"Zapach staruszka". To nie brak higieny jest problemem
Charakterystyczny zapach, który można wyczuć od niektórych seniorów nie wynika z braku higieny. Naukowcy wyjaśniają, że przyczyną są naturalne procesy zachodzące w organizmie związane z wiekiem.
1. Skąd się bierze zapach seniorów?
Skóra starszych osób może wydzielać specyficzną woń. Może się ona kojarzyć z zapachem niewietrzonego, dusznego pomieszczenia, a także brakiem higieny osobistej.
Badania naukowe prowadzone przez dr Shinichiro Haze z Jokoham wskazują jednak na coś zupełnie innego. Okazuje się, że stoją za tym naturalne procesy zachodzące w starzejącym się organizmie.
Naukowcy odkryli, że odpowiedzialne są za to substancje chemiczne obecne w organizmie, a konkretnie 2-nonenal (powstaje w wyniku utleniania kwasów tłuszczowych).
Z wiekiem jego poziom wzrasta, przyczyniając się do charakterystycznej woni wyczuwalnej od seniorów.
2. To nie przez brak higieny
2-nonenal nie rozpuszcza się w wodzie, co oznacza, że zapach, który można wyczuć od niektórych seniorów nie zniknie, nawet mimo przestrzegania higieny osobistej i częstego mycia.
Nie znaczy to jednak, że nie można go zniwelować. Może w tym pomóc zdrowy tryb życia, czyli unikanie stresu, a także przestrzeganie zdrowej diety i regularne nawadnianie.
Należy też zrezygnować z palenia i dbać o aktywność fizyczną.
Co ciekawe, jak wykazały badania, nie wszystkich seniorow dotyczy problem charakterystycznego zapachu. U połowy badanych stwierdzono tak niskie poziomy 2-nonenalu, że nie miało to przełożenia na specyficzną woń.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl