Metoda Dennisona – charakterystyka, działanie, efekty stosowania
Metoda Dennisona (inaczej kinezjologia edukacyjna) została opracowana i stworzona w latach 70 XX wieku przez Paula Dennisona. Metoda ta ma na celu pomoc dzieciom w rozwoju ich mózgu, ma go coraz bardziej rozwijać i zachęcać do pracy. W związku z tym uczony proponuje kilka metod i ćwiczeń, które należy wykonywać, aby zauważyć efekty.
1. Metoda Dennisona – charakterystyka
Dennison wraz ze swoją małżonką, pracowali z dziećmi, mieli okazję obserwować je i korygować ich błędy. Po kilkuletniej pracy z dziećmi wpadli na pomysł stworzenia programu, który miał na celu pomoc uczniom w lepszym przyswajaniu wiedzy. Według obserwacji, małżonkowie stwierdzili, że podstawy swojej metody oparte są na funkcjonowaniu ludzkiego mózgu.
Dennisonowie opisują swoją metodę jako leczenie poprzez ruch. Wykonywanie poszczególnych ćwiczeń, wytwarza nowe połączenia nerwowe w obrębie mózgu. Naukowcy stwierdzili też, że u niektórych dzieci, a także dorosłych przyswajanie nowej wiedzy jest znacznie utrudnione, co może wypływać ze stresu.
Każdy człowiek potrafi w lepszy lub gorszy sposób przyswajać wiedzę, więc dlaczego nie dać tej szansy osobom, które tego nie potrafią?
2. Metoda Dennisona – działanie
Osoby stosujące tą metodę, powinny:
- Pić dużą ilość płynów, najlepiej wody, bo to woda najlepiej usprawnia procesy zachodzące w organizmie;
- Jednocześnie, symetrycznie, rysować obiema rękami. Dzieci rysują lewą i prawą ręką symetryczny kształt;
- Wykonywać statyczne pozycji ciała, np.: pozycja Cooka;
- Uciskać określone struktury na ciele, w celu stymulacji receptorów.
Ćwiczenia tworzone są dla każdego dziecka indywidualnie, powinno się je wykonywać regularnie, co najmniej 4 tygodnie. Po tym czasie można zaobserwować już pierwsze oznaki poprawy stanu zdrowia.
Ćwiczenia w Metodzie Dennisona zostały podzielone na 4 obszary:
- Gimnastykę aktywizująca, np.: wykonywana jest kołyska na leżąco;
- Gimnastykę wyciszająco-pogłębiającą, pozycja Cooka;
- Gimnastykę energetyzującą, np.: masaż małżowiny usznej, głośne ziewanie;
- Gimnastykę wydłużająco-rozciągającą, oddziałuje najbardziej na górne mięśnie cała, tj.: barki, szyja, ale także stopy i łydki.
3. Metoda Dennisona – efekty stosowania
Regularne stosowanie Metoda Dennisona przynosi następujące efekty:
- Poprawia procesy oddychania;
- Poprawia koncentrację;
- Poprawia zdolności manualne;
- Możliwość szybszego i dokładniejszego zapamiętywania;
- Poprawia zdolności słuchowe i wzrokowe;
- Mózg szybciej wykonuje zadanie;
- Synchronizacja oby półkul mózgu;
- Szybsze zdolności relaksacyjne.
Ćwiczenia, które mają za zadanie trenować mózg wprowadza się stopniowo. Należy wykonywać je bardzo dokładnie i spokojnie. Powszechnie znana jest zasada, że nowe ćwiczenie wprowadzane jest dopiero wtedy, kiedy poprzednie zostało zapamiętane i dziecko potrafi je odtworzyć, pokazać. Aby Metoda Dennisona przyniosła efekty trzeba poświęcić jej naprawdę sporo czasu.
Ćwiczenia powinno się wykonywać zarówno na zajęciach (na które trzeba regularnie uczęszczać), ale także w domowym zaciszu. Metoda Dennisona została niezwykle skrupulatnie opracowana. Dla dzieci jest ważne, aby uczyć się bezstresowo, spokojnie i w ciszy – ta metoda gwarantuje, że jeżeli chcemy się skupić i będziemy współpracować, to nasza pamięć, koncentracja i obszary mózgu znacznie się polepszą i zaczną prawidłowo pracować.