Pierwszy dzień w nowej pracy
Nowa praca to ogromne wyzwanie dla każdej osoby. Jest momentem, w którym dochodzi do konfrontacji naszej wiedzy i umiejętności z nowymi zadaniami i oczekiwaniami. Każdy z nas stara się wypaść jak najlepiej i zyskać sobie nie tylko uznanie nowego szefa, ale także sympatię współpracowników. Niestety, nie w każdej firmie panuje przyjazna atmosfera. Wielu początkujących pracowników, napotykając na nieprzyjaznych kolegów z pracy, nieświadomie uczestniczy w intrygach zawodowych. Jak przetrwać pierwszy dzień w pracy?
1. Jak zrobić dobre wrażenie w nowej pracy?
O tym, jak istotne jest pierwsze wrażenie, nie trzeba nikogo przekonywać. Bardzo często decyduje o dalszych relacjach z innymi osobami. Od tego, jak się zaprezentujesz na początku, zależy sposób postrzegania twojej osoby i jej ocena. Nie chodzi tu wyłącznie o pierwsze wrażeniepojawiające się w momencie zapoznania, ale także o pierwsze kilka dni w nowej pracy, gdy poznajesz zespół, z którym będziesz pracować. Jednym z częstych błędów popełnianych przez początkujących pracowników w nowym miejscu pracy jest przekonanie, że potrafią zrobić coś lepiej niż osoby z dłuższym stażem i większym doświadczeniem. Usilnie próbują zaprezentować swoje pomysły i przekonać do nich pozostałą część firmy. Taka postawa nigdy nie przyczynia się do dobrej atmosfery w pracy. Często jest przyczyną negatywnej oceny i braku akceptacji ze strony bardziej doświadczonych współpracowników.
2. Jak zyskać sympatię w nowym miejscu pracy?
Zyskanie sympatii i przyjaźni współpracowników jest niezwykle ważne dla twojego komfortu psychicznego i dobrego samopoczucia w nowym miejscu pracy. Żeby wywołać pozytywne wrażenie, wystarczy pamiętać o kilku drobnych radach:
- staraj się nie robić rzeczy, które mogłyby przeszkadzać osobom z twojego otoczenia,
- bądź miły i uprzejmy, zaproponuj zrobienie kawy kolegom z pracy lub kupienie lunchu, gdy wychodzisz na przerwę w pracy,
- powstrzymaj się od złośliwych i dwuznacznych komentarzy, mogących urazić osoby, które jeszcze dobrze cię nie znają,
- staraj się wykazywać zainteresowanie sprawami, o których mówią twoi znajomi z pracy,
- komplementuj strój, fryzurę i sposób ubierania swoich współpracowników – komplementy zawsze wywołują sympatię u tych, do których są adresowane,
- pytaj o zainteresowania swoich znajomych z pracy – może na tej podstawie uda wam się zbudować wzajemne porozumienie.
3. Jak unikać plotek w pracy?
Plotki w pracy to niezwykle cenne źródło nieoficjalnych informacji na temat szefa i pozostałych współpracowników. Musisz jednak pamiętać, że nie wszystkie są prawdziwe, a część z nich może wynikać z zazdrości i zawiści pozostałych pracowników. Dlatego też plotki w pracy należy traktować z dystansem i nie oceniać innych na ich podstawie, przynajmniej wtedy, gdy jest się jeszcze początkujących pracownikiem. Dopóki nie znasz dobrze swoich współpracowników, musisz zachować wszelkie nieoficjalne informacje dla siebie, ponieważ nie wiesz, czy nie są one celową intrygą ze strony innych.
Nowa praca to ogromne wyzwanie dla każdej osoby. Jednocześnie jest szansą do samorozwoju i wspinania się po kolejnych szczeblach kariery, dlatego tak ważna jest dobra atmosfera w pracy, która bez wątpienia ułatwi ci realizację własnych celów.