Jak nauczyć dziecko dzielenia się?
Nauka dzielenia się nie jest łatwa, ale dzięki cierpliwości i zrozumieniu każdy rodzic jest w stanie pomóc dziecku zdobyć umiejętność dzielenia się z innymi. Jeśli twoja pociecha reaguje zdenerwowaniem lub wręcz krzykiem za każdym razem, gdy inne dziecko bierze do ręki jego własność, czas działać. Stopniowo ucz malucha trudnej sztuki dzielenia się, a z czasem zauważysz wyraźną poprawę w jego zachowaniu. Od czego zacząć naukę dzielenia się i jakie wskazówki będą ci pomocne?
1. Poczucie sprawiedliwości u dziecka
Mimo, iż większość dzieci zaczyna pojmować pojęcie posiadania dopiero około 3. roku życia, już maluchy w wieku 1-3 lat mają głębokie poczucie sprawiedliwości. Jednak ich podejście do kwestii dzielenia się znacznie różni się od sposobu myślenia dorosłych. Gdyby ktoś poprosił cię o sprawiedliwe podzielenie zabawek między dwoje dzieci, zapewne przydzieliłabyś połowę przedmiotów jednemu dziecku i połowę drugiemu. Dziecko w wieku 1-3 lat na pewno dokonałoby innego podziału: około 90% dla siebie i pozostałe 10% ewentualnie dla drugiej osoby. Rodzice powinni wziąć pod uwagę ten fakt, zaczynając naukę dzielenia. Trzeba uszanować potrzeby i pragnienia malucha, ale jednocześnie warto powoli kierować go w inną stronę. Za każdym razem, gdy dziecko zdecyduje się podzielić swoimi zabawkami z innymi dziećmi, pochwal je. Duże znaczenie dla malucha może mieć także pozytywny komentarz osoby postronnej.
2. Nauka dzielenia się krok po kroku
Najważniejsze jest dobre przygotowanie się do wizyt innych dzieci. Zanim koleżanki lub koledzy twojego dziecka przyjdą się pobawić, pozwól maluchowi wybrać jego ulubione zabawki, którymi nie chce się dzielić. Schowaj je do pudełka i odłóż do szafy. Dziecku będzie łatwiej dzielić się z gośćmi tymi przedmiotami, które nie mają dla niego większej wartości. Jeśli masz dwoje lub więcej dzieci, pamiętaj o tym, by także starsze pociechy potraktować na równi i stworzyć im okazję do zdecydowania, którymi zabawkami nie chcą się dzielić. Nigdy nie zmuszaj starszego dziecka, by ustąpiło młodszemu i dało mu się pobawić jego ulubioną zabawką. W ten sposób możesz łatwo zantagonizować rodzeństwo i przyczynić się do niechęci starszego dziecka do młodszego. Lepszym wyjściem jest zaproponowanie dziecku, by pozwoliło rodzeństwu na zabawę i uszanowanie jego odmowy. Widząc rozczarowanie na twarzy młodszego brata lub małej siostry, niejedno dziecko dobrowolnie pozwoli maluchowi na pobawienie się swoją ulubioną zabawką.
Dużym problemem dla rodziców może być również nauczenie malucha czekania na swoją kolej. Wystarczy jednak odrobina konsekwencji i jasny przekaz – każdy musi poczekać, aż przyjdzie jego pora. Jeśli twoje dziecko ma trudności z przyswojeniem sobie tej umiejętności, nie zniechęcaj się i nie odwlekaj nauki czekania na swoją kolej do momentu pójścia do przedszkola. Im wcześniej maluch pojmie zasady, tym łatwiej będzie mu odnaleźć się w grupie rówieśników.
Nauka dzielenia się nie należy do prostych zadań, ale można ją nieco ułatwić, rozmawiając z dzieckiem na pozornie niezwiązane tematy. Na spacerze w parku możesz mimochodem zwrócić uwagę malucha na pana karmiącego chlebem ptaki. W domu przeczytaj dziecku historyjkę z morałem. Ani się obejrzysz, a dziecko samo będzie chciało podzielić się z kimś swoimi rzeczami.