Trwa ładowanie...

Często budzisz się nocą? Koniecznie zbadaj ten narząd

Avatar placeholder
25.10.2024 11:42
Barwne sny mogą być sygnałem wysyłanym przez organizm. Ekspertka wyjaśnia skąd się biorą
Barwne sny mogą być sygnałem wysyłanym przez organizm. Ekspertka wyjaśnia skąd się biorą (Getty Images)

Sen to czas odpoczynku, by organizm miał czas na regenerację. Zdarza się jednak, że prześladują nas osobliwe sny, które sprawiają, że wybudzamy się w środku nocy. Eksperci ujawniają, że w ten sposób mogą dawać o sobie znać problemy zdrowotne. To znak m.in. bezdechu sennego, dlatego gdy doświadczasz tych objawów, lepiej zbadaj płuca.

spis treści

1. Barwne sny i koszmary

Każdemu z nas zdarza się śnić o rzeczach absurdalnych lub osobliwych, ale problem może pojawiać się, gdy granica między nocnym odpoczynkiem a rzeczywistością zostaje odrobinę zatarta.

Niektórzy budzą się z koszmaru w środku nocy i potrzebują chwili, by zorientować się, że znajdują się bezpiecznie we własnej sypialni. Inni natomiast po przebudzeniu doskonale pamiętają każdy szczegół.

Jak zauważa dr Seeta Shah, specjalistka ds. snu, osobliwe doświadczenia związane ze snem mogą w rzeczywistości być sygnałem wysyłanym przez nasz organizm. W ten sposób mogą objawiać się problemy zdrowotne.

Zobacz film: "Zmiana czasu. Więcej zysków czy strat? Ekspert zabrał głos"

2. Zegar biologiczny i psychika

Jeśli w ostatnim czasie masz niezwykle barwne i żywe sny, może to oznaczać, że twój zegar biologiczny jest całkowicie rozregulowany. Zmiana pór roku i przestawianie zegara niekorzystnie wpływa na nasz organizm.

"Nasze wewnętrzne zegary biologiczne muszą dostosować się do nowej nocnej rutyny. W miarę jak dni stają się krótsze, a ciemność zapada wcześniej, produkcja melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za sen, wzrasta. Ta zmiana może wpływać na częstotliwość i wyrazistość naszych snów" - zauważa ekspertka.

Lęk, depresja oraz zaburzenia snu również mogą dawać o sobie znać w ten sposób. Złe samopoczucie psychiczne może wpływać na to, o czym śnimy i sposób, w jaki to robimy.

"Stres emocjonalny lub psychologiczny, duże zmiany w życiu, a nawet czynniki dietetyczne, jak jedzenie późną nocą, mogą odgrywać znaczącą rolę" - wyjaśnia dr Shah.

Zobacz także: Twój mózg potrafi podejmować decyzje podczas snu!

3. Bezdech senny

Koszmary i wyraziste sny mogą być też spowodowane bezdechem sennym. To zaburzenie snu powoduje, że oddech wielokrotnie zatrzymuje się w trakcie snu. Czasami można je leczyć, zmieniając styl życia, często jednak wymaga pomocy specjalisty.

"Bezdech senny może zaburzać sen, zwiększając prawdopodobieństwo wybudzenia się podczas fazy REM, co może skutkować bardziej realistycznymi snami" - informuje specjalistka ds. snu. Dlatego jeśli ciągle budzisz się nocą, lepiej zbadaj płuca.

Zaburzenie snu może być wywołane niedrożnością nosa, otyłością oraz występują u osób palących wyroby tytoniowe. Przyczyną może być też spożywanie alkoholu i leków nasennych oraz choroby układu oddechowego.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze