Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Justyna Żebrowska-Naklicka

Obgryzanie paznokci (onychofagia). Jak przestać obgryzać paznokcie?

Poobgryzane paznokcie bardzo brzydko wyglądają.
Poobgryzane paznokcie bardzo brzydko wyglądają. (123RF)

Obgryzanie paznokci (onychofagia) to nawyk, który niestety nie tylko źle wygląda, ale też może mieć przykre konsekwencje dla zdrowia. Obgryzanie paznokci dotyczy nie tylko dzieci, ale i osób dorosłych. Wśród głównych przyczyn obgryzania paznokci wymienia się depresję, stany lękowe, silny stres, a także niskie poczucie własnej wartości. Jakie mogą być skutki obgryzania paznokci? W jaki sposób można uporać się z problemem onychofagii?

spis treści

1. Obgryzanie paznokci (onychofagia)

Obgryzanie paznokci to problem wielu z nas. Jest to o tyle poważne zaburzenie, że zyskało nawet specjalistyczną nazwę. W psychiatrii określa się je mianem onychofagii. Onychofagia (z greckiego: onycho – paznokieć, phagia – jeść) zaliczana jest do zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych i polega na nawykowym skracaniu płytki paznokciowej poprzez jej obgryzanie w chwili stresu, nudy czy głodu. Badania specjalistów potwierdzają, że problem ten jest popularny w szczególności wśród nastolatków.

Zobacz film: "O czym świadczą bruzdy na paznokciach?"

Obgryzanie paznokci u dzieci spotyka się często, niemniej najmłodsi najczęściej z tego wyrastają. Problem staje się poważniejszy, gdy paznokcie obgryza osoba dorosła. Jest to wówczas bardzo trudne do zwalczenia.

Zaburzenie jakim jest obgryzanie paznokci może przybierać postać łagodnej onychofagii lub niebezpiecznej onychofagii.

W pierwszym przypadku osoba dotknięta zaburzeniem onychofagii obgryza paznokcie lub skórki sporadycznie. Robi to pod wpływem emocji, dokładniej w stanie silnego wzburzenia emocjonalnego.

Dla osoby dotkniętej niebezpieczną onychofagią, obgryzanie skórek i paznokci to jedyny sposób na złagodzenie skołatanych nerwów i napięcia psychicznego. Często niebezpieczna onychofagia przybiera formę zachowania autoagresywnego, samookaleczania.

2. Przyczyny onychofagii

Przyczyn onychofagii może być wiele. Niektóre osoby obgryzają paznokcie w chwili silnego stresu, inni w sytuacji dużego napięcia psychicznego lub zdenerwowania. Nałóg ten może być również związany z nadpobudliwością, niską samooceną czy nadmiernym poczuciem lęku.

W niektórych przypadkach obgryzanie paznokci może być objawem depresji lub zaburzeń lękowych. Osoba dotknięta onychofagią wymaga wówczas pomocy specjalistycznej, np. wizyty u psychologa czy psychiatry. Jeśli w miejsce zwalczonej onychofagii pojawia się inny nałóg, możemy być niemal pewni, że jest to spowodowane poważniejszymi zaburzeniami np. zaburzeniem osobowości.

3. Jak uporać się z problemem obgryzania paznokci

Jak uporać się z problemem obgryzania paznokci (onychofagią)? Wielu specjalistów podkreśla, że szczególnie ważna w tym przypadku jest walka z przyczyną problemu. Jest to kwestia najistotniejsza, mająca szczególne znaczenie dla porzucenia tego nałogu.

Poobgryzane paznokcie nie tylko bardzo brzydko wyglądają, co może zaważyć na naszej ocenie przez osoby postronne (np. pracodawcę), ale też mogą stać się przyczyną poważniejszych problemów ze zdrowiem. Trzeba mieć to szczególnie na uwadze wówczas, gdy dziecko obgryza paznokcie. W przypadku kilkulatków, które nie mają jeszcze wyrobionych nawyków związanych z higieną, ryzyko choroby spowodowanej wkładaniem rąk do buzi jest znacznie wyższe.

W sytuacji, gdy nie wiemy jak przestać obgryzać paznokcie, a mamy poczucie, że jest to związane z zaburzeniami psychicznymi lub silnymi emocjami, warto zwrócić się do psychologa lub psychiatry (do tego specjalisty nie jest wymagane skierowanie). Ustalenie przyczyny onychofagii to ogromny krok ku zaprzestaniu obgryzania paznokci. Jeśli będziemy wiedzieć, co wywołuje tę potrzebę, wówczas łatwiej będzie nam ją kontrolować.

4. Skutki obgryzania paznokci

Skutki obgryzania paznokci (onychofagii) mogą być w przypadku niektórych osób bardzo dotkliwe. Onychofagia, jako szkodliwe zaburzenie rodzi ryzyko powstania wad zgryzu. Uporczywy nałóg może doprowadzić do zniekształcenia szczęk, wywołać stan zapalny zęba, a nawet spowodować zmianę ich położenia. Skracając płytkę paznokciową, o wiele łatwiej też o zakażenia układu pokarmowego, infekcję grzybiczą czy nawet zakażenie pasożytnicze, np. tasiemcem, glistą ludzką, owsikami.

Dlaczego? Otóż pod paznokciem gromadzi się ogromna ilość bakterii, podobnie zresztą jak na pozostałych częściach dłoni. Co więcej, uporczywe obgryzanie paznokci deformuje również płytkę paznokciową, której odbudowanie może okazać się procesem długim i niejednokrotnie bolesnym.

5. Jak zapuścić paznokcie po obgryzaniu?

Obgryzione paznokcie wyglądają naprawdę źle. Często stają się przyczyną wycofania z życia społecznego, bo wiemy przecież, jak duże znaczenie ma wygląd zewnętrzny. Szczególnie mocno odczuwają to kobiety. W ich przypadku jednak nieco łatwiej jest przestać obgryzać paznokcie.

Kiedy już znajdziemy przyczynę nałogu, trzeba zacząć pielęgnowanie obgryzionych paznokci. Są one bardzo słabe, kruche i łamliwe. Podstawą jest więc ich wzmocnienie. Warto uzupełnić w tym celu dietę w produkty bogate w cynk i witaminę E. W jadłospisie powinny znaleźć się m.in. bogate w te składniki pestki dyni. Ich podgryzanie zresztą to dobra alternatywa dla obgryzania paznokci. Po pestki sięgamy wówczas, gdy czujemy się zestresowani lub mamy ochotę coś przegryźć.

Metoda na obgryzanie paznokci to również ich pielęgnacja w salonie kosmetycznym. Gdy już staną się na tyle mocne, że zabiegi im nie zaszkodzą, kobiety mogą wykonać paznokcie żelowe lub paznokcie hybrydowe. Wyglądają one bardzo estetycznie i ukryją zniszczoną płytkę paznokciową. Niestety i one nie są dla niej obojętne. O wiele lepsze będzie więc pielęgnowanie własnych paznokci.

U niektórych osób sprawdzają się lakiery do paznokci obgryzanych. Są najczęściej bezbarwne, a przy tym bardzo gorzkie w smaku.

W codziennej pielęgnacji sprawdza się też olejowanie paznokci. Taki zabieg można przygotować samodzielnie w domu, do czego przyda się oliwa z oliwek oraz witamina E lub A w płynie. Paznokcie powinny być przy tym regularnie piłowane i skracane.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze