Ćwiczenia na pamięć
Pamięć i koncentracja są niezwykle ważne w codziennym życiu. Pamięć zużywa się i zaczyna nas zawodzić tylko wtedy, gdy rzadko z niej korzystamy. Dlatego codzienne ćwiczenie pamięci jest tak ważne.
Aby skutecznie zachować istniejące wspomnienia i nie mieć problemów z zapamiętywaniem nowych rzeczy, trzeba z jednej strony poznać i unikać wrogów pamięci, a z drugiej, jak najczęściej pobudzać do pracy nasze szare komórki. Oto kilka rad, dzięki którym zyskacie umiejętność zachowywania waszych wspomnień na długie lata i dowiecie się, jak ćwiczyć pamięć skutecznie i systematycznie.
1. Gry
Grajcie w scrabble, w szachy, w karty alba w każdą inną grę logiczną lub strategiczną. Jeśli nie macie partnera do gry, rozwiązujcie krzyżówki.
2. Nauka
Ćwiczenie pamięci to po prostu pobudzenie jej do pracy. Jednak nie ma sensu uczenie się na pamięć rzeczy niepotrzebnych i nieważnych. Lepiej jest zaangażować w ćwiczenia pamięci informacje, którymi posługujemy się każdego dnia. Spróbujcie nauczyć się na pamięć wszystkich numerów telefonów, których codziennie używacie lub zapamiętać listę zakupów przed wyjściem do supermarketu.
3. Sen
To właśnie nocą mózg pracuje nad szeregowaniem i klasyfikowanie naszych wspomnień z poprzedniego dnia. Podczas poszczególnych faz snu neurony organizują informacje zdobyte przez cały dzień. Jeśli śpimy za krótko i przez to omijamy jedną, dwie lub trzy fazy snu, konsolidacja naszych wspomnień jest mniej efektywna.
4. Jedzenie
Zdrowa i zrównoważona dieta ma niezwykle duże znaczenie dla dobrego funkcjonowania mózgu. Nie warto jednak upierać się tylko przy rybach. W przeciwieństwie do powszechnie znanej opinii, dobroczynne działanie fosforu na pamięć nie jest udowodnione.
5. Alkohol
Wieloletnie spożywanie alkoholu w dużej ilości powoduje nieodwracalne uszkodzenia neuronów. U alkoholików potwierdzono zaburzenia pamięci długotrwałej spowodowane uszkodzeniami mózgu.
6. Rozpoznawanie
Jeśli macie czas i ochotę, możecie spróbować zostać ornitologami, astronomami lub mykologami amatorami. Zapamiętywanie, a następnie rozpoznawanie gatunków ptaków, grzybów czy konstelacji gwiazd to świetny trening pamięci i.... świetny sposób na zaimponowanie znajomym!
7. Układanie zdań
Układanie zdań to sprawdzona metoda zapamiętywania i bardzo dobre ćwiczenie pamięci. Jeśli macie do zapamiętania jedno lub kilka pojedynczych słów, najlepiej, zupełnie tak jak w szkole, stworzyć z nimi zdania. Tym sposobem oswajamy słowa i nadajemy im więcej sensu.
8. Czytanie
Czytanie to z definicji ćwiczenie mózgu. Pobudzając neurony do pracy, utrzymujemy, a nawet poprawiamy, nasze możliwości. Jeśli nie możecie się zdecydować, jaką wybrać książkę, może spróbujcie zajrzeć do „Historii Polski i Świata” albo sięgnijcie po powieści historyczne lub biograficzne. Dzięki temu będzie to nie tylko ćwiczenie usprawniające pamięć, lecz także powtórzenie wiadomości ze szkoły, co sprawi, że już nigdy nie zapomnicie daty bitwy pod Grunwaldem.