Jej chłopak nie chciał uprawiać z nią seksu. Miała myśli samobójcze
Natalia ma 26 lat. Poznała wymarzonego chłopaka i zakochała się w nim. Czar szybko prysnął, gdy okazało się, że mężczyzna nie chce uprawiać z nią seksu. Przez to miała zaniżone poczucie własnej wartości i obwiniała się, że to wszystko było jej winą.
1. Wymarzony chłopak
Poznali się na imprezie. Zaczęli znajomość od kłótni. Jemu nie spodobało się to, jak dziewczyna jest ubrana i zaczął to komentować. Później jednak coś ich do siebie przyciągnęło. Mieli wspólnych znajomych, wspólne pasje i uwielbialii bawić się razem do bladego świtu. Kuba imponował Natalii. Spełniał się jako muzyk, był wygadany i elokwentny. Otaczał się celebrytami. 26-latka z niecierpliwością czekała na ich wspólny ”pierwszy raz”. Jak się okazało później – on nigdy nie nastąpił.
- Mogę zabrzmieć jak desperatka, ale robiłam wszystko, by zaciągnąć go do łóżka. Upijałam siebie, później jego. Dbałam o wygląd, kupowałam wymyślne fatałaszki. Starałam się dla niego pod każdym względem. Próbowałam nawet wzbudzić w nim zazdrość. Szybko zorientowałam się jednak, że coś jest nie tak. Gdy lądowaliśmy w łóżku, on odwracał się do ściany i szedł spać – zdradza nam Natalia.
2. To ta noc
W końcu para wyjechała na pierwszy wspólny wyjazd. Dziewczyna nastawiła się na upojną noc: "To na pewno stanie się teraz!" - myślała. Koncert ulubionego artysty, szampańska zabawa i ogromne łóżko w hotelu. Jednak znowu do niczego nie doszło. Nic na niego nie działało i tak zostało do końca. Para nie uprawiała seksu przez kolejne dwa lata.
- Czułam się fatalnie. Nie mogłam na siebie patrzeć w lustrze. Pogłębiły się moje kompleksy. Bałam się, że to moja wina. Czułam się zbrakowana. Próbowałam z nim rozmawiać i prosiłam, żebyśmy udali się do specjalisty. Oczywiście nie chciał. Naciskałam. Powiedział, że był u psychologa, ale okłamał mnie – mówi Natalia.
Aby specjalista mógł pomóc parze potrzebna jest chęć i determinacja obu stron. Zdaniem seksuologa łatwiej pomóc i znaleźć przyczyny problemu u par z długoletnim stażem.
- Trzeba rozróżnić dwie sytuacje. Pierwsza z nich, to kiedy mamy do czynienia z małżeństwem. Związek wtedy jest stabilny i daje poczucie bezpieczeństwa. Druga, kiedy ludzie się dopiero poznają. Wtedy seks jest jednym z elementów tworzącego się związku. W pierwszym przypadku nie ma problemu, żeby para przyszła do specjalisty na konsultacje. Różne dysfunkcje można leczyć. Ale jeśli związek dopiero się tworzy i jest niestabilny, trzeba poszukać przyczyn. W tym wypadku skupiamy się na osobowości człowieka – mówi WP abcZdrowie prof. Andrzej Kokoszka, seksuolog.
3. Od gorączki sobotniej nocy po depresję
Natalia mimo wszystko była zakochana w Kubie. Zaczęła się zastanawiać, jak będzie wyglądało ich wspólne życie bez seksu. Sprawa wypłynęła poza sypialnię. Ich wspólni znajomi wiedzieli, co się dzieje. Jak się dowiedziała pośrednio - koledzy Kuby namawiali go, żeby spróbował. Nie był przecież homoseksualistą, a Natalia to wyjątkowo piękna kobieta. Nie wiedzieli, jakie są przyczyny takiego stanu. Dotąd chłopak uchodził w towarzystwie za ”playboya”.
- Zdarza się, że kobiety czy mężczyźni mają niskie poczucie wartości. Doprowadzają do sytuacji, kiedy mogą się z kimś przespać, a potem z jakichś względów w ostatniej chwili rezygnują. To już jest sprawdzanie, czy dana osoba odpowiedziałaby na jego zainteresowanie. To nie są kwestie seksualne – zaznacza Kokoszka.
