Ile powinien trwać stosunek? Ekspertka odpowiada
Optymalny czas trwania stosunku seksualnego jest częstym tematem zarówno w rozmowach prywatnych, jak i publicznych dyskusjach. Wiele par boryka się z niepewnością, jak długo "powinien" trwać seks, co staje się źródłem niepotrzebnego stresu i frustracji.
1. Szkoldliwy mit obalony
Znaczenie satysfakcji seksualnej dla zdrowia psychicznego i jakości związku jest niezaprzeczalne. Mimo to, panujące stereotypy i brak rzetelnej edukacji seksualnej prowadzą do wielu nieporozumień i napięć między partnerami.
Badania prowadzone przez seksuologów, takich jak dr Sonia Maya, obalają mit, że długotrwały stosunek jest kluczem do udanego życia seksualnego. Z punktu widzenia biologicznego szybki wytrysk ma swoje korzenie w ewolucji.
Szybki stosunek seksualny sprzyjał rozprzestrzenianiu się genów, co było kluczowe dla przetrwania naszych przodków. Z punktu widzenia ewolucji wcześniejsza erekcja i szybki stosunek pozwalają na bardziej skuteczne rozprzestrzenianie się spermy. Dlatego też dr Maya twierdzi, że seks trwający krócej niż pięć minut jest tak samo wartościowy jak dłuższy stosunek.
@sonya_maya Replying to @Damyone Taylor there’s no specific answer for this topic #lastinglonger #lastlonger #edutok #DrSonyaMaya #relationshipproblems ♬ original sound - Dr. Sonya Maya
2. Optymalny czas
Clarisa Guerrer, pielęgniarka z Teksasu, również podkreśla, że seks trwający godzinę lub dłużej bez osiągania orgazmu jest dla wielu par bardziej frustrujący niż satysfakcjonujący. Takie długie zbliżenia mogą prowadzić do fizycznego dyskomfortu, zmniejszonej przyjemności i zniechęcenia.
- Niektóre pary twierdzą, że ich zbliżenia trwają godzinę lub dłużej, jednak żadne z nich nie osiąga orgazmu. W rzeczywistości, nawet 50 proc. mężczyzn nie wytrzyma dłużej niż dwie minuty - podkreśliła.
Według badań przeprowadzonych na przestrzeni lat, większość osób zgadza się, że idealny czas trwania stosunku, nie licząc gry wstępnej, mieści się w przedziale od 7 do 13 minut.
Warto jednak pamiętać, że każda para jest inna, a zrozumienie i akceptacja własnych potrzeb oraz możliwości partnera jest kluczowe dla zdrowego życia seksualnego.
3. Komunikacja w związku
Rozmowa o tych kwestiach w związku może pomóc obu stronom lepiej zrozumieć swoje oczekiwania i potrzeby. Otwartość oraz gotowość do eksperymentowania i dostosowywania się może znacząco poprawić jakość intymnych relacji.
Ponadto, zbytnia presja na "idealny" stosunek może prowadzić do lęku i innych problemów związanych z wydajnością. Specjaliści zalecają zatem, aby skupić się bardziej na jakości doświadczeń intymnych, a nie na ich długości.
Edukacja i otwartość na mówienie o seksie, jak również korzystanie z profesjonalnych źródeł wiedzy, mogą pomóc parom budować zdrowe i satysfakcjonujące życie seksualne, wolne od nieuzasadnionych oczekiwań i mniemań.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl