Jak dbać o umysł na co dzień?
Mózg to tajemniczy i fascynujący narząd, który jest motorem napędowym dla naszego organizmu. Niestety nie wykorzystujemy w pełni wszystkich jego możliwości, a z biegiem czasu nasza kondycja umysłowa ulega pogorszeniu. Eksperci twierdzą, że niekorzystne zmiany w mózgu zaczynają się już od 30. roku życia. Jak dbać o umysł na co dzień, by cieszyć się jego świetną sprawnością przez resztę życia?
1. Dieta dla mózgu
Masz problemy z zapamiętaniem ważnych haseł albo kodów PIN, nie wspominając o liście zakupów? Dzięki odpowiedniej diecie możesz w prosty sposób polepszyć pamięć i pobudzić mózg do wytężonej pracy. Brain food to produkty spożywcze, które są szczególnie polecane, jeśli chcemy wzmocnić kondycję umysłu. Co powinno się znaleźć w tego rodzaju diecie?
Dowiedz się więcej
Przede wszystkim produkty zawierające kwasy tłuszczowe omega-3, czyli tłuste ryby (łosoś, makrela, halibut), orzechy, siemię lniane, awokado i oleje roślinne (zwłaszcza lniany i rzepakowy). Twoja pamięć i koncentracja ulegną poprawie dzięki lecytynie, którą znajdziesz w jajkach, orzechach ziemnych i wątróbce. Istotne są też witaminy z grupy B, które pozytywnie wpływają na cały układ nerwowy. Najlepsze źródła tych witamin to produkty pełnoziarniste, warzywa strączkowe, kasze, nasiona i orzechy. Dieta dla mózgu powinna obfitować w świeże owoce i warzywa – najbardziej polecane są owoce jagodowe, czyli borówki, maliny, jagody, jeżyny. Poza tym nie można zapominać o nawadnianiu organizmu oraz należy unikać papierosów i alkoholu.
2. Trening mózgu, czyli jak ćwiczyć dobrą pamięć?
Istnieje wiele metod, dzięki którym można poprawić pracę mózgu. Rozwiązywanie krzyżówek, sudoku, gry logiczne to proste sposoby na pobudzenie naszego umysłu.
Świetnym sposobem na poprawę sprawności umysłowej jest też nauka języków obcych. Dzięki powtarzaniu słówek i zasad gramatycznych nieustannie ćwiczymy mózg. Poza tym warto dostarczać sobie różnorodnych nowych bodźców – drobne zmiany codziennych nawyków pobudzają neurony i powodują powstawanie nowych połączeń między komórkami mózgowymi. Stymulującym bodźcem może być muzyka klasyczna, wizyta w galerii sztuki albo medytacja.
3. Ćwiczenia fizyczne na koncentrację
Warto wiedzieć, że aktywność fizyczna nie wpływa wyłącznie na kondycję i wygląd ciała, ale stymuluje też umysł. Jakie sporty są szczególnie polecane? Najlepiej sprawdza się umiarkowana aktywność fizyczna, np. spacery, nordic walking, praca w ogrodzie, pływanie, joga czy gimnastyka. Podczas ruchu na świeżym powietrzu nie tylko kształtują się mięśnie naszego ciała, ale również nasz mózg – jest bardziej dotleniony i powstają w nim nowe połączenia między neuronami, zwiększając naszą zdolność koncentracji.
Stres, zła dieta i brak kreatywnych zajęć sprawiają, że mózg zwalnia obroty, a nam zaczynają dokuczać problemy z pamięcią i koncentracją. O kondycję mózgu można dbać każdego dnia – wystarczy zdrowe odżywianie, lek z miłorzębem japońskim, porcja ruchu i ćwiczenia umysłowe, by mózg był zdrowy i pracował efektywnie.