- Najpierw czułam bezradność i zwyczajnie było mi przykro. Ciągle myślałam: "dlaczego"? Analizowałam wszystkie opcje. Później zaczęły się płacze, histerie i awantury, gniew. Nigdy Kuba nie powiedział mi wprost, dlaczego nie chce się ze mną kochać. Zawsze miał wymówki. Dawał mi nadzieję, ale później do niczego nie dochodziło. Często wycofywał się "w ostatniej chwili", jakby w coś ze mną grał. Zaczęłam mieć stany depresyjne i pojawiły się myśli samobójcze – przyznaje Natalia.
4. Wymówki
Badania dowodzą, że milenialsi mają mniej partnerów seksualnych, niż miało pokolenie ich rodziców. Raport Centers for Disease Control and Prevention (Centra Kontroli i Prewencji Chorób) wykazał, że osoby w przedziale wiekowym 15-25 lat coraz rzadziej przyznają się do uprawiania seksu. Spadek ten widoczny jest zwłaszcza u mężczyzn. Przyczyny są różne. Coraz więcej młodych osób zażywa antydepresanty lub stymulanty, które skutecznie obniżają libido.
- Kuba miał całą masę wymówek. Mówił, że jest zmęczony, przeziębiony lub zbyt pijany. Innym razem problemem byli rodzice za ścianą. Potem zrzucał wszystko na mnie. Mówił, że jestem za blada, za gruba, mam brzydkie stopy, mam źle pomalowane paznokcie. Na koniec stwierdził, że mam nie taką jak trzeba ci*kę. Nawet słowo wagina nie przeszło mu przez usta. Nazwał ją... sałatą. Kiedyś w końcu przyznał się, że ”na te sprawy” wpłynął jego pierwszy, poważny związek – żali się Natalia.
- Są poglądy i dane o tym, że pierwsze doświadczenie seksualne ma istotne znaczenie dla kolejnych. Zdarza się to częściej w przypadku pań, ponieważ mają one większe oczekiwania, aby akt seksualny odbywał się w kontekście miłości i więzi. Może się aktywizować lęk przed powtórzeniem złego doświadczenia. Nie znamy jego motywów. Trudno wyjaśnić tak skomplikowaną relację jak Natalii i Kuby. Ich związek był elementem gry społecznej. Czyli być z kimś, żeby poprawić swój obraz siebie. Tu się pojawia też problem z zachowaniem własnego ja i własnego poczucia wartości – mówi Kokoszka.
5. Aseksualność
Istnieje grupa ludzi, którzy nie czują popędu seksualnego. Chcą być w związku, ale nie chcą uprawiać seksu. Po raz pierwszy tym problemem zajął się Anthony F. Bogaert, seksuolog z Kanady. Przebadał prawie 20 tys. Anglików w wieku od 16 do 50 lat. Zaledwie 1 proc. osób w ankiecie odpowiedziało, że nie czuje pociągu do żadnej z płci. Badacz nazwał ich ”aseksualnymi”.
- Są osoby, które po prostu mają bardzo słabe pożądanie. Miałem pacjenta, który uprawiał seks raz na kilka miesięcy i to mu wystarczało. Mężczyźni mogą też mieć swój problem, z którym nie mogą się uporać. Może to być np. przedwczesny wytrysk, którego się wstydzą. Pojawiają się zaburzenia erekcji lub choroby weneryczne. Miałem pacjenta, który unikał seksu, bo był gruby. Wolał się masturbować i unikał zbliżeń z żoną. Możliwości jest wiele – wyjaśnia prof. Andrzej Kokoszka.
6. Porozmawiajmy o seksie
Problemy w pracy, obowiązki rodzicielskie, ciągły pośpiech, to czynniki, które sprawiają, że uprawiamy mniej seksu. Z ostatniego raportu o seksualności Polaków dowiadujemy się, że seks uprawia 76 proc. z nas. Dekadę temu było to 86 proc. Tendencja jest więc malejąca.
- Seksualność jest nierozerwalnie powiązana z naszą osobowością. Nie można oddzielić seksu od osobowości, która w przypadku przywołanego Kuby najogólniej mówiąc najpewniej jest niedojrzała. Jak niedojrzała osoba ma mieć dojrzałą seksualność? - komentuje seksuolog.
Związek Natalii i Kuby rozpadł się po burzliwych dwóch latach. Sami chyba nie wiedzieli, co ich łączyło, a co dzieliło. Bohaterka tego materiału nigdy nie dowiedziała się, dlaczego tak naprawdę jej były partner nie uprawiał z nią seksu. Od znajomych usłyszała, że Kuba miał już kolejne dziewczyny. Jednak z nimi również, według relacji przyjaciół, nie doszło do aktu seksualnego.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz też: Sygnał, który świadczy o tym, że twój związek jest toksyczny.