Trwa ładowanie...
18+
UWAGA!
Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych.
Przejdź na stronę główną Mam 18 lat i chcę wejść

Orgazm chroni przed rakiem prostaty

Orgazm chroni przed rakiem prostaty
Orgazm chroni przed rakiem prostaty (Adobe Stock)

Zapewne dla wielu panów to będzie najprzyjemniejsze zalecenie medyczne, jakie mogą usłyszeć. Od dawna wiadomo, że seks pozytywnie wpływa na zdrowie. Teraz naukowcy podają konkrety: u mężczyzn, którzy przeżywają więcej niż 21 orgazmów w miesiącu, ryzyko zachorowania na raka prostaty spada o 22 proc., w porównaniu do ich rówieśników, którzy kochają się rzadziej.

spis treści

1. Kochaj się na zdrowie!

Dlaczego warto kochać się codziennie? Seks pozytywnie wpływa nie tylko na naszą psychikę, ale i zdrowie. Po pierwsze wzmacnia odporność, chroni serce przed chorobami i zapewnia spokojny sen. Ponadto podczas miłosnych igraszek wydziela się hormon długowieczności tzw. DHEA. Ale do tych zalet dochodzi coś jeszcze: regularny seks pomaga ochronić mężczyzn przed zachorowaniem na raka prostaty.

Grono badaczy z Harvard Medical School we współpracy z Brigham and Women's Hospital ustalili, że częste orgazmy, minimum 21 razy w miesiącu, zmniejszają ryzyko raka prostaty aż o 22 proc.

Analizy trwały 18 lat. W tym czasie przebadano grupę niemal 32 tys. mężczyzn w różnym wieku, od 20 do 49 lat. Obserwowano zależność między ilością orgazmów, a zachorowaniem na nowotwór prostaty, przy czym nie było istotne, w jaki sposób mężczyzna osiągał wytrysk. Badanie było jednoznaczne: ci, którzy mieli częstsze ejakulacje, znacznie rzadziej zapadali na raka niż ich rówieśnicy, którzy przeżywali orgazm od 4 do 7 razy w ciągu miesiąca. W trakcie 18 lat badań na nowotwór prostaty zachorowało 4 tys. mężczyzn, z czego ok. 380 zmarło.

Zobacz film: "Przerost prostaty a rak"

- Badanie miało charakter obserwacyjny, więc, z jednej strony, do jego wyników należy podchodzić ostrożnie, z drugiej jednak, ze względu na wyeliminowanie innych modyfikowalnych czynników ryzyka, są to wyniki bardzo obiecujące – mówi prof. Jennifer Rider z Harvard Medical School i Brigham and Women’s Hospital.

Jak podaje Krajowy Rejestr Nowotworów w ostatniej dekadzie liczba zachorowań na raka prostaty w Polsce, wzrosła dwukrotnie. Każdego roku ponad 9 tys. mężczyzn dowiaduje się, że jest chorych, a około 4 tys. umiera. Ryzyko śmierci wzrasta wraz z wiekiem – ponad 60 proc. zgonów następuje po 75. roku życia.

Wyniki badań napawają optymizmem. Oczywiście istnieją inne czynniki, które mogą wywołać nowotwór, jak chociażby dieta, stres, czy nieodpowiedni tryb życia, jednak skoro istnieje szansa, aby w przyjemny sposób przeciwdziałać chorobie, to dlaczego by jej nie wykorzystać?

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze