Lubrykant - intymne żele nawilżające, jak wybrać dobry żel nawilżający
Żele nawilżające, czyli lubrykanty, to sposób na nawilżanie pochwy, co ułatwia stosunek seksualny, kiedy naturalne nawilżenie jest zaburzone. Wbrew pozorom, nie przydają się one tylko kobietom w wieku okołomenopauzalnym, chociaż im także. Lubrykanty od czasu do czasu są potrzebne również młodym kobietom, które z jakichś powodów mają problemy z suchością pochwy (np. wywołane doustnymi środkami antykoncepcyjnymi), a także osobom, które chcą odbyć stosunek analny.
1. Właściwości nawilżających żeli intymnych
Lubrykanty, oprócz nawilżania, mogą mieć właściwości:
- przeciwzapalne,
- plemnikobójcze,
- rozgrzewające,
- chłodzące,
- smakowe i zapachowe,
- wspomagające zapłodnienie.
Lubrykanty, czyli lubrykanty, najczęściej stosowane są w przypadkach trudności z fizjologicznym nawilżeniem pochwy podczas stosunku. Przydatne są szczególnie w okresie okołomenopauzalnym, gdy z różnych powodów nawilżenie jest zaburzone (np. stosowanie antykoncepcji doustnej) lub jeśli chcemy spróbować seksu analnego czy hiszpańskiego. Jeśli żelu mamy zamiar używać razem z prezerwatywą, warto zwrócić uwagę, czy jest on na bazie wody lub silikonu, gdyż tylko te rodzaje nawilżaczy nie powodują jej uszkodzeń.
Skład różnych lubrykantów różni się od siebie - zawsze więc sprawdzaj, co ma w składzie wybrany przez ciebie lubrykant. Najczęściej można spotkać się z poniższymi składnikami:
- gliceryna - to składnik zagęszczający i nawilżający, nie jest jednak obojętny dla flory bakteryjnej pochwy i w niektórych przypadkach może wywołać infekcje lub reakcje uczuleniowe;
- woda - lubrykanty zawierające wodę są płynniejsze, łagodniejsze, niezakłócające równowagi bakteryjnej, ale szybko wysychają i trzeba ponawiać aplikację;
- tłuszcz lub olej - to składniki, które zmniejszają tarcie, tak jak dwa powyższe, ale w działaniu przypominają glicerynę - mogą doprowadzić do zaburzenia równowagi bakteryjnej pochwy, a poza tym mogą zmniejszyć skuteczność gumowej prezerwatywy;
- silikon - żele nawilżające pochwę zawierające ten składnik w mniejszym stopniu wywołują podrażnienia u wrażliwych osób, a nie wysychają tak szybko jak żele intymne na bazie wody, nie można ich natomiast używać z silikonowymi "uprzyjemniaczami", takimi jak wibratory;
- cukier - dodawany do niektórych lubrykantów może wywołać infekcje, jeśli trafi na podatny grunt.
2. Jak wybrać dobry lubrykant?
Zwróć uwagę na to jaka jest konstencja lubrykantu wybranego przez Ciebie. Te zawierające silikon, glicerynę, tłuszcz lub olej będą gęste i odpowiednie do seksu analnego lub w przypadku silnej suchości pochwy. Te na bazie wody wystarczą w przypadku, kiedy do uprawiania seksu trzeba nam tylko lekkiego nawilżenia.
Lubrykanty to tylko sposób na ułatwienie stosunku i nie zapobiegają one ciąży. Nawet jeśli na opakowaniu zawarto informację, że w żelu są środki plemnikobójcze, nie wystarczy to jako środek antykoncepcyjny. Jeśli nie chcemy ciąży, musimy zabezpieczyć się, np. za pomocą prezerwatyw.
Istnieją już także lubrykanty wspomagające plemniki w zapłodnieniu. Zawierają one wapń i magnez, mają odpowiednie pH i osmolarność i nie zawierają szkodliwych dla plemników substancji. Jeśli nie chcesz ze skrępowaniem przeglądać w aptece czy sklepie gotowych produktów, możesz użyć także:
- zwykłej oliwki,
- olejku kokosowego,
- wazeliny.
Pamiętaj, aby nie używać kosmetyków, które nie są przeznaczone do nawilżania okolic intymnych (powyższe domowe lubrykanty będą bezpieczne, gdyż nie zawierają dodatkowych składników), ponieważ mogą one je podrażnić i wywołać zapalenie.