W jaki sposób miłość działa na nasz organizm?
Mówi się, że nie ma większego szczęścia niż kochać i być kochanym. Miłość nadaje naszemu życiu sens i sprawia, że czujemy się lepiej. Bynajmniej nie są to złudzenia - potwierdzają to badania naukowe. Dowiedz się, w jaki sposób miłość działa na nasz organizm.
1. Na zdrowe serce
Jak dowiedli badacze z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill, okazywanie miłości powoduje obniżenie o połowę naszego tętna. Dochodzi do tego szczególnie podczas stresujących sytuacji. W dłuższej perspektywie zmniejsza ryzyko [horób serca. Co więcej, w ramionach partnera zmniejsza się ciśnienie krwi i stres, redukcji ulega lęk, wrasta nasza samoocena i obniża się ryzyko depresji.
2. Dobry środek przeciwbólowy
Nie ma chyba osoby, która nie lubi się przytulać. Zacieśnianie więzi z partnerem, nie są jedyną zaletą, która z niego płynie. Badania przeprowadzone w Mount Sinai School of Medicine wykazały, że oksytocyna, która zostaje wytworzona podczas 10-20 sekundowego uścisku, znacząco zwalcza ból, zwłaszcza głowy. Oksytocyna to hormon miłości, odpowiada za uczucie przywiązania.
Co więcej, patrzenie na fotografię ukochanego zwiększa próg wytrzymałości bólu i o 40 proc. zmniejsza odczuwanie jego umiarkowanego natężenia. Odczuwanie ciężkiego bólu może ulec zmniejszeniu o 15 proc. Dlaczego? Podczas patrzenia na partnera nasz mózg uaktywnia przyjemne myśli i odczucia, tym samym ból robi się bardziej znośny.
3. Na bóle menstruacyjne i bóle pleców
Z kolei badania prowadzone na Rutgers University w Newark wykazały, że aktywność seksualna i orgazm, pomagają zwalczyć objawy artretyzmu i bóle menstruacyjne.
Jest także lekarstwem na chroniczny ból pleców, gdyż powoduje rozluźnienie mięśni ciała. Jednak należy pamiętać o odpowiedniej pozycji, gdyż klasyczna i te wymagające wyginania się do tyłu, mogą zaszkodzić. W zażegnaniu bólu pleców pomoże pozycja wymagają zgięcia bioder i kolan pod różnym kątem - spowoduje to rozluźnienie mięśni lędźwiowowo-udowych i odciążenie kręgosłupa.
4. Pomaga przejść przez chorobę
Miłosne gesty, od trzymania za ręce po kontakt seksualny, zwiększają wydzielanie endorfin (hormonów szczęścia), co usprawnia pracę układu odpornościowego. Ludzie, którzy czują się kochani, lepiej przechodzą proces leczenia i mają większą motywację do walki w trakcie choroby.
Dodatkowo, ludzie w związkach, szczególnie małżeńskich, czują się zdrowsi i są bardziej zadowoleni z prowadzonego trybu życia.
5. Zmniejsza ryzyko uzależnień
Narkotyki, nikotyna i alkohol uzależniają, ponieważ wpływają na wzrost dopaminy w organizmie, która jest neuroprzekaźnikiem dostarczającym przyjemnych doznań, regulującym nastrój, poziom stresu, motywację. Bycie zakochanym zastępuje używki, gdyż przyjemne doznania zostają dostarczone poprzez kontakt z ukochaną osobą. Nie pojawaia się wtedy potrzeba wspomagania się używkami.
6. Działa jak terapia
Istnieje wiele przyczyn, które skłaniają ludzi do odwiedzenia psychoterapeuty. Jednak najczęstszym powodem jest chęć bycia wysłuchanym i potrzeba zrozumienia. Jeśli masz partnera, to jemu powierzasz swoje problemy, troski i obawy. Kontakt z nim doskonale zastępuje terapię.
Pamiętaj jednak, że miłość i związek nie są czymś, co po prostu się zdarza. To od ciebie zależy, czy zdecydujesz się kochać, pracować nad relacją, korygować swoje zachowanie. Bycie szczęśliwym i dbanie o zdrowie zależy jedynie od twoich wysiłków.
Miłość, to jedyna rzecz, która się mnoży, gdy się ją dzieli. Otwórz więc swoje serce i obdarz innych miłością. To najskuteczny sposób, aby być szczęśliwym i wciąż uzyskiwać więcej.