Sexting - charakterystyka, skala problemu, zagrożenia
Sexting – to słowo powinni jak najszybciej poznać wszyscy rodzice. Prawdopodobnie już przyzwyczaili się do tego, że ich dzieci nie rozstają się z telefonami komórkowymi i nie wyobrażają sobie dnia bez dostępu do Internetu, uważając to za całkowicie normalne. Czy dorośli jednak zawsze zdają sobie sprawę, w jaki sposób nastolatki korzystają z tych udogodnień?
1. Sexting - charakterystyka
Sexting to zjawisko polegające na wysyłaniu swoich nagich lub półnagich zdjęć i filmików do innych osób. Młodzi ludzie najczęściej korzystają w tym celu z telefonów komórkowych, przesyłając materiały tego typu przy pomocy MMS-ów lub aplikacji mobilnych. Sexting staje się coraz bardziej popularny wśród młodzieży i dochodzi do niego na bardzo wczesnym etapie znajomości.
Nastolatki już po kilku spotkaniach lub wymianie wiadomości tekstowych gotowe są przesłać swoje nagie zdjęcie znajomym. Sytuacja staje się groźna szczególnie wtedy, kiedy materiały udostępniane są osobom poznanym w Internecie – często są to oszuści, którzy specjalnie podszywają się pod młode osoby, aby wyłudzić tego typu zdjęcia.
2. Sexting - skala problemu
Problem sextingu wśród młodzieży staje coraz powszechniejszy. Z ostatnich badań, przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Dzieci Niczyje, wynika, że problem sextingu dotyczy 11% dziewcząt i chłopców w wieku 15-18 lat. Pod uwagę wzięto wysyłanie zdjęć i filmów prezentujących częściową lub całkowitą nagość. Znacznie więcej, bo aż 34% badanych przyznało, że zdarzyło im się otrzymać tego typu materiały od innych osób.
Bardziej podatne na wysyłanie swoich zdjęć są dziewczęta (14%). Badanie ujawniło jeszcze jedną, istotną informację. Chociaż do wysyłania erotycznych wiadomości przyznaje się jedynie co dziesiąty nastolatek, to ponad połowa badanych (58%) stwierdziła, zjawisko sextingu to nic złego. Można więc przypuszczać, że są to osoby potencjalnie podatne na podjęcie takiego kroku. Z badań jasno wynika, że nie możemy z całą pewnością założyć, że problem nie dotyczy akurat naszego dziecka.
Zobacz także:
3. Sexting - zagrożenia
Niemal każdy nastolatek ma dostęp do telefonu umożliwiającego mu wysyłanie erotycznych zdjęć do innych osób. Telefonami dysponują już nie tylko uczniowie liceum czy gimnazjum, ale coraz częściej nawet dzieci w szkołach podstawowych. Brak świadomości, do czego może prowadzić sexting, powoduje, że bez oporów dzielą się nawet bardzo intymnymi zdjęciami z innymi osobami.
Materiały tego typu z łatwością mogą trafić w niepowołane ręce i upublicznione. Wiąże się to z ryzykiem wyśmiewania przez rówieśników, odrzuceniem w gronie przyjaciół, stresem, depresją, a w skrajnych przypadkach – nawet próbami samobójczymi.
Zagrożeniem są również osoby, które z premedytacją wyłudzają materiały erotyczne od młodzieży. Zdarza się, że celowo podają się za ich rówieśników na forach, portalach społecznościowych lub chatach i nawiązują znajomość. Przesyłając nagie zdjęcia lub filmy wideo osobom poznanym w Internecie, nie ma możliwości przewidzenia, w jakie ręce trafią i w jaki sposób zostaną wykorzystane. Odkrycie tożsamości takiej osoby i usunięcie zdjęć może być w efekcie niezwykle trudne i dodatkowo narażać na stres dziecko i całe jego otoczenie.
Nie ma możliwości zamknięcia swojego dziecka pod szklanym kloszem i uchronienia go od wszystkich zagrożeń. Nie ma również powodów, aby z powodu obaw o jego bezpieczeństwo odcinać go od telefonu czy dostępu do Internetu. Najważniejsza jest w tym wypadku świadomość zagrożeń wynikających z sextingu – zarówno wśród rodziców, jak i samych dzieci. Nieoceniona będzie szczera rozmowa z dzieckiem i wytłumaczenie mu, na co naraża się, wysyłając swoje nagie zdjęcia innym.