Co tu nie pasuje? Spostrzegawcza osoba potrzebuje tylko 10 sekund
Zagadki obrazkowe to nie tylko rozrywka, ale też świetne ćwiczenie dla mózgu. Regularne rozwiązywanie tego typu łamigłówek może spowalniać procesy starzenia się tego organu, ale także rozwijać zdolność logicznego myślenia czy spostrzegawczość.
1. Zagadki a wpływ na mózg
Łamigłówki to niezwykle wartościowa rozrywka dla zdrowia intelektualnego. Nie tylko relaksują, ale także pomagają zachować jak najdłuższą sprawność umysłową oraz rozwijają umiejętności, takie jak logiczne myślenie, rozwiązywanie problemów, spostrzegawczość czy łączenie faktów.
Niektóre badania wskazują także, że regularne sięganie po łamigłówki obrazkowe, liczbowe, czy językowe, może niwelować ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Jedno z badań sugeruje również, że gry i zabawy logiczne sprawdzają zdolność mózgu do dostosowywania się do różnych sytuacji, co określa się mianem "neuroplastyczności".
Ich wyniki warto jednak traktować z dystansem: nie każda zagadka, która ma wskazywać np. na "poziom IQ" faktycznie w naukowo potwierdzony sposób determinuje naszą inteligencję. Nie zmienia to jednak faktu, że warto regularnie sprawdzać swoje zdolności intelektualne i stymulować mózg do pracy.
Niektóre testy obrazkowe faktycznie są jednak wykorzystywane w profesjonalnych terapiach psychologicznych czy psychiatrycznych i nierzadko pomagają w określeniu predyspozycji, sprawniejszej półkuli mózgowej czy cech charakteru badanego.
2. Dziewczynka na spacerze. Zagadka rysunkowa
Przykładem ćwiczenia, które pomoże określić poziom naszej spostrzegawczości i logicznego myślenia, może być obrazkowa zagadka z "niepasującym elementem", polegająca na jak najszybszym znalezieniu fragmentu ilustracji, który nie powinien się na niej znaleźć.
W internecie często można spotkać tego typu łamigłówki. Jedną z nich jest krążący po mediach społecznościowych rysunek dziewczynki na jesiennym spacerze. Bohaterka ilustracji przemierza deszczowy park trzymając na smyczy małego psa. Obrazek zawiera jednak jeden element, którego obecność nie ma logicznego uzasadnienia.
Gotowy? Widzisz niepasujący element?
Mowa oczywiście o żółwiu ukrywającym się wysoko na drzewie. Autorzy łamigłówki twierdzą, że osoba o dobrze rozwiniętej spostrzegawczości powinna rozwiązać tę zagadkę w przeciągu maksymalnie dziesięciu sekund.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl