Trwa ładowanie...

Rozmiar biustu a pocenie. Jest inaczej niż wielu myśli

 Aleksandra Zaborowska
22.06.2024 09:24
Rozmiar biustu ma wpływ na pocenie się. Zaskakujące wyniki badania
Rozmiar biustu ma wpływ na pocenie się. Zaskakujące wyniki badania (Getty Images)

Choć mogłoby się wydawać, że jest zupełnie odwrotnie, badacze udowodnili, że to kobiety z większym biustem pocą się mniej niż te z mniejszym. Bodźcem do wykonania badania była chęć poprawy jakości biustonoszy sportowych.

spis treści

1. Rozmiar biustu a pocenie się

W nowym badaniu, opublikowanym w czasopiśmie "Experimental Physiology" przeanalizowano, jak rozmiar biustonosza wpływa na ilość wydzielanego potu, a tym samym na skuteczność działania staników sportowych – niezbędnego elementu garderoby dla kobiet ćwiczących - u kobiet o różnych rozmiarach.

Aby to sprawdzić, badaczka Hannah Blount z Uniwersytetu w Southampton przeprowadziła eksperyment w komorze klimatycznej uniwersyteckiego laboratorium wykorzystując skany 3D do określenia powierzchni piersi i mierząc ilość potu za pomocą specjalnego papieru nasączonego jodem.

Przebadano 22 zdrowe kobiety w wieku od 18 do 55 lat, a ilość wydzielanego przez nie potu mierzono w trzech miejscach: nad i pod sutkiem, a także w pobliżu mostka. Podczas badania kobiety miały za zadanie biegać przez 45 minut w prawie 30-stopniowym upale.

2. Rewolucja w bieliźnie sportowej?

Zobacz film: "Długość palców a orientacja seksualna"

Choć początkowo badacze zakładali, że bardziej będą się pocić kobiety z większym biustem, wyniki badania zupełnie ich zaskoczyły.

- Tutaj uzyskaliśmy najbardziej ekscytujące odkrycie, ponieważ nasze wyniki wykazały, że kobiety z większymi piersiami miały mniej gruczołów potowych, a zatem wytwarzały mniej potu na piersiach – informowała Blount w podsumowaniu badania.

Zdaniem naukowczyni informacje, które udało się pozyskać w wyniku badania mogą zostać wykorzystane do projektowania i ulepszania odzieży sportowej uwzględniającej potrzeby kobiet o różnej budowie ciała i wielkości biustu - zwłaszcza w czasach, w których z ogromną prędkością rozwijają się choroby cywilizacyjne wynikające m.in. z niezdrowego stylu życia.

- Jako społeczeństwo prowadzimy coraz bardziej siedzący tryb życia, więc jeśli możemy zrobić jeszcze więcej, aby pomóc kobietom stać się bardziej aktywnymi, jednocześnie zwiększając dostępność sportu, to jest to naprawdę ekscytujące - podsumowała badanie Hannah Blount.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze