Męska przyjaźń
Przez większą część XX wieku znaczna część ludzi wierzyła, że mężczyźni byli zbyt oderwani od swoich uczuć, by być zdolnymi do przyjaźni. Można było odnieść wrażenie, że nastąpi feminizacja męskiej przyjaźni, ale jednak tak się nie stało. Przez dziesiątki lat socjologowie używali wskaźników typowych dla kobiet, aby zmierzyć stopień zażyłości męskiej przyjaźni. Jeżeli dwóch mężczyzn nie rozmawiało ze sobą przez telefon codziennie, to ich przyjaźń uważano za mniej silną niż przyjaźń dwóch kobiet. Jak manifestuje się męska przyjaźń i jak o nią dbać?
1. Przyjaźń męsko-męska
Obecnie naukowcy zdają sobie sprawę, że dwóch mężczyzn może doskonale nawzajem się rozumieć, nie rozmawiając non-stop przez telefon. Przyjaźń męsko-męska może się zakorzenić szczególnie w okresach przejściowych w naszym życiu, gdy mężczyzna np. staje się ojcem i mężem, w przypadku rozwodu lub kiedy jedno z rodziców umiera. Kiedy dwaj mężczyźni spotykają się podczas podobnych doświadczeń życiowych w tym samym czasie (zaręczyny, małżeństwo, narodziny pierwszego dzieckaitp.), często następuje natychmiastowe zrozumienie, co powoduje, że powstaje zazwyczaj bardzo silna przyjaźń.
Praca wydaje się być oczywistym obszarem, który jest przedmiotem wspólnego zainteresowania dla mężczyzn, ale przyjaźń wymaga ujawniania słabych stron, a to jest niebezpieczne w konkurencyjnym środowisku, takim jak zakład pracy. Większość mężczyzn jest miłych dla siebie w pracy, ale bardzo mało z nich nawiązuje przyjaźnie czy znajduje tam bliższych kolegów, bo nie rozwija się zaufanie, które jest do tego niezbędne.
2. Cechy dobrego przyjaciela
Jak być dobrym przyjacielem? W skrócie, trzeba się otworzyć i pokazać prawdziwą twarz. Najczęściej i najłatwiej przychodzi to podczas wykonywania pewnych czynności razem. Powoduje to, że nasze słabości się uwydatniają i może się zdarzyć, że ludzie pomagają sobie nawzajem, np. podczas naprawiania samochodu. W naszej kulturze okazywanie lęku czy uwydatnianie emocji przez mężczyzn wydaje się niemęskie, więc mężczyźni, unikając tych zachowań, znaleźli inne sposoby, aby spełnić wymóg ustanowienia zaufania.
Mężczyźni często wzajemnie poznają swoje najgłębsze uczucia poprzez skuteczne wyrażenie ich spojrzeniem lub skinieniem głowy, ale nie mową. Jeżeli przyjaciele dobrze się do siebie dobrali, to wszelkie „usterki” i wady reprezentowane przez drugą stronę muszą być zaakceptowane, ale gdy wzajemne zaufanie jest już ustanowione, to staje się mniej ważne. Większość ludzi ma doświadczenia, z których wynika, że obiecujące przyjaźnie nie przeszły próby czasu, bo niedoszli przyjaciele nie pofatygowali się zobowiązać się do spędzania czasu razem. Poświęcenie czasu na wspólną jazdę na rowerze czy dłubanie w samochodzie w czyimś garażu jest istotnym czynnikiem warunkującym przetrwanie przyjaźni. Im większa ilość spędzonego razem czasu, tym sprawniej zwykła przyjaźń ma szansę przerodzić się w silną i prawdziwą przyjaźń.
Zastanawiając się nad męską przyjaźnią i zadając sobie pytanie, jaki jest dobry przyjaciel, należy wspomnieć o armii. Wojsko jest już od dawna uważane za kolebkę przyjaźni mężczyzn. Wojna sprzyja powstawaniu grupy mającej wspólne interesy i cele. Żołnierze narażeni są w sposób naturalny na niebezpieczeństwo. Podczas walk często mówią o swoich obawach głośno i wierzą, że facet obok także podzieli się swoimi obawami, co nie odbiera im tak cenionego męskiego atrybutu, jakim jest odwaga. Zaufanie w wojsku odgrywa także kluczową rolę, ponieważ każdy żołnierz wie, że jego życie zależy nie tylko od niego, ale i od kolegi.
Jaka jest męska przyjaźń? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Są bowiem przyjaciele pasjonaci, lubiący razem sklejać modele samolotów, przyjaciele majsterkowicze, których połączyła pasja naprawy starych aut, przyjaciele z podwórka, którzy znają się od małego i mogą razem konie kraść, przyjaciele z pracy, którzy świetnie dogadują się na gruncie zawodowym czy przyjaciele, którzy swoją relację przyjacielską zawdzięczają znajomości i przyjaźni swoich partnerek życiowych czy żon. Często mówi się, że męska przyjaźń jest o wiele trwalsza niż przyjaźń między kobietami, które są zawistne i zazdrosne. Męska przyjaźń na pewno jest inna, chociażby z racji płci i kulturowych konwenansów, które definiują, jak powinna wyglądać przyjaźń między mężczyznami.