Kim są swingersi? Rodzaje, zalety i wady swingingu
Swinging polega na uprawianiu seksu z różnymi osobami za wiedzą i aprobatą aktualnego partnera. Swingersi twierdzą, że w ich związkach jest dużo szacunku, zaufania i uwagi dla siebie nawzajem. Pary te uważają, że otwartość w sprawach łóżkowych pozwala uniknąć kłamstw i zazdrości, która wiąże się z tradycyjnymi skokami w bok, a sam swinging nie oznacza zdrady. Swingersi podkreślają, że decyzja o uczestniczeniu w seksualnych zabawach z innymi osobami jest wspólna, a ich związki są zawsze na pierwszym miejscu.
1. Kim są swingersi?
Swinging to swego rodzaju umowa między partnerami żyjącymi w monogamicznym związku. Oboje zgadzają się na kontakty seksualne z inną osobą lub większą ilością osób w bezpiecznym, ustalonym wspólnie miejscu.
Seks z wieloma partnerami może mieć różne oblicza. Dla niektórych par wystarczającym bodźcem jest oglądanie innych ludzi uprawiających seks, ewentualnie bycie obserwowanym podczas stosunku. Inni decydują się na trójkąty lub seks grupowy.
Część swingersów zadowalają tradycyjne stosunki z osobami przeciwnej płci, a część chce poeksperymentować z przedstawicielami tej samej płci, nawet jeśli na co dzień żyją w heteroseksualnych związkach. Dozwolone jest wszystko od stosunkowo niewinnych pozycji, po spotkania, które należy określić mianem orgii.
Wraz z coraz większą popularnością swingingu, wiele osób myli go z polyamory. W polyamory chodzi jednak nie tylko o seks z innymi osobami, ale i o sferę emocjonalną, a nawet finansową. Natomiast swinging ogranicza się do stosunków fizycznych oraz ewentualnie przyjaźni.
2. Rodzaje swingingu
Swingersi uczestniczą w różnego rodzaju grach seksualnych, ale wszystkie zachowania można z grubsza podzielić na trzy poziomy, w zależności od typu kontaktu seksualnego. Pierwszy poziom to soft swinging.
Jest to dobry sposób na rozpoczęcie swojej przygody. Soft swinging zaczyna się od gry wstępnej z innymi osobami, po czym para uprawia seks w tym samym pokoju, w którym znajdują się inni swingersi. Penetracja jest zarezerwowana wyłącznie dla stałego partnera.
Inną odmianą swingingu jest closed swinging. Zwykle trzeba mieć trochę doświadczenia, by zdecydować się na ten rodzaj kontaktu seksualnego. Closed swinging polega na pójściu z obcą osobą do innego pokoju i na uprawianiu seksu z penetracją włącznie.
Stały partner nie jest przy tym obecny, dzięki czemu można pozwolić sobie na większą dowolność w kwestii pozycji i technik. Jednocześnie relacja ze stałym partnerem pozostaje sprawą osobistą. Closed swinging jest najbardziej powszechny na prywatnych przyjęciach i w klubach swingersów.
Ostatni rodzaj swingingu to open swinging, znany także jako full swap swinging. Ta odmiana swingingu polega na otwartym dzieleniu się partnerem, nawet w tym samym łóżku.
Może to mieć formę trójkąta lub seksu grupowego. Open swinging jest często wybierany przez pary, które chcą przez cały czas mieć ze sobą kontakt. Ten rodzaj aktywności seksualnej pozwala na dużą dowolność, ale wiąże się z ryzykiem zazdrości i innych negatywnych emocji, dlatego full swap swinging to wyższa szkoła jazdy.
Zobacz także:
3. Zalety i wady swingingu
Korzyści płynące ze swingingu to przede wszystkim: urozmaicenie pożycia, nauka nowych pozycji seksualnych oraz technik, poznawanie nowych ludzi, a także zmiany na lepsze w istniejącym związku (pod warunkiem, że wszystko potoczy się zgodnie z planem).
Wielu swingersów twierdzi, że swinging uratował ich związki i pomógł na nowo odkryć siebie nawzajem. Z drugiej jednak strony, otwarty związek nie jest dla każdego. Pary, które przechodzą trudne momenty, nie powinny dodatkowo ryzykować, że ich relacje się pogorszą w wyniku zazdrości o innych swingersów.
Niektóre osoby są zaborcze a świadomość, że ich partner jest w intymnej relacji z osobą trzecią, będzie dla nich nie do zniesienia. Wówczas rozpad związku to tylko kwestia czasu.
Dlatego też, jeśli rozważasz przyjęcie stylu życia swingersów, ale ostatnio nie układa ci się życie z twoją drugą połówką, wstrzymaj się do czasu, aż wasza relacja będzie stabilna.
Swinging staje się coraz bardziej akceptowanym stylem życia, ale seks grupowy nie jest dla każdego. Wiele osób fantazjuje o seksie z nieznajomym, ale w praktyce może to przyczynić się do końca związku.
3.1. Uzależnienie od seksu
Podczas intensywnych doświadczeń seksualnych łatwo popaść w uzależnienie od seksu grupowego. Wówczas seks z jedną osobą przestanie być satysfakcjonujący, a wszystkie pragnienia zaczną dotyczyć spotkań z większą ilością osób.
3.2. Wyrzuty sumienia
Niektóre osoby są narażone na uporczywe wyrzuty sumienia i poczucie zażenowania. Ten etap pojawia się szczególnie na początku swingingu i może dotyczyć kwestii związku lub religii. Swingersi wierzący w Boga będą mieć problem z pójściem do spowiedzi, szczególnie, że większość z nich będzie chciała powtórzyć seksualne spotkanie.
3.3. Lęk przed demaskacją
Swingersi żyją w stresie, że ktoś z poza kręgu dowie się o ich fantazjach seksualnych. Może przerodzić się to nawet w urojenia i obsesyjne myśli na temat zdemaskowania przez osoby na przystanku, w pracy czy rodzinę.