skierowanie potencjału seksualnego na wszystkich i wszystko. Jak to rozumieć? Jako pociąg seksualny i psychoemocjonalny do każdego człowieka oraz wszystkiego innego, co nas otacza, także przedmiotów martwych i samego siebie.

Zobacz film: "Natalia Siwiec: "Polska jest bardzo daleko w tyle w sprawach seksu""

Co to znaczy panseksualna? Osoby panseksualne deklarują, że miłość panseksualna skierowana jest tylko ku dojrzałym osobom dorosłym. Pociągający są mężczyźni, kobiety, osoby transseksualne oraz bezpłciowe (takie, które nie chcą identyfikować się z żadną płcią). Wykluczają tym samym pedofilię, zoofilię czy nekrofilię.

1.2. Panseksualizm a orientacja seksualna

Orientacja pan - co to? Osoba panseksualna nie zwraca uwagi na orientację seksualną partnera lub partnerki, spotyka się zarówno z osobami heteroseksualnymi, homoseksualnymi, aseksualnymi, jak i biseksualnymi. Pansexualizm oznacza całkowitą akceptację drugiego człowieka bez względu na jego płeć, orientację, pochodzenie czy tożsamość płciową.

2. Panseksualizm - co warto o nim wiedzieć?

Co to panseksualizm? Co znaczy pansexual? Termin stosowany jest bardzo chętnie przez zwolenników wyzwolenia seksualnego i przeciwników wykluczenia społecznego.

Co to znaczy, że ktoś jest panseksualny? Oznacza to otwartość na wszystko i wszystkich, a także silne przekonanie, że każda osoba jest warta miłości bez względu na płeć, tożsamość płciową czy orientację seksualną. Osoba pansexualna nie popiera jednocześnie zoofilii, pedofilii ani nekrofilii.

Do rozpoznania orientacji pan służy flaga panseksualna, która składa się z trzech kolorów: różowy oznacza kobietę, niebieski – mężczyznę i żółty - osoby niebinarne, czyli takie, które nie dzielą ludzi pod względem płci i orientacji seksualnej. Osoby panseksualne stanowią jeden procent populacji, w gronie tym przeważają kobiety.

3. Kim jest panseksualista?

Kto to pansexual? Panseksualista zainteresowaniem i pożądaniem obdarowuje wyłącznie osoby dorosłe, bez względu na ich płeć biologiczną czy orientację seksualną. Według definicji GLAAD, amerykańskiej organizacji osób LGBT, panseksualista jest osobą posiadającą zdolność tworzenia trwałych (fizycznych, romantycznych i/lub emocjonalnych) relacji z osobami jakiejkolwiek płci kulturowej.

Panseksualny - co to oznacza? Panseskualista jest osobą bardzo otwartą światopoglądowo. Widzi drugiego człowieka - nie dostrzega kobiety czy mężczyzny. Osoby omniseksualne dokonując wyboru partnerki lub partnera są otwarte na eksperymenty, nie liczą się z konwenansami i ogólnie przyjętymi normami społecznymi. Orientacja ta bywa określana jako najwyższa forma wolności seksualnej.

4. Czym różni się panseksualizm od biseksualizmu?

Panseksualny a biseksualny (panseksualizm a biseksualizm) - na czym polegają różnice? Czym się różni bi od pan? Pojęcie panseksualizmu jest nieco tajemnicze i często mylone z biseksualizmem, który definiuje się jako trwały erotyczny pociąg do osób obu płci.

Co oznacza orientacja pan? Biseksualiście podoba się kobieta czy mężczyzna, panseksualista nie patrzy na ludzi przez pryzmat płci. Nie istnieją dla niego mężczyźni i kobiety, a po prostu ludzie. Płeć czy tożsamość płciowa nie mają znaczenia.

Kim jest osoba panseksualna? Nie liczą się dla niej podziały i kryteria nie istnieją, liczy się tylko to kto, jakim ktoś jest człowiekiem. Tym samym panseksualizm uznawany jest za orientację najbardziej tolerancyjną.

5. Kontrowersje wokół omniseksualizmu

W terminologii medycznej funkcjonują takie orientacje seksualne jak:

  • heteroseksualizm - odczuwanie pociągu seksualnego i emocjonalnego do osób odmiennej płci,
  • homoseksualizm - odczuwanie pociągu seksualnego i emocjonalnego do osób tej samej płci,
  • biseksualizm - odczuwanie pociągu seksualnego i emocjonalnego do osób obydwóch płci.

O osobach, które nie odczuwają pociągu seksualnego oraz emocjonalnego do przedstawicieli żadnej płci mówi się, że są aseksualne.

Co to jest panseksualizm? Panseksualizm nie funkcjonuje w terminologii medycznej i nie jest zaliczany oficjalnie do grupy orientacji seksualnych. Do lat 90. XX wieku traktowany był jako synonim biseksualizmu.

Pojęcie budzi ambiwalentne uczucia i kontrowersje. Krytycznie odnoszą się do niego także autorytety. Na przykład profesor Zbigniew Lew-Starowicz uważa, że panseksualizm to moda, która za chwilę przeminie, a od biseksualizmu różni się jedynie nazwą.

6. Znane osoby panseksualne

Co to jest panseksualność? O tej orientacji zrobiło się głośno po wyznaniach gwiazd i celebrytów:

  • Miley Cyrus - amerykańska piosenkarka i aktorka,
  • Kristen Stewart - aktorka znana z serii "Zmierzch",
  • Janelle Monáe - piosenkarka, aktorka i tancerka,
  • Monika Miller - wnuczka byłego premiera i modelka.

Za osoby panseksualne uznawana jest również Madonna, Sia, Lady Gaga, Courtney Act oraz Asia Kate Dillon, choć gwiazdy te nigdy nie potwierdziły tych pogłosek publicznie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze