Techniki efektywnego uczenia się
Skuteczne uczenie się polega na trwałym zapamiętywaniu, a nie na przysłowiowym „zakuwaniu”. Wszyscy, a zwłaszcza uczniowie, mogą korzystać z technik efektywnego uczenia się, które nie tylko pozwalają zaoszczędzić czas i energię, ale także rozwijają potencjał intelektualny i kreatywność. Jak treningi pamięci wpływają na zdolności poznawcze? Co to są mapy myśli? Czy szybka nauka jest efektywna? Na czym polegają strategie mnemoniczne?
1. Techniki uczenia się i zapamiętywania
Istnieje kilka technik, dzięki którym uczenie się przebiega sprawniej. Skuteczne uczenie się i zapamiętywanie ważnych dla nas informacji musi być procesem przemyślanym, w którym nasz umysł jest gotowy i otwarty do przyjęcia nowych informacji, a nie zmęczony po całym dniu nauki lub innym wysiłku umysłowym. Ważne, by naukę rozpocząć z pozytywnym nastawieniem. Nawet jeśli materiał nauczania nie jest ciekawy i wydaje się trudny, należy zapoznać się z nim z chęcią i podejść do nauki jak do przyjemności. Przyswajanie wiedzy to bardzo wyczerpujący proces, dlatego nie należy ignorować oznak znużenia i robić przerwy w nauce.
Treningi pamięci, kursy szybkiego czytania, szybka nauka języka obcego – to coraz bardziej modne hasła, tym bardziej, że XXI wiek kładzie nacisk na rozwój zawodowy, wszechstronną wiedzę, kreatywność, bycie ekspertem w danej dziedzinie. Od małych dzieci wymaga się, by były geniuszami we wszystkim – w wieku kilku lat przedszkolaki chodzą na basen, pianino, lekcje gry na skrzypcach, języki obce, kółka teatralne, rytmikę itd. O ile dziecko przejawia zainteresowanie daną dziedziną, warto go wspierać, rozwijać jego talenty i zachęcać do samorozwoju. Kiedy jednak nauka jest tylko chorą realizacją aspiracji rodziców, przestaje cieszyć i zaczyna kojarzyć się dziecku negatywnie.
Jakie metody szybkiej nauki oferuje współczesny rynek usług edukacyjnych? Wśród szerokiego spektrum możliwości rozwoju intelektualnego, najbardziej popularne kursy to:
- treningi pamięci,
- kinezjologia,
- kursy szybkiego czytania,
- szybka nauka języków obcych,
- poprawa koncentracji uwagi,
- stymulacja potencjału umysłowego,
- treningi kreatywności, myślenie twórcze,
- metody motywacji.
Treningi pamięci odwołują się natomiast do bardziej precyzyjnych technik, jak:
- haki pamięciowe,
- metoda lokacji,
- Główny System Pamięciowy,
- Łańcuchowa Metoda Skojarzeń,
- zakładki pamięciowe,
- pokój rzymski,
- mapy myśli.
2. Techniki szybkiego czytania
Jedną z typowych technik czytania, które mogą pomóc czytelnikowi przejść przez materiał w bardzo krótkim czasie, jest odczytanie pozycji i podpozycji przed zgłębieniem całego tematu. Jeśli dany rozdział traktuje o zagadnieniu, które jest potrzebne czytelnikowi, może on szybko prześledzić materiał, aby uzyskać podstawowe informacje na temat całego działu. Szybkie czytanie wymusza na umyśle ludzkim koncentrację na słowach-kluczach, które stanowią rdzeń całego tematu. Niestety, nawet ukończenie tysięcy kursów efektywnej nauki nie przyniesie wymiernych rezultatów, jeśli nie będą spełnione podstawowe warunki wstępne, a mianowicie – aura sprzyjająca uczeniu się.
Spokój i przyjazne otoczenie to konieczność. Efektywne uczenie się wymaga stworzenia odpowiedniej atmosfery do nauki. Jeśli hałas uniemożliwia skoncentrowanie się na nauce, czytelnik nie może się skupić na książce i zapomni to, o czym czytał. Najlepiej jest rozpoczynać naukę, kiedy umysł jest czujny i świeży. Jeśli czytelnik jest psychicznie zmęczony, nie zrozumie czytanego materiału, a tym bardziej nie utrwali go w pamięci długotrwałej.