Smutek - charakterystyka, sposoby na smutek
Smutek to jedna z negatywnych emocji, która przytrafia się każdemu bez względu na wiek i status społeczny. Krótkotrwały smutek nie powinien być powodem do niepokoju, dopiero przedlużający się okres złego nastroju powinien skłonić nas do wizyty u psychologa. Czym charakteryzuje się smutek?
1. Czym jest smutek?
Smutek to negatywna emocja, której towarzyszy poczucie cierpienia, krzywdy, niezrozumienia, żalu i melancholii. Zazwyczaj objawia się przygnębieniem, obniżeniem nastroju i energii, płaczem, brakiem motywacji oraz izolowaniem się od innych.
Poczucie przygnębienia może pojawić się w wyniku niepowodzeń życiowych i chwilowych trudności dnia codziennego. Zdarza się jednak, że wszechogarniający smutek stanowi zapowiedź depresji.
Istnieją też różne rodzaje smutku, które zależą od sytuacji wpędzającej w zły nastrój. Można wyróżnić między innymi smutek po rozstaniu, po porażce, po przegranej, po stracie, po kłótni z bliską osobą oraz smutek po zdradzie.
Każdy z tych rodzajów smutku różni się nie tylko czynnikiem inicjującym przygnębienie, ale również intensywnością i metodami, umożliwiającymi ukojenie smutku.
2. Sposoby na smutek
Trzeba sobie uświadomić, że nie jest się skazanym na smutek. Nie można pozwolić, by gorycz zjadała nas od środka, a wewnętrzny optymizm rozprysł się jak bańka mydlana.
Zdajesz sobie sprawę, że twój smutek to jeszcze nie depresja, ale trudno ci czerpać radość ze zwyczajnych spraw dnia codziennego. Jakie są sposoby na smutek? Pomyśl o własnym zwierzątku, są to najlepsi przyjaciele człowieka.
Dobrze sprawdzi się również spacer, ponieważ powoduje wzrost tlenu w organizmie i sprzyja wydzielaniu endorfin – hormonu szczęścia.
Smutek można też dzielić z przyjacielem. Niejedna przegadana sprawa z zaufaną osobą nabrała zupełnie innego wymiaru i można było spojrzeć na nią z innej perspektywy.
Jeżeli jesteś wyjątkowym smutasem, dobra będzie lektura „Pollyanny” autorstwa Eleanor H. Porter. Jest to opowieść o pogodnej i radosnej dziewczynce, która przez całe życie grała w zadowolenie.
Warto wypróbować także działanie czekolady, herbaty malinowej i wysiłku fizycznego. Lekarstwem na smutek może być też piosenka, powtarzanie mantr, medytacja, zakupy, fryzjer, kino, teatr, wyjście ze znajomymi na kręgle, jazda na rowerze czy bieganie.
Tak naprawdę wszystko to, co sprawi ci przyjemność, wybór zależy od indywidualnych preferencji. Nie warto zamykać się w sobie, kontemplując smutek w samotności. Nawet po śmierci bliskiej osoby trzeba dalej żyć, wyjść do ludzi, pozwolić sobie pomóc, rzucić się w wir zajęć, by nie rozmyślać tylko o tym, co nas smuci i przygnębia.