Trwa ładowanie...

Cierpią na seksomnię. Tak się objawia

Avatar placeholder
12.07.2024 06:42
Cierpią na zespół Morfeusza. Rano ze wstydu nie mogą spojrzeć w lustro
Cierpią na zespół Morfeusza. Rano ze wstydu nie mogą spojrzeć w lustro (Getty Images)

To wyjątkowo tajemnicze, mało znane zaburzenie zaliczane do parasomni. Sprawia, że upojna noc może zamienić się w pełen wstydu poranek. Co wiemy na temat seksomni?

spis treści

1. Zespół Morfeusza. Co to takiego?

Seksomnia, inaczej znana jako zespół Morfeusza, to termin, który dla wielu osób pozostaje tajemniczy i niezrozumiały. Na profilu Fundacji SEXEDPL na Instagramie pojawił się post, który rzuca nieco światła na to zjawisko. Seksomnia to stosunkowo nowa forma parasomnii, czyli zaburzeń snu, podczas których występują charakterystyczne lub niepożądane zachowania. W przypadku seksomni chodzi o podejmowanie aktywności seksualnej podczas fazy snu głębokiego, NREM.

"Pierwsze doniesienia na ten temat pojawiły się w 1911 i... 1986 roku. Jako odrębny rodzaj parasomnii, opisano ją dopiero w 2003 roku. Osoby pacjenckie, które stykają się z tym zaburzeniem, rzadko szukają profesjonalnej pomocy - często z powodu lęku lub wstydu" - czytamy w poście opublikowanym przez organizację.

Zobacz film: "Pozycja seksualna, która spala najwięcej kalorii"

Zgodnie z informacjami podanymi przez Fundację SEXEDPL, seksomnia dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn, zazwyczaj w wieku od 20 do 40 lat. Wielu z nich jest w związkach.

Jak donosi Sleep Foundation, skala zjawiska nie jest znana. Dane zebrane od osób, które leczyły się w ośrodku leczenia zaburzeń snu, wskazują, że problem może dotykać nawet ośmiu proc. pacjentów ośrodka. Szacuje się, że nawet trzykrotnie częściej ta parasomnia może dotykać mężczyzn niż kobiety.

2. Seksomnia. Jakie przyczyny stoją za zaburzeniem?

Seksomnia jest zaburzeniem zaliczanym do parasomni
Seksomnia jest zaburzeniem zaliczanym do parasomni (Getty Images)

Objawy są różnorodne - jak wskazuje SEXED.pl - i obejmują m.in. "od wypowiedzi o treści obscenicznej, agresywnej seksualnie czy wyznań miłosnych, przez wokalizację seksualną, ruchy ciała o charakterze seksualnym, masturbację, pieszczoty, seks oralny, analny, aż po pełny stosunek seksualny zakończony orgazmem. U osób z pochwą najczęściej występuje masturbacja, zaś u mężczyzn pieszczenie osoby partnerskiej".

Jednym z charakterystycznych aspektów seksomni jest poranna amnezja lub jedynie mgliste wspomnienie epizodu.

Przyczyn seksomni może być wiele. Wśród najczęściej wymienianych są stres, alkohol lub narkotyki. Jak wskazuje Sleep Foundation, seksomnia może być też związana z:

  • innymi parasomniami jak lunatykowanie czy narkolepsja,

  • obturacyjnym bezdechem sennym,

  • napadami padaczkowymi,

  • przewlekłą bezsennością,

  • zespołem niespokojnych nóg (RLS).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze