Jak ćwiczyć mózg?
Z wiekiem szwankuje nie tylko zdrowie fizyczne, ale i sprawność umysłowa. Specjaliści przekonują jednak, że wystarczy wykonywać jedno ćwiczenie na mózg dziennie, by na dłużej cieszyć się dobrą pamięcią i intelektem ostrym jak brzytwa. Najważniejsza jest konsekwencja w działaniu. Nawet po miesiącu systematycznego treningu mózgu można bowiem zauważyć pierwsze rezultaty ćwiczeń. Z czasem trening wejdzie ci w nawyk, a regularna stymulacja mózgu zwiększy twoje możliwości poznawcze, poprawi zdolność przyswajania nowych informacji i pozytywnie wpłynie na pamięć.
1. Od czego zacząć trening mózgu?
Przede wszystkim uświadom sobie, że zanim stałaś się dorosła, w twoim mózgu rozwinęły się miliony połączeń nerwowych, które pomagają ci rozwiązywać problemy, z którymi wcześniej się zetknęłaś, i przetwarzać informacje w błyskawicznym tempie. Jednak poprzez trzymanie się utartych szlaków, dostarczasz swojemu mózgowi zbyt mało stymulacji, by mógł dalej się rozwijać. Dlatego tak istotne jest codzienne wykonywanie zadań, które pobudzają mózg do pracy poprzez aktywowanie nowych połączeń nerwowych. Nie należy jednak wybierać form aktywności intelektualnej, które są dobrze znane. Decydując się na trening mózgu, odważ się na coś innego niż zwykle. Jeśli wybierzesz coś, w czym jesteś dobra – nawet jeżeli jest to zadanie wymagające intelektualnie – nie jest to optymalna opcja dla twojego mózgu. Pamiętaj także, by ćwiczyć w miarę możliwości o tej samej porze każdego dnia.
Być może zastanawiasz się, jak powinien wyglądać trening umysłu. Wiele czynności można uznać za stymulujące mózg. Są to między innymi: gry, które wymagają myślenia, takie jak szachy, nauczenie się na pamięć wiersza, rozwiązanie trudnej krzyżówki, zapamiętanie słów nowej piosenki lub nauczenie się na pamięć długiej listy zakupów. Najważniejsze, by zadanie było odmienne od tego, czym zajmujesz się na co dzień. Stawiaj przed sobą wyzwania – w przeciwnym razie trening szybko ci się znudzi i zaprzestaniesz ćwiczeń. Ciekawym pomysłem na trening mózgu jest używanie innej niż zwykle ręki do wykonywania prostych, codziennych czynności. Jeśli jesteś praworęczna, spróbuj lewą ręką czesać włosy, myć zęby, napisać swoje imię lub korzystać nią z widelca. Poprzez używanie niedominującej dłoni stymulujesz komunikację pomiędzy dwiema półkulami mózgu, co poprawia zdolności umysłowe i równowagę fizyczną. Aby w pełni wykorzystywać obydwie półkule, warto zapisać się na zajęcia tai chi lub jogi. Jednak bez względu na wybraną formę ćwiczeń mózgu, pamiętaj o tym, by nagradzać się za systematyczny wysiłek. Korzyści płynące z treningu umysłowego same w sobie są nagrodą, ale dodatkowy bonus może wzmocnić motywację do działania.
2. Jak nie stracić motywacji do ćwiczenia mózgu?
Każdy miewa lepsze i gorsze dni. Może się zdarzyć, że nie będziesz miała ochoty na ćwiczenia. W takiej sytuacji pomocne może być prowadzenie dziennika, w którym będziesz zapisywała swoje wrażenia związane z treningiem, zmiany, jakie zauważyłaś w ciągu ostatniego czasu oraz wszystko to, co staje ci na drodze do regularnych ćwiczeń. Zastanów się, co możesz zrobić, by zwalczyć trudności. W tym celu przydatna będzie znajomość dobrych odpowiedzi na różne wymówki. Wiele osób rezygnuje całkowicie z ćwiczeń, gdy zdarzy im się zapomnieć raz lub dwa razy o treningu. W takiej sytuacji nie należy całkiem się poddawać. Trzeba wprowadzić kilka zmian do planu ćwiczeń, usunąć ewentualne niedociągnięcia i zacząć od nowa. Nierzadko powodem rezygnacji z ćwiczeń jest znudzenie. Wówczas należy poszukać innych form aktywności umysłowej, które będą nieco bardziej wymagające. Zamiast w kółko uczyć się kolejnych wierszy na pamięć, zapisz się na kurs języka obcego lub rozpocznij naukę gry na instrumencie.
Trening mózgu jest w zasięgu każdej z nas. Wystarczy codziennie zmusić się do wysiłku umysłowego. Może to być nauka kilkunastu słówek w innym języku, rozwiązanie skomplikowanej zagadki lub umycie zębów inną niż zwykle ręką. Każda z tych czynności pomoże ci pobudzić mózg do większej aktywności.