Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Czupryniak

Kiedy przysługuje urlop wychowawczy?

Avatar placeholder
23.07.2021 14:42
Urlop wychowawczy przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę
Urlop wychowawczy przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę (123rf.com)

Urlop wychowawczy to w pewnym stopniu kontynuacja urlopu macierzyńskiego. Jednak różni się zasadniczo od urlopu macierzyńskiego. Podczas urlopu wychowawczego rodzicowi, który decyduje się opiekować dzieckiem, nie należy się żadne wynagrodzenie. Celem urlopu wychowawczego jest stworzenie pracownikom korzystnych warunków do zajmowania się dzieckiem w sytuacji, gdy trudno jest pogodzić obowiązki zawodowe z opiekuńczymi. Urlop wychowawczy przysługuje osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę. Pracodawca ma obowiązek dopuścić pracownika do pracy po zakończeniu urlopu.

spis treści

1. Co po urlopie macierzyńskim?

Kiedy kończy ci się urlop macierzyński, masz do wyboru urlop wychowawczy. Możesz go wziąć na maksymalnie 3 lata, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko czwartego roku życia. Nie musisz wykorzystywać urlopu w sposób ciągły. Urlop wychowawczy można podzielić na maksymalnie cztery części.

Urlop wychowawczy przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę. Urlop może być udzielony tylko w celu sprawowania bezpośredniej opieki nad dzieckiem do lat czterech. Drugie z rodziców nie może korzystać z urlopu wychowawczego (rodzice mogą razem korzystać z urlopu wychowawczego przez okres nie dłuższy niż 3 miesiące). Urlop wychowawczy przysługuje tylko wówczas, gdy pracownik ma co najmniej sześciomiesięczny staż pracy. W celu uzyskania urlopu wychowawczego pracownik składa wniosek u pracodawcy o udzielenie urlopu.

Jeśli pracownik sprawuje opiekę nad dzieckiem, którego stan zdrowia potwierdzony jest orzeczeniem o niepełnosprawności i wymaga osobistej opieki rodzica, urlop może być udzielony do ukończenia przez dziecko pełnoletności.

Pracownik ma prawo do urlopu wychowawczego po wypełnieniu wniosku urlopowego, do którego należy dołączyć:

  • pisemne oświadczenie drugiego z rodziców albo opiekunów dziecka o braku zamiaru korzystania z urlopu przez wskazany we wniosku okres,
  • orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, gdy z tego powodu wnioskuje pracownik.

2. Powrót do pracy po urlopie wychowawczym

Pracodawca ma obowiązek przyjąć pracownika do pracy po zakończeniu urlopu wychowawczego, na stanowisko zajmowane przed urlopem. Po powrocie do pracy wynagrodzenie nie może być niższe od wynagrodzenia za pracę przysługującego w dniu podjęcia pracy. Powinno być co najmniej zgodne ze stanem faktycznym sprzed urlopu lub zgodne z aktualną stawką wynagrodzeń, przysługujących na danym stanowisku.

Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę jest dopuszczalne tylko:

  • w razie ogłoszenia upadłości pracodawcy,
  • w razie ogłoszenia likwidacji pracodawcy,
  • zwolnienia grupowego.

3. Czy można podjąć inną pracę w czasie urlopu wychowawczego?

Możesz podjąć inną pracę w czasie trwania urlopu wychowawczego, pod warunkiem, że nie wyklucza to sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, dlatego też nie można na przykład wyjechać za granicę. Kiedy zmusza cię sytuacja życiowa, możesz w każdej chwili wrócić do pracy. Warunkiem jest poinformowanie o tym pracodawcy w ciągu 30 dni przed terminem zamierzonego powrotu.

Jeśli nadal zastanawiasz się, „co dalej” po urlopie macierzyńskim, może warto zdecydować się na kolejny urlop? Tym razem wychowawczy, który pozwoli ci dłużej cieszyć się bliskością twojego dziecka oraz wzajemnie budować pozytywne relacje oparte na wrażliwości i zaufaniu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze