Trwa ładowanie...
18+
UWAGA!
Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych.
Przejdź na stronę główną Mam 18 lat i chcę wejść
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Magdalena Boniuk

Punkt G - historia, jak go znaleźć i stymulować, pozycje seksualne, męski punkt G

Punkt G to strefa erogenna umiejscowiona na przedniej ściance pochwy.
Punkt G to strefa erogenna umiejscowiona na przedniej ściance pochwy. (Getty Images)

Punkt G jest miejscem bardzo wrażliwym, które zapewnia szczególne doznania. Wiele osób ma jednak problem z jego znalezieniem, a niektórzy nie wierzą w jego istnienie. Ten obszar można dotykać za pomocą palców, gadżetów erotycznych lub wybrać odpowiednie pozycje seksualne. Czym jest punkt G, jak go znaleźć i w jaki sposób stymulować? Czy istnieje męski punkt G, gdzie go szukać i jak dotykać?

spis treści

1. Co to jest punkt G?

Punkt G (przestrzeń lub punkt Grafenberga) jest uważany za jedno z najwrażliwszych miejsc erogennych u kobiety. Jest to niewielki obszar, zajmuje ok. 1-1,5 centymetra kwadratowego, na przedniej ściance pochwy.

Punkt G u mężczyzny to natomiast prostata, czyli gruczoł krokowy, zlokalizowany w odbycie, tuż pod pęcherzem moczowym. Zarówno punkt G u faceta, jak i u kobiety są miejscami szczególnie wrażliwymi na dotyk, których stymulacja może prowadzić do osiągnięcia satysfakcji seksualnej (tzw. orgazm punktu G).

2. Historia punktu G

Zobacz film: "Punkt G"

Nazwa punkt G pochodzi od pierwszej litery nazwiska niemieckiego ginekologa-położnika Ernsta Grafenberga, który jako pierwszy zwrócił uwagę na obecność bardzo wrażliwych stref na przedniej ścianie pochwy u kobiety.

Prowadził badania na wielu pacjentkach i zauważył istnienie szczególnego miejsca, które odpowiada za nietypowe doznania. Jednak informacje o punkcie G rozpowszechnili w 1981 roku John Perry i Beverly Whipple.

Ernst Grafenberg opisywał także punkt G, jako niewielką, pulsującą podczas podniecenia seksualnego wyniosłość na przedniej ścianie pochwy. Teoretycznie kobiecy punkt G wydaje się łatwy do zlokalizowania, jednak w praktyce napotyka się na liczne trudności.

Nawet pozycje seksualne, w których członek dotyka przedniej ściany pochwy tzw. od tyłu, na czworaka- czasem nie przynoszą zamierzonego efektu.

Właśnie wtedy zaakceptowano nazwę punktu, pochodzącą od pierwszej litery nazwiska Gräfenberg. Punkt G to niewielki, 1,5 centymetrowy obszar na przedniej ściance pochwy.

Jest nieco wypukły, twardszy i bardziej szorstki w porównaniu do okalających tkanek, a w wyniku podniecenia się powiększa. Punkt G jest bardzo unerwiony, a jego stymulacja jest bardzo przyjemna.

Według Gräfenberga obszar ten to odpowiednik męskiej prostaty, który umożliwia osiągnięcie orgazmu. Do tej pory nie ustalono jednak, dlaczego punkt G u dziewczyny ma wpływ na satysfakcję seksualną.

Niektórzy twierdzą, że przez to miejsce przebiega nerw sromowy, a inni, że podczas stymulacji dochodzi do skurczu cewki moczowej. Druga teoria pasowałaby do opisów kobiet, które wspominają o uczuciu parcia na pęcherz.

Część osób nie wierzy w istnienie punktu G lub twierdzi, że nie występuje on u wszystkich pań. Obecnie twierdzi się, że punkt G u mężczyzn to gruczoł prostaty, którego stymulacja również charakteryzuje się nietypowymi doznaniami seksualnymi.

3. Gdzie jest punkt G?

Znajduje się on wewnątrz pochwy, na jej przedniej ściance, w okolicy około 5 cm od jej wejścia. To niewielkie, ale bardzo wrażliwe miejsce. Punkt Gie przebiega wzdłuż cewki moczowej i zajmuje obszar około 1,5-2 cm.

Gdzie jest punkt G u faceta? Zlokalizowany jest on w odbycie, około 6-8 cm od wejścia. Jest on zdecydowanie większy i przypomina kształtem śliwkę.

4. Jak znaleźć punkt G?

Damski punkt G znaleźć można za pomocą palca, w trakcie delikatnego przesuwania nim po przedniej ścianie waginy, w celu natrafienia na bardziej szorstką, pofałdowaną wypukłość. Punkt G można też znaleźć za pomocą języka, najlepiej wtedy gdy kobieta jest już podniecona.

Wówczas obszar ten jest większy i łatwiej go wyczuć. Doświadczeni partnerzy mogą znaleźć pozycje seksualne, podczas których penis stymuluje g-punkt.

Na początek szukania punktu g kluczowe jest zorientowanie się, gdzie umiejscowiony jest ten obszar i jaki rodzaj dotyku sprawia najwięcej przyjemności. Warto wspomnieć, że nie u wszystkich kobiet możliwe jest znalezienie tego miejsca.

Z tego względu coraz bardziej popularna jest augmentacja punktu G, czyli jego powiększenie poprzez wstrzyknięcie specjalnej substancji. Zabieg jest wykonywany w gabinetach ginekologii plastycznej, po zastrzyku przednia ścianka pochwy jest bardziej wrażliwa na bodźce.

5. Jak stymulować punkt G?

Jak pieścić punkt G? Lokalizacja punktu G pozwala na stymulację tej przestrzeni za pomocą palców, języka, gadżetów erotycznych czy męskiego członka.

Stymulowanie punktu G palcami polega na wykonywaniu delikatnych ruchów okrężnych przez dłuższy czas. Obszar ten można też delikatnie naciskać.

Pod wpływem pieszczot powinien się powiększyć i delikatnie pulsować. Do masażu punktu G dosyć dobrze sprawdzają się gadżety erotyczne, a w szczególności wibratory z końcówką wygiętą ku górze.

W początkowej fazie stymulacji wiele kobiet czuje, że musi opróżnić pęcherz moczowy i rezygnuje z takiego sposobu pieszczot. Nie warto przejmować się tym uczuciem i kontynuować stymulację punktu G za pomocą palców lub języka.

5.1. Pozycje seksualne stymulujące punkt G

Punkt G dziewczyny można stymulować również w trakcie stosunku seksualnego, należy jedynie wybrać pozycje, które sprawiają, że penis dotyka przednią ściankę pochwy.

Dla wielu pań najlepsza pozycja do stymulacji punkt G to na jeźdźca lub na pieska. Pierwsza z nich wymaga przejęcia inicjatywy przez kobietę, która w pozycji siedzącej umieszcza w sobie członka.

Dzięki temu jest w stanie sprawdzić jaka szybkość ruchów sprawia jej największą przyjemność. Pozycja na pieska polega na tym, że partner wchodzi w kobietę od tyłu. Może ona bardziej pochylić się do przodu lub wyprostować, by penis jak najbardziej napierał na miejsca erogenne pochwy.

Punkt G w pochwie skutecznie stymuluje również pozycja na misjonarza z nogami w górze oraz na łyżeczkę, która umożliwia również jednoczesny masaż sutków, który dla wielu pań jest bardzo przyjemny.

6. Punkt G u mężczyzny

Gdzie jest punkt G u mężczyzny? Punkt G faceta znajduje się w odbycie, pod pęcherzem moczowym. Można go znaleźć po wsunięciu palca na głębokość 6-8 centymetrów.

Jest to zgrubienie, które można porównać do śliwki ze względu na kształt i wielkość. Przed wprowadzeniem palca należy go nawilżyć za pomocą lubrykantu.

Punkt G mężczyzny ma podobną funkcję, jak najczulszy punkt u dziewczyny. Pozwala na pojawienie się podniecenia seksualnego, może też prowadzić do wystąpienia orgazmu (wytrysk od punktu G).

10 kroków do lepszego orgazmu
10 kroków do lepszego orgazmu [10 zdjęć]

Pozycja, podczas której pociera się łechtaczkę, może sprawić, że będziesz mieć orgazm podczas stosunku.

zobacz galerię

6.1. Jak stymulować punkt G u mężczyzny?

Stymulacja punktu G u mężczyzn to przede wszystkim delikatne masowanie i uciskanie prostaty. Warto przed tą czynnością założyć jednorazową rękawiczkę.

Można wypróbować też masaż za pomocą gadżetów erotycznych, ale należy pamiętać o odpowiednim nawilżeniu tego miejsca. Co ciekawe, nawet stymulacja punktu G palcem pełni funkcję profilaktyki zdrowotnej i chroni przed przerostem tego mięśnia.

Dotyk męskiego punktu G w odbycie jest tematem kontrowersyjnym, ponieważ kojarzy się ze środowiskiem homoseksualnym. Istnieje jednak grono mężczyzn, którzy preferują taki rodzaj aktywności seksualnej i czerpią z niej przyjemność.

7. Punkt G - wibratory i zabawki

7.1. Gadźety do stymulacji punktu G u kobiet

Punkt G u dziewczyny można stymulować za pomocą przeróżnych gadżetów erotycznych. Najlepiej sprawdzą się te wygięte ku górze, można znaleźć takie, przypominające męskiego członka lub wielokolorowe zabawki o różnych kształtach.

Niektóre kobiety preferują gadźety z funkcją wibracji, część z nich posiada dodatkową końcówkę do jednoczesnej stymulacji łechtaczki.

Zabawki do masażu punktu G mają różne rozmiary, mogą być gładkie lub pofałdowane. Dobór zależy od indywidualnych preferencji i lokalizacji miejsc erogennych.

7.2. Gadźety do stymulacji punktu G u mężczyzn

Zabawki do stymulacji męskiego punktu G są znacznie grubsze na końcu, co pozwala na wywieranie nacisku na wrażliwe miejsce. Mogą mieć również funkcję wibrowania, a także możliwość przymocowania ich do dowolnej powierzchni.

Jest to szczególnie korzystna funkcja w trakcie masturbacji, sprawdza się również do poznawania własnego ciała i znalezienia najlepszej pozycji na punkt G.

Do stosunku seksualnego z partnerką można zakupić zabawki, które umożliwiają zamocowanie jej na biodrach partnerki. Należy jednak pamiętać, by przed wprowadzeniem gadżetu do odbytu dokładnie nawilżyć to miejsce za pomocą lubrykantu. Warto również sięgnąć po prezerwatywę, która ułatwi zachowanie higieny.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze