Kryzys w małżeństwie po urodzeniu dziecka
Kryzys w małżeństwie po urodzeniu dziecka to częste zjawisko. Jeszcze przed porodem wszystko się wspaniale układało. Przyszli rodzice cieszyli się na myśl o dziecku. Planowali kolorową przyszłość i niecierpliwie czekali na rozwiązanie. Kupowali ciuszki dla maluszka, łóżeczko, wybierali kolor tapet do pokoiku. Czas po urodzeniu dziecka bywa dla młodych rodziców szokiem. Ich marzenia zderzają się z szarą rzeczywistością. Nieprzespane noce, zmęczenie, zmienianie pieluch nie sprzyja budowaniu ciepłej atmosfery. Rozmowy między partnerami wypełniają kłótnie i wspólne pretensje.
1. Co dziecko zmienia w małżeństwie?
Narodziny dziecka to piękny czas w życiu rodziców. Noworodek o pomarszczonej buzi i dużych oczach wydaje się najpiękniejszą istotką. Po urodzeniu dziecka rodzina staje się pełna. Niestety, to właśnie wtedy rodzice mają najwięcej pracy i są wyczerpani. Kryzys w małżeństwie po urodzeniu dziecka zdarza się wielu parom. Jest to często pierwszy, tak poważny rozłam. Zgrzyty i pretensje rodzą się, gdyż młoda mama i świeżo upieczony tata nie umieją poradzić sobie ze zmęczeniem, brakiem czasu dla siebie i odpowiedzialnością za malutką istotkę. Kryzys po urodzeniu dziecka zdarza się nawet najlepiej dobranym parom.
Wystarczy okazać trochę cierpliwości i zrozumienia. Miłość, choć łączy dwojga ludzi, sama nie wystarczy, by odbudować wasz związek. Partnerzy nie powinni zapominać o szacunku do siebie, a zamiast próbować nadal prowadzić aktywny tryb życia, powinni trochę zwolnić. Zgorzkniała kobieta i mężczyzna, którego nigdy nie ma w domu, nie zbudują ciepłej atmosfery, potrzebnej do prawidłowego rozwoju dziecka.
2. Przyczyny kryzysu małżeńskiego po urodzeniu dziecka
- Mocna więź matki z dzieckiem
Kobieta jest z noworodkiem od początku. To ona go nosiła, urodziła i spędzała więcej czasu w szpitalu. Dlatego też w roli matki czuje się pewniej niż mężczyzna w roli ojca. Kiedy młody tata chce zająć się dzieckiem, może usłyszeć: „Nie poradzisz sobie, ja to zrobię lepiej”. Mężczyzna czuje się odtrącony i nieużyteczny.
- Kłótnie w sypialni
Organizm kobiety po porodzie musi mieć czas, by wrócić do siebie. Tuż po urodzeniu dziecka młoda mama przeżywa burzę hormonów, która zwiększa jej popęd seksualny. Tymczasem jej mąż może bać się, że sprawi żonie ból i dlatego jest oszczędny w pieszczotach. Większość kobiet po porodzie długo nie może wrócić do swojej figury, przez co czują się mniej atrakcyjne i to one unikają współżycia. Młoda mama może też być tak zaabsorbowana dzieckiem, że zaniedba swoje (i jednocześnie męża) życie seksualne.
- Zmęczenie i stres
Kryzys w związku po urodzeniu dziecka bywa wynikiem zmęczenia i stresu. Przed porodem para zajmowała się tylko sobą. Mieli czas, by zjeść wspólny posiłek, by pójść do kina lub chociażby na spacer. Po urodzeniu dziecka sytuacja zmieniła się diametralnie. Dziecko wymaga całodobowej opieki, z czasem staje się marudne, potrzebuje uwagi. Rodzice nie mają czasu, by się porządnie wyspać i odpocząć.
- Brak zrozumienia dla partnera
Kobieta z zazdrością patrzy, jak jej mąż codziennie wychodzi do pracy, tymczasem on uważa, że to właśnie ona ma lepiej. Kobiety opiekujące się dziećmi często czują się samotne i zostawione same. Zarówno mężczyzna, jak i kobieta czekają z utęsknieniem na wieczór, by móc trochę odpocząć. Młody tata oczekuje, że obiad będzie przygotowany i podany, a po nim będzie mógł zasłużenie odpocząć przed telewizorem. Kobieta myśli, że w końcu będzie miała chwilę dla siebie i że jej mąż przejmie obowiązki nad dzieckiem. Ich oczekiwania się rozmijają, dlatego łatwo o kłótnię.