Co nam daje satysfakcję w związku?
Przytulanie się, głaskanie i całowanie to nieodłączne elementy udanego związku. Według powszechnego mniemania to kobiety potrzebują takich pieszczot najbardziej. Brak czułości ze strony partnera to jeden z głównych tematów „babskich wieczorów”. Okazuje się jednak, że wbrew panującym stereotypom to panowie są bardziej łasi na pieszczoty niż panie. Co więcej, satysfakcja z życia seksualnego jest również często priorytetem dla kobiet, a nie tylko dla mężczyzn, jak wcześniej sądzono.
1. Przebieg badań nad satysfakcją w związku
Badacze z Uniwersytetu Indiana zdecydowali się przeanalizować znaczenie seksu w związku par ze średnim stażem 25 lat. Badaniu poddano około 1000 par z USA, Brazylii, Niemiec, Japonii i Hiszpanii. Uczestnikami badania były osoby w przedziale wiekowym od 40 do 70 lat, będące w związku małżeńskim bądź mieszkające ze sobą od dłuższego czasu.
Naukowcy chcieli sprawdzić, jakie czynniki skłoniły partnerów do pozostania w związku tak długi czas. W tym celu stworzono specjalne kwestionariusze opierające się na pytaniach dotyczących satysfakcji w związku. Badani nie mogli wyjawić swoich odpowiedzi partnerom.
Testy przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Indiana dotyczyły jedynie par heteroseksualnych, co dało możliwość przeanalizowania czynników wpływających na osiągnięcie szczęścia w związku pod względem różnic dostrzegalnych między płciami. W planach są także analogiczne badania dotyczące par homoseksualnych.
2. Wyniki badań nad związkami
Rezultaty badań były dość zaskakujące. Co okazało się najważniejsze dla uzyskania zadowolenia w związku? Otóż dla mężczyzn, na szczęście w związku składały się takie czynniki, jak dobre zdrowie czy sytuacja finansowa. Ważne dla nich było także, czy partnerka odczuwa orgazm podczas stosunku. Dodatkowo, źródłem satysfakcji dla mężczyzn okazały się różnorodne pieszczoty, takie jak częste całowanie, przytulanie i czułe słówka.
Wbrew powszechnie przyjętym normom, kobiety nie podzielały takich upodobań. Obie płcie uważają natomiast, że satysfakcja w związku wzrasta z upływem czasu. Porównując satysfakcję w związku pomiędzy poszczególnymi narodowościami, okazało się, że najszczęśliwsi są Japończycy, potem Amerykanie, na końcu Brazylijczycy i Hiszpanie.
3. Satysfakcja z pożycia
Badania wykazały, że dla obu płci na satysfakcję z pożycia seksualnego wpływają pieszczoty, takie jak przytulanie czy głaskanie, a także częstotliwość współżycia – im częstsze, tym zadowolenie ze wspólnego życia było większe. Okazało się także, że mężczyźni o bogatym doświadczeniu seksualnym, a więc tacy, którzy mieli wcześniej wiele partnerek seksualnych, odczuwają mniejszą satysfakcję podczas współżycia.
Dodatkowo wykazano, że z upływem czasu przyjemność związana z seksem wzrasta u kobiet, a maleje u mężczyzn. Taki wzrost satysfakcji u kobiet związany z przemijającym czasem może być wynikiem zmiany w preferencjach seksualnych. Inną przyczyną takiego stanu rzeczy mogłyby być zmiany, jakie towarzyszą wychowywaniu dorastających dzieci.
Oczywiste jest, że dla niektórych par szczęście w związku i zadowolenie z życia seksualnego to dwie odrębne dziedziny. Wielu ludzi łączy jednak te dwa aspekty. Udane współżycie wpływa dodatnio na sferę psychiczną partnerów. Istnieją także dowody, że bycie w stałym związku może wpłynąć pozytywnie nie tylko na zdrowie psychiczne, ale i fizyczne partnerów.