Urlop - długość, pracoholizm, jak odpoczywać, zdrowotne zalety
Planujesz wakacyjny wyjazd? Prawdopodobnie potrzebujesz więcej czasu na odpoczynek, niż ci się wydaje. Psychologowie twierdzą, że do urlopu trzeba się specjalnie przygotować, a tygodniowy wyjazd może się okazać niewystarczający, by zapomnieć o stresie i naładować akumulatory. Ile powinien trwać urlop, abyśmy mogli naprawdę odpocząć?
1. Jak długi urlop wziąć dla zdrowia
O tym, jak stres wpływa na naszą kondycję fizyczną i psychiczną oraz sposobach na wypoczynek, rozmawiali uczestnicy konferencji „Stres w pracy – znajdź rozwiązanie” w Katowicach.
Zdaniem psychologów odpoczynek od pracy, czylki urlop, powinien trwać 3 tygodnie, abyśmy naprawdę mogli odczuć jego pozytywne skutki. Agata Diec z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego powiedziała, że „absolutne minimum, które należy poświęcić na odpoczynek to 4-5 dni”.
Czy w trakcie weekendowego wyjazdu możemy odpocząć tak, jak podczas dłuższego urlopu? Dwudniowa zmiana środowiska – ze środowiska pracy na środowisko wypoczynku, przyniesie dobre rezultaty, jeśli przejście od pracy do wypoczynku jest natychmiastowe i środowisko odpoczynku nie będzie zakłócane wpływami ze środowiska pracy.
Długość urlopu ma wpływ na to, czy po powrocie będziemy czuć się zregenerowani i zmotywowani do pracy, czy wciąż będziemy pod wpływem niszczącego stresu.
Eksperci twierdzą, że pierwszy tydzień urlopu jest jak detoks – przenosimy się w zupełnie inną rzeczywistość i potrzebujemy kilku dni na przystosowanie do nowych warunków. W drugim tygodniu urlopu poznajemy dokładnie miejsce i zaczynamy odczuwać przyjemność z pobytu. Trzeci tydzień urlopu to czas na relaks i regenerację – to właśnie wtedy odpoczywamy w pełnym tego słowa znaczeniu.
2. Pracoholizm
Urlop to jeden z najlepszych sposobów na zmniejszenie stresu, dlatego tak ważne jest, aby co roku wyjechać na wakacje. Większość z nas wybiera zwykle tygodniowy urlop albo stara się w pełni wykorzystać weekendowe wyjazdy, jednak wciąż niektórzy całkowicie rezygnują z przysługującego im wolnego.
Jeśli wydaje ci się, że cierpiący na pracoholizm są tylko ci, którzy całe lato spędzają za biurkiem, jesteś w błędzie. Przy hotelowych basenach i na plażach, czyli wśród wypoczywających na urlopie, nie brakuje osób, które będąc na wakacjach, nie rozstają się z telefonami i ciągle sprawdzają skrzynkę mailową.
Zamiast podczas urlopu skupić się na rodzinie, korzystaniu z atrakcji i zwyczajnym nicnierobieniu, nie przestają myśleć o pracy i już w czasie wakacji przejmują się swoimi zaległościami po powrocie.
3. Jak odpoczywać?
Chociaż większości z nas wydaje się, że nie ma nic prostszego niż odpoczywanie, rzeczywistość jest zupełnie inna. Do urlopu należy się przygotować – nie chodzi tylko o organizację i spakowanie walizki, ale również nastawienie psychiczne.
Zaczynając przygotowanie do urlopu, musimy przełączyć się z trybu pracy na najwyższych obrotach na stan odpoczywania, czyli urlopu. Zanim wsiądziesz do samolotu, poświęć kilka dni na mentalne przygotowanie – staraj się więcej odpoczywać po pracy, wyśpij się i nie zostawiaj wszystkich rzeczy, które masz do zrobienia w pracy na ostatni dzień.
Po przyjeździe do hotelu zapomnij o telefonie i komputerze. W czasie urlopu zrób sobie digital detox, dzięki któremu lepiej wypoczniesz i będziesz mógł skupić się na relacjach z rodziną i przyjaciółmi. Nie ulegaj pokusie sprawdzania maila, a po powrocie na pewno poczujesz przypływ motywacji i chęci do działania.
Psychologowie twierdzą, że urlop to jeden z najlepszych leków na wypalenie zawodowe. Permanentny stres odciska głębokie piętno na naszej psychice i odbija się zarówno na pracy zawodowej, jak i życiu prywatnym. Zamiast terapii u psychologa i niezbyt zdrowych substancji rozweselających, lepiej rozpocząć od urlopu.
4. Zdrowotne zalety urlopu
Urlop pod palmami może być zbawienny nie tylko dla twojej wydajności i kreatywności w pracy, ale również dla zdrowia. Zalety wakacji dla zdrowia są nie do przecenienia, dlatego jeśli jeszcze nie jesteś przekonany do wzięcia urlopu, te argumenty na pewno to zmienią.
Wpływ stresu na zdrowie jest ogromny. Ciągły stres to jeden z czynników wywołujących groźne choroby, zwłaszcza serca i układu krążenia. Chroniczny stres podnosi ciśnienie krwi, a tym samym ryzyko wystąpienia zawału serca albo nadciśnienia tętniczego.
Zobacz także:
Urlop to też czas odpoczynku dla twojego ciała – mięśnie) się rozluźniają, dzięki słońcu produkowana jest witamina D, a odpowiednia dawka snu pozytywnie działa na koncentrację i pamięć. Po trzytygodniowym urlopie twój organizm będzie wzmocniony i gotowy na kolejne miesiące wyzwań.