Trwa ładowanie...

Problemy z seksem - najczęściej występujące zaburzenia seksualne

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
06.04.2021 15:52
Problemy z seksem są zmorą sporej grupy ludzi na całym świecie. Dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
Problemy z seksem są zmorą sporej grupy ludzi na całym świecie. Dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. (Shutterstock)

Problemy z seksem są zmorą sporej grupy ludzi na całym świecie. Dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wśród najpowszechniejszych problemów seksualnych możemy wymienić: impotencję, brak orgazmu, czy przedwczesny wytrysk. Najnowsze badania specjalistów sugerują, że z problemami seksualnymi boryka się około 40 procent kobiet.

spis treści

1. Czym są problemy z seksem?

Problemy z seksem to zmartwienie wielu ludzi. W większości przypadków problemy seksualne wiążą się z samą sferą seksualną, jednak nie jest to regułą. Ich przyczyną mogą być także problemy z tożsamością seksualną. Zaburzenia seksualne są wywołane różnorodnymi czynnikami. Ich przebieg także jest różny.

W zależności od podłoża problemu seksualnego, pacjent powinien szukać pomocy u następujących specjalistów: lekarzy ginekologii, lekarzy urologii, seksuologów, psychologów lub lekarzy psychiatrii. Nieleczone problemy z seksem mogą doprowadzić do kompleksów, rozpadu związku, unikania płci przeciwnej, zaburzeń lękowych, a nawet depresji.

2. Najczęstsze problemy seksualne

Do najczęstszych problemów z seksem zalicza się: impotencję, przedwczesny wytrysk, ból w czasie odbywania stosunku, brak orgazmu, oziębłość płciową, kompleksy na punkcie własnego ciała.

Zobacz film: "Nie bój się seksuologa"

Impotencja

Impotencja to dysfunkcja seksualna występująca u mężczyzn, objawiająca się brakiem erekcji lub wytrysku pomimo podniecenia i satysfakcjonującej gry wstępnej. Impotencja dotyczy najczęściej mężczyzn powyżej 50. roku życia, ale może zdarzać się również znacznie wcześniej. Wśród przyczyn impotencji wymienia się: stres, uzależnienie od alkoholu lub narkotyków, cukrzycę, choroby neurologiczne, choroby serca, depresję, wady rozwojowe narządów płciowych i stosowanie niektórych leków.

Przedwczesny wytrysk

Innym męskim problemem seksualnym jest przedwczesny wytrysk. Zaburzenie to w seksuologii definiowane jest jako niezdolność powstrzymania wytrysku nasienia przed wspólnym doznaniem przyjemności przez oboje partnerów.

Przedwczesny wytrysk jest wśród panów najczęściej spotykanym zaburzeniem seksualnym. W dużej mierze dotyczy przypadków młodych, niedoświadczonych seksualnie mężczyzn, rozpoczynających dopiero życie erotyczne, gdzie przyczyną najczęściej jest stres wywołany sytuacją intymną lub długa wstrzemięźliwość. Jeżeli takie zdarzenie jest jednorazowe lub sporadyczne, nie jest traktowane jako zaburzenie.

Do przedwczesnego wytrysku dochodzi w kilka lub kilkanaście sekund przed rozpoczęciem aktu płciowego lub na początku jego trwania. Do wytrysku może dojść również nawet na sam widok rozebranej partnerki. Przedwczesny wytrysk objawia się brakiem kontroli nad reakcjami z nadmierną wrażliwością na dotyk lub bodźce zewnętrzne. Szacuje się, że problem ten dotyczy 28% mężczyzn na świecie w wieku umożliwiającym uprawianie seksu.

Brak orgazmu

Najczęściej zgłaszany przez kobiety problem z seksem to niemożność osiągnięcia orgazmu. Główną przyczyną anorgazmii u pań jest stres i myślenie o konsekwencjach współżycia, np. ewentualnej ciąży, co nie sprzyja swobodzie i przyjemności ze zbliżenia.

Oziębłość płciowa

Oziębłość płciowa, określana mianem hipolibidemii jest zaburzeniem popędu seksualnego. Dotyczy ona zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Pacjenci dotknięci tym problemem nie wykazują zainteresowania aspektami seksualnymi lub wykazują jedynie w nieznacznym stopniu. U kobiet oziębłość seksualna może pojawić się niedługo po urodzeniu dziecka (stan ten może być spowodowany brakiem akceptacji aktualnego wyglądu ciała).

Oziębłość płciowa może pojawić się też u kobiet w okresie menopauzy (związana jest wówczas ze zmianami hormonalnymi, wahaniami nastrojów). Wśród innych przyczyn oziębłości płciowej należy wymienić: zaburzenia psychotyczne, ciągłe uczucie zmęczenia, silny stres, uzależnienie od alkoholu, narkomanię, trudne doświadczenia z przeszłości (gwałt, molestowanie seksualne, przemoc domowa).

Ból w czasie odbywania stosunku

Dyspareunia, bo właśnie tak fachowo nazywa się ból w czasie odbywania stosunku, jest dysfunkcją seksualną. Występuje u płci męskiej, a także płci żeńskiej. U kobiet problem ten związany jest zazwyczaj ze stanem zapalnym narządów płciowych, endometriozą, wulwodynią, szablowatym spojeniem łonowym, brakiem odpowiedniego nawilżenia pochwy. Ból w czasie odbywania stosunku może pojawić się także u pań, które mają za sobą zabieg chirurgiczny.

U mężczyzn problem ten wywołany jest stulejką lub zbyt krótkim wędzidełkiem napletkowym prącia. Może być spowodowany również stanem zapalnym narządów płciowych.

Kompleksy na punkcie własnego ciała

Kompleksy na punkcie własnego ciała to częsty problem seksualny kobiet, który może doprowadzić do osłabienia więzi erotycznej partnerów. Postrzeganie swojego ciała jako nieatrakcyjne może być uwarunkowane niezaspokojoną potrzebą akceptacji. Może również wynikać z ciągłego porównywania z innymi osobami.

Jak pokazują statystyki, około 80 procent Polek jest niezadowolonych ze swojego wyglądu. Wpływa to na ich stan psychiczny, a także na jakość pożycia. Panie nieakceptujące swojego ciała i swojej nagości unikają zbliżeń seksualnych, wstydzą pokazywać się nago, nalegają, by zbliżenia odbywały się po ciemku. Mężczyźni z kompleksami na punkcie swojego ciała zazwyczaj narzekają na rozmiar swojego penisa, na możliwości lub umiejętności seksualne.

3. Jak rozwiązać problemy z seksem?

Rozpoznanie problemu seksualnego musi być poprzedzone dokładnym wywiadem lekarskim. Dolegliwości takie jak ból w czasie odbywania stosunku czy zaburzenia erekcji należy skonsultować ze specjalistą. Niezbędna jest wizyta u ginekologa lub urologa.

Problemy takie jak oziębłość płciowa czy kompleksy na punkcie swojego ciała należy skonsultować z seksuologiem. W wielu przypadkach pomocna okazuje się także psychoterapia. Impotencja to zaburzenie, które wymaga leczenia farmakologicznego, chirurgicznego lub leczenia za pomocą urządzeń próżniowych. Wielu pacjentów poddaje się także psychoterapii. Leczenie zaburzeń orgazmu obejmuje głównie pomoc psychologiczną, edukację, a także stosowanie specjalnych urządzeń, które poprawiają krążenie krwi w okolicy narządów płciowych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze